Oļegs Deripaska
Oļegs Deripaska
Foto – REUTERS/LETA

ASV piegriež skrūves Krievijas oligarhiem 0

ASV Finanšu ministrijas Ārzemju kapitālu kontroles dienests (OFAC) saziņā ar Valsts departamentu publicējis ietekmīgu Krievijas oligarhu un amatpersonu un viņu kontrolēto firmu sarakstu, kurā ir septiņu oligarhu un 17 valdības ierēdņu uzvārdi, kuru īpašumi ASV jurisdikcijā tiek iesaldēti un darbība bloķēta, papildinot jau agrāk noteikto sankciju apjomu.

Reklāma
Reklāma

Oligarhu īpašumi tiek iesaldēti

Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

“Krievijas valdība darbojas galvenokārt oligarhu un valdības elites labā,” paziņojis ASV finanšu ministrs Stīvens Mnučins. “Krievijas valdība iesaistās virknē ļaunprātīgu aktivitāšu daudzviet pasaulē, tajā skaitā turpina Krimas okupāciju un uzkurina vardarbību Ukrainas austrumos; piegādā bruņojumu Asada režīmam Sīrijā, kas bombardē savas valsts civiliedzīvotājus; cenšas iedragāt Rietumu demokrātijas un veic kiberuzbrukumus. Krievijas oligarhi un elite, kas ir ieguvēji no šīs korumpētās sistēmas, vairs nebūs pasargāti no savas valdības destabilizējošo aktivitāšu sekām,” teikts ASV Finanšu ministrijas paziņojumā. Sarakstā minēto personu un uzņēmumu īpašumi, kas pakļauti ASV jurisdikcijai, kā arī jebkuri citi īpašumi, kuru darbība ir bloķēta sankciju ietvaros, tiek iesaldēti un ASV pilsoņiem aizliegti darījumi ar tiem. Pret personām, kas nav ASV pavalstnieki, var tikt vērstas sankcijas, ja viņi apzināti veicina darījumus ar personām vai uzņēmumiem, kuru darbība ir bloķēta ar ASV valdības lēmumu.

Vissmagāk cietis Oļegs Deripaska

Līdz ar vēršanos pret konkrētiem oligarhiem OFAC sankciju sarakstā iekļautas arī 12 viņu kontrolētās firmas, kā arī ar tām saistītie uzņēmumi. Deripaskam pieder ieguldījumu un to pārvaldīšanas firma “Basic Element Ltd” Džērsijas salā un “B-Finance Ltd” Britu Virdžīnu salās, kas pārrauga finansējumu viņa alumīnija biznesā “United Company RUSAL PLC” un citās jomās. Deripaskas kontrolētā firma “EuroSibEnergo” pārvalda virkni elektrostaciju Krievijā un ražo aptuveni deviņus procentus Krievijas elektroenerģijas. Deripaska kontrolē arī autobūves firmu “GAZ Group” un agrokompleksu “Agroholding Kuban”. Pēc iekļaušanas ASV sankciju papildinātajā sarakstā Deripaskam piederošo uzņēmumu akciju cenas ir kritušās par 22 procentiem. Kā atzīmē laikraksts “The Financial Times”, tas var būt nopietns brīdinājums citiem ar Krievijas prezidentu Putinu saistītajiem oligarhiem. Sankciju sarakstā iekļauta Krievijas valsts bruņojuma ražošanas firma “Rosoboroneksport”, kas jau ilgus gadus piegādā bruņojumu Sīrijas režīmam, un tās finanšu atzars “The Russian Financial Corporation Bank” (RFC Bank).

CITI ŠOBRĪD LASA

Papildinātajā sankciju sarakstā iekļauta arī virkne politiķu, valdības ierēdņu un valstij piederošu uzņēmumu vadītāju, tajā skaitā iekšlietu ministrs Vladimirs Kolokoļcevs, Federācijas padomes Ārlietu komitejas priekšsēdis Konstantīns Kosačovs, “Gazprom” vadītājs Aleksejs Millers, Krievijas Drošības padomes sekretārs Nikolajs Patruševs un Krievijas Nacionālās gvardes komandieris Viktors Zolotovs.

Papildinātais oligarhu saraksts

* Vladimirs Bogdanovs, naftas firmas “Surgutneftegaz” ģenerāldirektors un valdes priekšsēdētāja vietnieks. OFAC sankcijas pret “Surgutneftegaz” tika ieviestas jau 2014. gada septembrī, bet tagad tās vērstas arī pret firmas vadītāju.

* Oļegs Deripaska, alumīnija ražošanas magnāts, cieši saistīts ar valdības aprindām. Uz ārzemēm dodas ar Krievijas diplomātisko pasi. Apsūdzēts par naudas atmazgāšanu un draudiem biznesa sāncenšiem, nelikumīgu valdības ierēdņa sarunu noklausīšanos un piedalīšanos naudas izspiešanā un šantāžā. Turēts aizdomās par sakariem ar Krievijas organizētās noziedzības grupējumu.

* Suleimans Kerimovs, Krievijas Valsts domes augšpalātas Federācijas padomes deputāts. 2017. gada 20. novembrī Kerimovu aizturēja Francijā par simtiem miljonu eiro nedeklarētas naudas ievešanu. Francijas varas iestādes tur Kerimovu aizdomās par naudas atmazgāšanu nekustamo īpašumu iegādē. Kerimovs arī apsūdzēts par 400 miljonu eiro nodokļu nesamaksāšanu nekustamo īpašumu pirkumos.

* Igors Rotenbergs, darbojas Krievijas enerģētikas nozarē. Pārņēmis ievērojamus īpašumus, tajā skaitā 79 procentus naftas un gāzes ieguves firmas “Gazprom Burenie” akciju, no tēva Arkadija Rotenberga un tēvoča Borisa Rotenberga, pret kuriem tika vērstas sankcijas 2014. gada martā.

Reklāma
Reklāma

* Kirils Šamalovs, darbojas Krievijas enerģētikas nozarē. 2013. gada februārī apprecējis Krievijas prezidenta Vladimira Putina meitu Katerinu Tihonovu un kopš tā laika veicis virkni ļoti izdevīgu biznesa darījumu. Saņēmis vairāk nekā viena miljarda dolāru aizdevumu no bankas “Gazprombank”, viņš ieguvis lielu daļu naftas un gāzes firmas “Sibur” akciju. Kad Putina tuvs sabiedrotais Genadijs Timčenko, kurš iekļauts sankciju sarakstā jau agrāk, pārdeva Šamalovam vēl 17 procentus “Sibur” akciju, Putina znots iekļuva miljardieru skaitā.

* Andrejs Skočs, Krievijas Valsts domes deputāts, turēts aizdomās par sakariem ar Krievijas organizētās noziedzības grupējumiem, savulaik vadījis vienu no šādiem grupējumiem.

* Viktors Vekselbergs, darbojas Krievijas enerģētikas nozarē. Ieguldījumu pārvaldības un investīciju fondu grupas “Renova Group” vadītājs. 2016. gadā Krievijas prokuratūra veica kratīšanu “Renova” birojā un aizturēja divus firmas darbiniekus par valdības ierēdņu uzpirkšanu, lai saņemtu izdevīgus valdības pasūtījumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.