×
Mobilā versija
+13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
22. novembris, 2012
Drukāt

ASV Pateicības dienā gaidāms liels ugunsgrēku, avāriju un aizdambētu kanalizācijas gadījumu skaits

Foto - AFPFoto - AFP

Šodienas ASV Pateicības dienas svētkos, kurus amerikāņi parasti svin ar tītara cepeša mielastu, gaidāms lielāks ugunsgrēku, ceļu satiksmes negadījumu un citu nelaimju skaits, raksta biznesa avīzes “Wall Street Journal” portāls “marketwatch.com”.

Vairumu nelaimju tieši vai netieši izraisīs tradicionālā tītara mielasta gatavošana, tostarp neveiksmīga vai neuzmanīga tītara fritēšana, raksta portāls. Jaunākie pieejamie dati liecina, ka 2010. gadā tieši Pateicības dienā, ko svin novembra trešajā ceturtdienā, ugunsgrēku skaits ASV vairāk nekā divkāršojās līdz 1370 incidentiem, salīdzinot ar parastā ikdienā reģistrēto skaitu, raksta “marketwatch.com”. Viens no galvenajiem mājokļu aizdegšanās iemesliem svētku dienā ir eļļas uzliesmojums, fritēšanas katlā iegremdējot pārāk lielu tītaru vai katlu pārkarsējot, neskatoties uz daudziem brīdinājumiem un “biedējošiem” video klipiem internetā, kur nofilmēts, kā virtuvi pārņem liesmas no aizdegušās eļļas. Tītaru fritēšana, nevis cepšana cepeškrāsnī ASV visas valsts mērogā izplatījusies no valsts dienvidu štatu virtuves tradīcijām.

“Marketwatch.com” brīdina, ka ugunsgrēks nav vienīgā nelaime, kas cilvēkus var piemeklēt virtuvē vai pie svētku galda tā sauktajā tītaru dienā. Krasi pieaug sagriešanās risks ar nažiem un citiem asiem priekšmetiem. Varētu iedomāties, ka šādi negadījumi notiek brīdī, kad pēc amerikāņu tradīcijām namatēvs svinīgi sadala galdā likto tītara cepeti, raksta portāls, bet norāda, ka divas trešdaļas griezto brūču rodas, kapājot un griežot saknes un dārzeņus. Nepieraduši pavāri-amatieri cenšas kapāt dārzeņus ar tādu pašu meistarību, kādu redz televīzijas kulinārijas pārraidēs, ar rezultātu, ka kapātām saknēm “piecērt” kādu miesas gabalu.

Svētkos arī strauji pieaug santehniķu izsaukumi, jo, gatavojot mielastu lielākam viesu skaitam, tiek pārslogotas “atkritumu dzirnaviņas”, kas iebūvētas daudzu ASV mājokļu virtuves izlietņu notekās. Parasti šīs dzirnaviņas pārvērš sadzīves atkritumus (pārtikas atliekas, kartupeļu mizas, pat putnu kaulus) “putrā”, kuru aizskalo ar ūdeni, taču pārslodzes gadījumā šī “putra” aizdambē notekas caurules. Firmas “Roto-Rooter”, kas nodarbojas ar aizdambētu cauruļu “izurķēšanu”, pārstāvis “marketwatch.com” stāstījis, ka visbiežāk izsaukumus saņemot piektdienā pēc Pateicības dienas, jo upuri nevēloties maksāt paaugstināto svētku izsaukuma tarifu. Tieši šajā pēcsvētku piektdienā “urķētāju” izsaukumu skaits pieaugot par 50 procentiem, salīdzinot ar ikdienu. Santehniķi arī šajās dienās steidzoties atbrīvot aizdambētus tualetes podus, jo tos izmantojusi visa radu un ciemiņu kuplā saime, nevis tikai daži mājinieki. Tā kā putnu gaļa ir dažādu zarnu inficējošu baktēriju perēklis, nekvalitatīva vai nepietiekami cepta tītara gaļa arī izraisa lielāku saindēšanās ar pārtiku gadījumu skaitu.

Traģiskākā prognoze ir ceļu satiksmes avārijās bojā gājušo un cietušo skaita kāpums ik gadu garajā svētku nogalē. Kā raksta portāls, 40 procenti no avārijām notiek pārmērīga alkohola lietošanas dēļ un Pateicības dienas garās brīvdienas (kas vienmēr ilgst četras dienas) nes vienu no lielākiem satiksmes nelaimju upuru skaitiem gada gaitā, informē “marketwatch.com”.

Amerikāņi Pateicības dienu svin, pieminot pirmo Amerikas kontinenta kolonistu izdzīvošanu, pateicoties vietējo indiāņu cilšu palīdzībai, kas iemācīja badu cietušajiem iebraucējiem audzēt kukurūzu un medīt tītarus. Pirmā Pateicības diena, pēc nostāstiem, kas arī varētu būt mīts, esot nosvinēta tagadējā Masačūsetsas štata Plimutas kolonijā kopā ar vietējās indiāņu cilts pārstāvjiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+