Pasaulē

ASV Kongress izbeidz pretstāvi0


ASV prezidents Donalds Tramps un pirmā lēdija Melānija Trampa pozē oficiālajā Ziemassvētku foto pagājušā gada decembrī, bet ASV mediji uzdod jautājumu, vai šāds foto būs arī šā gada Ziemassvētkos.
ASV prezidents Donalds Tramps un pirmā lēdija Melānija Trampa pozē oficiālajā Ziemassvētku foto pagājušā gada decembrī, bet ASV mediji uzdod jautājumu, vai šāds foto būs arī šā gada Ziemassvētkos.
Baltā nama foto

Pēc trīs dienas ilgušā strīda par imigrācijas lietām, kas apturēja finansējumu virknei ASV federālo iestāžu, demokrātu senatori piekrituši kompromisam, ļaujot federālajai valdībai atsākt darbu un prezidentam Donaldam Trampam doties plānotajā braucienā uz Pasaules ekonomisko forumu Davosā.

 

Demokrāti notic republikāņu solījumam

Pēc Republikāņu partijas vadības solījuma pārskatīt imigrācijas likumprojektu tika panākts kompromiss Senātā, kurā ir 51 republikānis un 49 demokrāti, vairākiem desmitiem demokrātu senatoru līdz ar republikāņiem balsojot par finansējuma atsākšanu. Senātā balsojuma rezultāts bija 81 – 18, Pārstāvju palātā 266 – 150. Tūlīt pēc tam likumprojektu parakstīja prezidents Donalds Tramps, kurš tagad var doties plānotajā braucienā uz Pasaules ekonomisko forumu Davosā. Senāta vairākuma līderim Mičam Makonelam, republikānim no Kentuki štata, un mazākuma līderim Čakam Šumeram, demokrātam no Ņujorkas štata, jāturpina sarunas par ilgtermiņa vienošanos imigrācijas un finanšu lietās, jo panāktais kompromiss ir spēkā tikai līdz 8. februārim. Likumprojektā iekļauta populāra bērnu veselības apdrošināšanas programma, tomēr tajā nav garantiju imigrantiem, kuri ASV nelegāli tika ievesti kā bērni. Pēc balsojuma Šumers paziņoja, ka “process bija neitrāls un taisnīgs abām pusēm”, taču virkne demokrātu likumdevēju visai skeptiski vērtē Makonela mutisko solījumu ņemt vērā demokrātu viedokli, kuri uzskata par nepieņemamu aptuveni 700 000 gados jaunu imigrantu izraidīšanu, kuri savulaik nelegāli ieradās ASV kā bērni. Demokrātu partijas aktīvisti uzskata, ka Šumers nodevis partijas intereses, piekrītot republikāņu solījumam nepakļaut izraidīšanai gados jaunos imigrantus, dēvētus par “sapņotājiem”.

 

Pirmais pāris pašķiras

Prezidentam Trampam paužot gandarījumu par republikāņu panākto darījumu Senātā, morālu pliķi viņam iecirtusi dzīvesbiedre Melānija, atsakoties pavadīt vīru braucienā uz saietu Davosā, kur piektdien paredzēta Trampa uzruna. “Pirmā lēdija nevarēs piedalīties (braucienā uz Davosu) plānošanas un loģistikas iemeslu dēļ,” Melānijas preses sekretārs paziņoja intervijā raidsabiedrībai CNN.

22. janvārī apritēja 13. gadskārta kopš viņu kāzām, atzīmē žurnāls “Newsweek”, bet nedēļu iepriekš ASV mediji ziņoja par bijušās pornofilmu zvaigznes Stefanijas Klifordes, sauktas Vētrainā Daniela, apgalvojumu, ka viņai bijis romāns ar Trampu pēc satikšanās viņa golfa klubā 2006. gadā. Janvāra sākumā žurnāls “In Touch” publicēja Klifordes 2011. gada stāstījumu par šo sakaru, ko bija aizliedzis publicēt Trampa personīgais advokāts Maikls Koens, piedraudot ar tiesu darbiem. Koens noliedzis, ka Trampam būtu bijis sakars ar Klifordi, taču 2016. gada oktobrī Koens parakstīja 130 000 dolāru darījumu ar Klifordi, lai viņa nerunātu par romānu ar Trampu pirms prezidenta vēlēšanām (8. novembrī), raksta izdevums “The Wall Street Journal”. Trampa un Klifordes romāns esot noticis četrus mēnešus pēc tam, kad Melānija Trampa dzemdēja viņu dēlu Beronu. Pēc šīs ziņas parādīšanās ASV medijos pirmā lēdija kopā ar Trampu 13. janvārī devās uz prezidenta golfa klubu Maralago Floridā, taču nepiedalījās divās oficiālajās pusdienās. Viņi kopā atgriezās Vašingtonā 15. decembrī.

Trampa amatā stāšanās pirmajā gadskārtā 20. janvārī pirmā lēdija tviterī ievietoja savu foto, bet ne ar vārdu nepieminēja prezidentu savā vēstījumā: “Šajā gadā ir bijuši daudzi brīnišķīgi brīži. Man bija prieks un laime tikties ar cilvēkiem daudzviet mūsu plašajā zemē un citviet pasaulē!”

LA.lv