×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
20. augusts, 2014
Drukāt

ASV mazpilsēta pārtop “kara zonā” (4)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Kārtības nodrošināšanai vardarbības pārņemtajā Misūri pavalsts mazpilsētā Fērgusonā štata gubernators Džejs Niksons ievedis nacionālās gvardes karavīrus.

Jau pusotru nedēļu ASV Misūri pavalsts Sentluisas piepilsētu Fērgusonu plosa vardarbīgi nemieri, kuru dēļ raidsabiedrība “CNN” nelielo pilsētiņu nodēvējusi par “kara zonu”.

Plašo demonstrāciju laikā vandaļi ir izlaupījuši veikalus, izdemolējuši ielu malās stāvošās automašīnas un pat apšaudījuši tiesībsargus. Iemesls šiem nemieriem meklējams augusta sākumā, kad vietējais policists Dārens Vilsons neskaidros apstākļos nogalināja 18 gadus veco melnādaino jaunieti Maiklu Braunu. Pēc jaunieša nāves galvenokārt melnādaino cilvēku apdzīvotās Fērgusonas ielās izgāja simtiem cilvēku, protestējot pret policijas visatļautību. Kaut arī protesti sākotnēji bijuši miermīlīgi, jau deviņas naktis pēc kārtas tie pārauguši vardarbībā. Tas licis Misūri pavalsts gubernatoram Džejam Niksonam lūgt Fērgusonas ielās ievest arī nacionālās gvardes karavīrus.

Jaunieša nāve aizsāk 
vardarbīgus protestus


Nemieri aizsākās pēc tam, kad 9. augustā 28 gadus vecais Vilsons nogalināja melnādaino jaunieti. Šīs nedēļas sākumā tiesu medicīnas eksperti apstiprināja, ka jaunietis sašauts ar sešām lodēm – četras trāpījušas rokā, bet divas raidītas galvā. Aculiecinieki stāstījuši, ka Brauns ticis sašauts, kad viņš jau bija pacēlis rokas, lai padotos. Tikmēr pēc policijas oficiālās versijas, Brauns­ tika nogalināts pēc cīniņa ar policistu. Jaunieša ģimene uzstāj, lai Vilsons tiktu arestēts un tiesāts. Kaut arī policists šobrīd ir atstādināts no amata pildīšanas, viņš atrodas atmaksātā atvaļinājumā, norāda raidsabiedrība BBC.

Brauna ģimenes nolīgtais bijušais tieslietu eksperts no Ņujorkas Maikls Beidens paziņojis, ka “jaunietis būtu varējis izdzīvot pēc visiem šāvieniem, izņemot vienu galvas virspusē”. Viņš arī spriedis, ka uz Brauna līķa nav atrodamas pazīmes par notikušu cīniņu pirms nāves. Beidens arī uzskata, ka jaunietis nav sašauts no tuva attāluma, jo uz viņa līķa nav atrastas šaujampulvera pēdas.

Brauna nogalināšanas apstākļi joprojām ir neskaidri. Zināms, ka viņš iepriekš kādā veikalā nozadzis cigārus 50 dolāru vērtībā un draudējis veikala pārdevējam. Par to gan Vilsons nav zinājis. Viņš aizturējis Braunu par nepareizu ielas šķērsošanu, pēc kā abu starpā izcēlies konflikts un kura dēļ jaunietis tika nogalināts. Sarunā ar raidsabiedrību CNN Misūri gubernators Niksons spriedis, ka “valsti joprojām klāj dziļas brūces, un, kad tās tiek aizskartas, sāp”. “Svarīgi šo milzīgo problēmu atrisināt pareizi. Saistībā ar notikušo ir daudz neskaidrību,” sacīja Niksons. Viņš arī apsūdzēja Fērgusonas policiju mēģinājumos “aptraipīt” nogalinātā jaunieša vārdu.

Aicina norobežoties 
no vardarbības


Nelielajā Fērgusonas pilsētiņā dzīvo aptuveni 21 tūkstotis iedzīvotāju, no kuriem 70% ir afroamerikāņi. Pēdējās pusotras nedēļas laikā notikumiem Sentluisas piepilsētā pievērsta pastiprināta Savienoto Valstu iedzīvotāju uzmanība. Vietējās valdības centieni mazināt spriedzi starp Fērgusonā dzīvojošiem afroamerikāņiem un vietējo policiju, kurā strādā 50 baltādainie un trīs melnādainie policisti, pagaidām nav bijuši veiksmīgi. Pat neskatoties uz to, ka nedēļas sākumā Misūri gubernators Niksons lūdza kārtības nodrošināšanai pilsētā ievest nacionālās gvardes karavīrus, naktī uz otrdienu turpinājās nemieri. To laikā tiesībsargi bija spiesti lietot asaru gāzi un trokšņa granātas. Aizturēts ir 31 cilvēks, pie kuriem atrasti šaujamieroči un degmaisījumi, informē ziņu aģentūra “Reuters”. Turklāt nemieru laikā policisti tikuši apšaudīti.

“Kaut arī es saprotu dusmas, ko radījusi Maikla Brauna nāve, laupīšanas un apšaudes un pat uzbrukumi policijai tikai vairo spriedzi un haosu. Tie apdraud taisnīgumu, nevis to veicina,” paziņoja ASV prezidents Baraks Obama, aicinot nemieru cēlājus pārtraukt vardarbību Fērgusonas ielās.

Fērgusonā vietējās baznīcās mācītājs, uzrunājot demonstrantus ar skaļruņa palīdzību, mudināja viņus savu sašutumu paust miermīlīgi. Misūri policijas pārstāvis Rons Džonsons aicinājis demonstrantus savu viedokli mītiņos paust dienas laikā, lai šādi norobežotu sevi no saujiņas vardarbīgo nemieru cēlāju. “Es vēlos mudināt apvidū dzīvojošos protestēt dienas laikā. Gādājiet, lai jūs sadzird, lai jūs redz, lai mēs nekļūstam par aizsegu vardarbībai,” uzsvēra Misūri policijas pārstāvis. Arī citi protestētāji, kas Fērgusonas ielās izgāja, lai paustu sašutumu par Brauna nāvi un protestētu pret policijas spēka demonstrēšanu, aicinājuši vandaļus un nemiera cēlājus rimties.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. peec liecinieku staastiitaa brauns ar chomu gaaja pa ielas vidu u

  2. Ēģipte jau paziņojusi, ka uzmanīgi seko situācijai Fergusonā. Domāju, arī Latvija nevar izturēties bezatbildīgi, kad apdraud demokrātiju

  3. Nav izslegts ka ari Iatvija kads polisists varetu nosaut kadu ,,apspiestas,, minoritates parstavi izpovocetos nemieros lidzigos kadi bija Igaunija bronzas zaldata sakara.Tas raditu iespeju kaiminvalstij ievest miera uzturetajus.

  4. Plašo demonstrāciju laikā vandaļi ir izlaupījuši veikalus, izdemolējuši ielu malās stāvošās automašīnas un pat apšaudījuši tiesībsargus…””
    Hei divkoši. Kad vandāļi demolēja Kijevas ielas tie bija miermīlīgie protestētāji, tagad kad cilvēki cīnās pret rasismu, nu pēkšņi viņus nodēvē par vandāļiem… Ak tad tāda ir tā demokrātija, jenkiju un viņu pakalpiņu izpratnē…

Draugiem Facebook Twitter Google+