Latvijā
Vēsture

ASV latvieši ziedo 25 000 dolāru vēstures studiju atbalstam LU 16

Foto – Shutterstock

Amerikas latvieši Antra, Bertrams un Kristaps Zariņi ziedojuši 25 tūkstošus ASV dolārus vēstures studiju atbalstam Latvijas Universitātē (LU), šodien informēja LU.

Mecenāti vēlas vairot un spēcināt tautiešu vidū pastāvošo izpratni par vēstures jautājumu nozīmīgumu Latvijas valsts un sabiedrības dzīvē. Par ziedojumu tiks realizēts vērienīgs projekts, kura rezultātā tiks izdota grāmata, kā arī izmaksātas Richarda Zariņa piemiņas fonda stipendijas.

Richards Arturs Oto Zariņš (1913-2006) bija Latvijā dzimis mācītājs, kurš emigrējis uz Zviedriju, bet vēlāk uzaicināts strādāt par Ņujorkas latviešu draudzes mācītāju Amerikas Savienotajās valstīs, ieņemot šo amatu līdz pat aiziešanai pensijā. Šī draudze ārpus reliģiskas funkcijas, tāpat kā citas Trimdas draudzes, pildīja arī sabiedriski politiskās dzīves centru, bija viena no lielākajām visā pasaulē, un tās vadītājs – tieši iesaistīts visos notikumos un norisēs, kas saistījās ar draudzes namu, kurš bija kļuvis arī par ģimenes mājvietu uz gandrīz pusgadsimtu. R. A. O. Zariņa bērni Antra, Bertrams un Kristaps Zariņi ir izveidojuši Richarda Zariņa piemiņas fondu vēstures studiju atbalstam Latvijas Universitātē, un ir daļa no organizācijas “Friends of the University of Latvia”.

Piemiņas fonds nodibināts vēstures studiju atbalstam par spīti tam, ka visu tā dibinātāju profesionālā darbība saistīta ar citu jomu – medicīnu. Iemesls tam ir trimdas sabiedrībā kopumā un Zariņu ģimenē īpaši pastāvošā izpratne par vēstures jautājumu nozīmīgumu Latvijas valsts un sabiedrības dzīvē.

Dr. hist., profesora Ērika Jēkabsona vadībā šobrīd top apjomīgs zinātniskais darbs – grāmata “Latvijas un ASV attiecības 1918.-1922. gadā”, kurā, izmantojot ASV, Latvijas un Lielbritānijas arhīvu materiālus, atspoguļotas abu valstu attiecības, veidojoties Latvijas valstij 1918.-1922. gadā, kā arī aizmirstais amerikāņu palīdzības organizāciju atbalsts Latvijas iedzīvotājiem šajā laikā.

LA.lv