Foto – AFP

ASV pieļauj visu karavīru izvešanu no Afganistānas 2014. gadā 0

ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija neizslēdz iespēju, ka 2014. gadā no Afganistānas varētu tikt izvesti visi Savienoto Valstu karavīri.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Šādu iespēju pieļāvis ASV nacionālās drošības padomnieka vietnieks Bens Rodss, lai gan Savienoto Valstu militārpersonas ieteikušas pēc starptautisko spēku izvešanas Afganistānā paturēt ap 15 tūkstošiem karavīru. Taču nu tiek pieļauta iespēja, ka no kara izpostītās valsts 2014. gada nogalē varētu tikt izvesti visi ASV karavīri, kā tas 2011. gadā notika Irākā. Vienlaikus Rodss uzsvēra, ka lēmums par iespējamo ASV karavīru skaitu Afganistānā pēc 2014. gada, visticamāk, netiks pieņemts tuvāko mēnešu laikā. Lēmuma pieņemšana būs atkarīga no diviem ASV drošības mērķiem Afganistānā – panākt, lai šī valsts nekļūst par drošu patvērumu starptautiskajai teroristu organizācijai “Al Qaeda”, un gādāt, lai afgāņu spēki būtu pietiekami apmācīti un apbruņoti, lai viņi paši varētu garantēt valsts drošību. “Protams, ir daudz un dažādu veidu, kā sasniegt šos mērķus. Daļa no tiem varētu būt saistīta ar ASV karavīriem, bet daļa nē,” piebilda ASV nacionālās drošības padomnieka vietnieks.

Pēc kara Irākā Obama nolēma izvest visus Savienoto Valstu karavīrus, jo Vašingtonai un Bagdādei tā arī neizdevās panākt vienošanos par ASV militārpersonu tiesisko imunitāti. Obamas administrācija arī Afganistānā pieprasa garantēt ASV karavīriem tiesisko imunitāti gadījumā, ja pēc starptautisko spēku izvešanas valstī tiks paturēts zināms skaits ASV militārpersonu. Sagaidāms, ka šis jautājums tiks apspriests šonedēļ gaidāmajā Obamas un viņa afgāņu kolēģa Hamida Karzaja tikšanās laikā. Karzajs šobrīd uzturas vizītē Vašingtonā. “Kā jau mēs zinām no pieredzes Irākā, ja nav suverēnas valsts nodrošinātu varasiestāžu, tad nav iespējas ASV militāras misijas turpinājumam,” skaidroja Obamas īpašais padomnieks Afganistānas un Pakistānas jautājumos Duglass Lūts.

CITI ŠOBRĪD LASA

ASV amatpersonas neoficiāli izteikušās, ka Baltais nams apsver Afganistānā pēc 2014. gada nogales atstāt 3000 līdz 9000 karavīru, kas gan ir mazāk, nekā sākotnēji rosināja ģenerālis Džons Allens. Allens ieteicis Afganistānā paturēt 6000 līdz pat 15 tūkstošiem karavīru.

Atvaļinātais ģenerālis bijušais ASV spēku komandieris Afganistānā Stenlijs Makristels pirmdien intervijā ziņu aģentūrai “Reuters” pauda pārliecību, ka svarīgi saglabāt ASV militāro klātbūtni Afganistānā arī pēc 2014. gada pat, ja ASV karavīru skaits nebūtu liels. Pašlaik Afganistānā dislocēti aptuveni 66 tūkstoši ASV karavīru, un Rodss apstiprināja, ka 2014. gadā Afganistānā izvietoto ASV militārpersonu skaits pastāvīgi tiks samazināts.

Afganistānas prezidents rīt apmeklēs Pentagonu un tiksies ar ASV aizsardzības ministru Leonu Panetu, bet piektdien viņam paredzēta tikšanās ar Obamu. Sagaidāms, ka abu valstu prezidentu sanāksmē tiks pārrunāts arī miera process ar talibiem. Tomēr nav zināms, ka Karzai vizītes laikā varētu tikt panākta kāda konkrēta vienošanās. Aizsardzības jautājumu analītiķis Maikls O’Hanlons uzskata, ka nevajadzētu likt pārlieku lielas cerības uz Karzaja vizīti. “Šajās attiecībās ir daudz rētu. Ir daudz aizskartu jūtu,” skaidroja eksperts. “Tā ir kā sava veida neveiksmīga laulība, un neveiksmīgi izteikts vārds ļoti viegli var aizkaitināt cilvēkus.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.