Foto – HO/NASA/AFP/LETA

ASV palaiž zondi Saules vainaga pētīšanai 0

ASV Nacionālā aviācijas un kosmosa pārvalde (NASA) vakar palaida kosmosa zondi, kuras uzdevums ir pētīt Saules vainagu, lai noteiktu bīstamo Saules vētru izcelsmi. 1,5 miljardus dolāru vērtā zonde “Parker Solar Probe” tika palaista no kosmodroma Kanaveralas zemesragā Floridā ar nesējraķeti “Delta IV-Heavy”.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Paredzēts, ka zonde, kas ir ātrākais jebkad kosmosā palaistais objekts, oktobrī palidos garām Venerai, bet novembrī sasniegs Saules vainagu – Saules atmosfēras ārējo slāni. Plānots, ka septiņu gadu ilgās misijas laikā zonde izies cauri Saules vainagam 24 reizes, nonākot 6,2 miljonu kilometru attālumā no Saules. Tik tuvu Saulei nav bijis neviens kosmosa aparāts. Zondes uzdevums ir iegūt vairāk informācijas par Saules vēju un postošajām ģeomagnētiskajām vētrām, kas apdraud elektroapgādes sistēmas uz Zemes. Īpaši spēcīgas elektromagnētiskas vētras izraisīti elektroapgādes traucējumi uz Zemes nodarītu zaudējumus par triljoniem dolāru un to novēršana prasītu vismaz desmit gadus, brīdina eksperti.

“Parker Solar Probe” ir nosaukta 91 gadu vecā amerikāņu astrofiziķa Jūdžina Pārkera vārdā. Pārkers 1958. gadā pirmais aprakstīja Saules vēju – jonizētu daļiņu plūsmu, kas izplūst no Saules vainaga apkārtējā kosmiskajā telpā. Čikāgas universitātes profesors Pārkers, kurš vēroja zondes palaišanu Kanaveralas kosmodromā, teica, ka tuvāko gadu laikā mēs uzzināsim daudz jauna par procesiem uz Saules. “6,2 miljonu kilometru attālums, kādā zonde pietuvosies Saulei, var nelikties tik tuvu,” britu astrofiziķe Nikola Foksa atzinusi intervijā raidsabiedrībai BBC, “taču iedomājieties, ka Sauli un Zemi šķirtu nevis 150 miljoni kilometru, bet viens metrs. Tad zonde būtu tikai četrus centimetrus no Saules.” Līdz šim vistuvākais attālums, kādā cilvēka veidots objekts bija spējis pietuvoties Saulei, bija 43 miljoni kilometru, ko spēja zonde “Helios 2” 1976. gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zonde “Parker Solar Probe” ir ātrākais cilvēka izveidotais objekts, kas riņķos ap Sauli ar ātrumu līdz 690 tūkstošiem kilometru stundā. Virzoties ar šādu ātrumu, ceļš no Ņujorkas līdz Tokijai prasītu mazāk nekā minūti. Zondē ievietoto aparatūru no milzīgā karstuma un radiācijas sargā 12 centimetrus biezs vairogs, kas var izturēt 500 reizes lielāku karstumu un radiāciju nekā uz Zemes. Saules atmosfēra jeb vainags ir aptuveni 300 reizes karstāks nekā tās virsma. Pēc zinātnieku aprēķiniem, zondes aizsarga vairogam nāksies izturēt aptuveni 1370 grādu temperatūru pēc Celsija skalas. Ja viss notiks pēc plāna, zondes iekšienē temperatūrai nevajadzētu pārsniegt 30 grādus.

“Mēs gribējām izveidot šādu zondi jau vairāk nekā 60 gadus, taču tas bija iespējams tikai tagad, kad ir pietiekami attīstīta tehnoloģija jutīgās aparatūras aizsardzībai pret karstumu,” intervijā raidsabiedrībai CNN teica NASA pētniecības direktorāta vadītājs Tomass Curbuhens.

No Zemes līdz Saulei

* Attālums no Zemes līdz Saulei – 150 miljoni kilometru

* Zonde “Parker Solar Probe” pietuvosies Saulei līdz 6,2 miljoniem kilometru

* Zonde “Helios 2” 1976. gadā pietuvojās Saulei līdz 43 miljoniem kilometru

* Zonde “Parker Solar Probe” riņķos ap Sauli ar ātrumu līdz 690 tūkstošiem kilometru stundā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.