×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
10. septembris, 2012
Drukāt

ASV nodod Bagramas cietumu afgāņu kontrolē

Foto - AFPFoto - AFP

ASV pirmdien oficiāli nodos Bagramas cietumu Afganistānas valdības kontrolē.

Pretrunīgi vērtētā ieslodzījuma vieta afgāņu kontrolē tiks nodota par spīti abu pušu nesaskaņām par simtiem ieslodzīto turpmāko likteni. Lai gan Kabula cietuma pārņemšanu dēvē par uzvaru cīņā par nacionālo suverenitāti, analītiķi norāda, ka tam ir vairāk simboliska nozīme, jo NATO spēki gatavojas pamest Afganistānu pēc vairāk nekā desmit gadus ilgušā kara.

Joprojām neatbildēts ir jautājums par desmitiem cietumnieku, tostarp aptuveni 50 ārvalstnieku, turpmāko likteni, jo uz tiem neattiecas martā parakstītā vienošanās par atbildības nodošanu. Turklāt kopš vienošanās parakstīšanas 9. martā cietumā ievietoti vēl vairāki simti cilvēku. Tādēļ sagaidāms, ka ASV turpinās kontrolēt vismaz daļu cietuma, kas atrodas aptuveni 40 kilometrus uz ziemeļiem no Kabulas. Taču Afganistānas valdība nepieļāva pat iespēju, ka cietuma nodošana vietējās varas pārziņā varētu notikt vēlāk.

NATO pārstāvis apstiprināja, ka atbildību par 99 procentiem ieslodzīto jau uzņēmušies afgāņi. NATO arī uzskata, ka ASV joprojām būs tiesības aizturēt aizdomās turamos, un aizturētie afgāņi tiks nodoti vietējo varasiestāžu pārziņā. Turpretī afgāņu amatpersonas uzstāj, ka visi ieslodzītie 72 stundu laikā būs jānodod vietējām varasiestādēm. Cilvēktiesību aizstāvji vairākkārt kritizējuši Bagramas cietumu, norādot, ka tas neatbilst starptautiskajām normām, jo daļa ieslodzīto tur tiek turēti bez tiesas lēmuma un nav informēti par viņiem izvirzītajām apsūdzībām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+