×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
10. novembris, 2014
Drukāt

ASV izstāda britu Magna Carta 1215. gada oriģinālu

Foto: AFPFoto: AFP

Kongresa bibliotēkā Vašingtonā līdz nākamā gada 19. janvārim tiks izstādīts uz apdzeltējuša pergamenta viduslaiku latiņu valodā uzrakstīts dokuments – viens no svarīgākajiem Rietumu civilizācijas vēsturē, proti – Magna Carta, vēsta portāls livescience.com.

Vēsturiskajam līgumam nākamgad apritēs 800 gadu, un līdz mūsdienām saglabājušies tikai četri tā oriģinālie eksemplāri. Kongresa bibliotēkā izstādīs eksemplāru, kurš glabājas Linkolnas katedrālē.

1215. gadā angļu baroni piespieda karali Džonu (vēlāk Robina Huda leģenda viņu padarīja par ļaundari) parakstīt līgumu, kura 63 paragrāfi ierobežoja karaļa varu, un svarīgākais no tiem skan šādi: “Neviens brīvs vīrs netiks ieslodzīts, viņam netiks atņemtas tiesības vai īpašums, viņš netiks pasludināts ārpus likuma nekā citādi, kā vien ar likumīgu savu līdzinieku spriedumu vai zemes likumiem.”

Šis punkts kļuva par pamatu 17. gadsimtā pieņemtajai tiesību petīcijai un izplatījies uz vairāku citu valstu likumdošanu. Habeas corpus vēl aizvien tiek piesaukts, saucot noziedznieku tiesas priekšā, lai noteiktu, vai viņa apcietinājums ir tiesisks, un tā ir viena no svarīgākajām Anglijas civilajām tiesībām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+