Pasaulē
Citur

ASV izraida uz Vāciju bijušo nacistu darba nometnes apsargu0


Ilustratīvs foto. Bijusī nacistu darba nometne Vācijā.
Ilustratīvs foto. Bijusī nacistu darba nometne Vācijā.
Foto – LETA/AFP

Baltais nams paziņojis, ka no ASV uz Vāciju izraidīts kāds 95 gadus vecs bijušais nacistu darba nometnes apsargs.

Baltā nama paziņojumā teikts, ka Ņujorkā līdz šim dzīvojošais Jakivs Palijs, par kura izraidīšanu tiesa lēma jau pirms 14 gadiem, ticis deportēts otrdien agri no rīta.

Kad Palijs 1949.gadā pārcēlās uz ASV, viņš no imigrācijas amatpersonām nelegāli slēpis savu saistību ar nacistiem. 1957.gadā viņš kļuva par ASV pilsoni.

Viņš ieguvis atļauju ieceļot ASV, apgalvojot, ka bijis laukstrādnieks, kā arī strādājis rūpnīcā.

Lai gan tiesa lēma par viņa izraidīšanu jau 2004.gadā, Palijs līdz šim turpināja dzīvot savā mājā Kvīnsā, jo neviena valsts nevēlējās viņu uzņemt.

Kas notiks ar Paliju Vācijā, nav skaidrs, jo iepriekš prokuratūra ļāvusi noprast, ka nav pietiekami daudz pierādījumu, lai celtu pret viņu apsūdzības par nodarījumiem Otrā pasaules kara laikā.

Kā paskaidroja Vācijas Ārlietu ministrija, Berlīne piekritusi uzņemt Paliju, kurš ir dzimis bijušajā Polijas teritorijā, kas mūsdienās ietilpst Ukrainas sastāvā, “morāla pienākuma” pēc, ņemot vērā nacistu noziegumus.

“Savienotās Valstis vairākkārt vērsušas spiedienu pret Vāciju, lai tā uzņem Paliju,” skaidroja ministrija.

Berlīne ilgi izrādījusi pretestību, jo Palijs nav bijis Vācijas pilsonis.

Vācijas mediji vēsta, ka lidmašīna ar Paliju otrdienas rītā ieradusies Diseldorfas lidostā.

Laikraksts “Bild” vēsta, ka Vācijas prokuratūra uzsākusi krimināllietu pret Paliju vēl 2015.gadā, tomēr pierādījumu trūkuma dēļ lietu izbeigusi.

Kaut arī Vācija par holokausta gaitā pastrādātajiem noziegumiem pēdējo gadu laikā tiesājusi vairākus nacistu apsargus, laikraksts “Frankfurter Allgemeine Zeitung” norāda, ka Palija tiesāšana ir mazticama.

2003.gada augustā ASV federālais tiesnesis atņēma Palijam Savienoto Valstu pilsonību.

Saistītie raksti

2004.gadā ASV imigrācijas lietu tiesnesis lika deportēt Paliju uz Ukrainu par to, ka viņš Otrā pasaules kara gados nacistu okupētajā Polijā bijis strādājis par bruņotu apsargu Travniku spaidu darbu nometnē.

Palijs federālajam tiesnesim 2001.gadā atzinis, ka 1943.gada pavasarī apmācīts Travniku mācību nometnē, pavēstīja ASV Tieslietu ministrija.

LA.lv