Pasaulē

ASV: Krievijai draudēs “starptautiskas sekas” par kiberuzbrukumu “NotPetya”0

Foto LETA

ASV ceturtdien paziņoja, ka Krievija ir vainojama kiberuzbrukumā “NotPetya”, kas pērn skāra daudzus uzņēmumus pasaules mērogā, un brīdināja Maskavu, ka tai draudēs “starptautiskas sekas”.

Uzbrukums, kas sākās Ukrainā un Krievijā, bet pēc tam izplatījās globālā mērogā, skāra tūkstošiem datoru, sevišķi kaitējot daudznacionālām kompānijām un svarīgiem infrastruktūras objektiem. Kremlis ir noliedzis, ka būtu tajā iesaistīts.

“2017.gada jūnijā Krievijas armija sāka vēsturē vispostošāko un visdārgāko kiberuzbrukumu,” teikts Baltā nama paziņojumā.

“Šis uzbrukums, kas iesaukts par “NotPetya”, ātri izplatījās pasaulē, nodarot miljardiem dolāru lielus zaudējumus Eiropā, Āzijā un abos Amerikas kontinentos. Tas bija daļa no vēl notiekošajiem Kremļa pūliņiem destabilizēt Ukrainu,” teikts paziņojumā.

“Tas bija arī pārdrošs un neizvēlīgs kiberuzbrukums, kam būs starptautiskas sekas.”

Arī Lielbritānija ceturtdien paziņoja, ka Krievijas valdība stāvējusi aiz šī kiberuzbrukuma.

“Lielbritānijas valdība uzskata, ka Krievijas valdība, sevišķi Krievijas bruņotie spēki ir atbildīgi par graujošo kiberuzbrukumu “NotPetya” 2017.gada jūnijā,” paziņoja Lielbritānijas Ārlietu ministrijas valsts ministrs Tariks Ahmeds.

Uzbrukums tika koncentrēts uz Ukrainu, un tas izplatījās uz kompānijām, kam ir biznesa sakari ar Ukrainu, tostarp ASV farmācijas firmu “Merck”, Dānijas kuģniecības kompāniju “A.P. Moller-Maersk” un kurjera pakalpojumu kompāniju “TNT Express”.

Ahmeds ceturtdien paziņoja, ka “pārgalvīgais” kiberuzbrukums nodarījis zaudējumus simtiem miljonu dolāru vērtībā.

Lielbritānijas aizsardzības ministrs Gevins Viljamsons tikmēr apsūdzēja Krieviju par “demokrātijas graušanu un iztikas līdzekļu iznīcināšanu, vēršoties pret kritisko infrastruktūru un par ieroci padarot informāciju”, kas darīts ar šādu kiberuzbrukumu palīdzību.

Krievija tikmēr ceturtdien noraidīja apsūdzības par saistību ar kiberuzbrukumu “NotPetya”.

“Mēs kategoriski noraidām šādas apsūdzības. Mēs tās uzskatām par nepierādītām un nepamatotām. Tas nav nekas cits, kā vien nekādos pierādījumos nebalstītās rusofobijas kampaņas turpināšana,” reportieriem paziņoja Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.

LA.lv