ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss
ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss
Foto – REUTERS/LETA

Pacietība beigusies – ASV pieprasa NATO sankcijas pret Krieviju 17

ASV uzskata, ka Krievija pārkāpj starptautisko līgumu par vidējas sniedzamības kodolbruņojumu (INF), slepeni modernizējot vidējās sniedzamības raķetes, kas var tikt aprīkotas ar kodolgalviņām. Vašingtona mudina NATO sabiedrotos izstrādāt atbildi Krievijas izaicinājumam.

Reklāma
Reklāma

NATO jārod kopīgs viedoklis

Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 435
Lasīt citas ziņas

ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss NATO dalībvalstu aizsardzības ministru apspriedē decembrī uzrādīja pierādījumus, ka Krievija izvieto INF līgumā aizliegtu kodolbruņojumu, un aicināja partnerus vērst sankcijas pret Krieviju, raksta izdevums “Der Spiegel”. Jau novembra sākumā NATO kodolplānošanas grupas slepenā apspriedē Matiss aicināja rast kopīgu viedokli, kā piespiest Maskavu ievērot līguma noteikumus līdz alianses samitam 2018. gadā. ASV aizsardzības ministra ieskatā, var izveidoties situācija, kad NATO nāksies vērst sankcijas pret Krieviju, citādi ASV būs jārīkojas vienpusēji šajā jautājumā. Ne visas alianses valstis piekrīt, ka ir pietiekami pierādījumi, ka Krievija pārkāpj INF līguma noteikumus. Lai neatklātu izlūkošanas informācijas ieguves avotus un metodes, ASV nav atklājušas visas detaļas pat tuvākajiem sabiedrotajiem. Pēc ASV izlūkdienestu iegūtajiem pierādījumiem, ko apliecina satelītu attēli, Krievija gatavojas slepeni izvietot ar kodolgalviņām aprīkotas vidējās sniedzamības ballistiskās raķetes. Izlūkošanas dati liecina, ka Krievija izstrādājusi jaunu no zemes palaižamu spārnoto raķeti “SSC-8”, ko var aprīkot ar kodolgalviņu. Pentagons apgalvojis, ka ir novērotas vismaz divas raķešu palaišanas iekārtas ar jaunajām spārnotajām raķetēm. Kodolplānošanas grupas apspriedes NATO galvenajā mītnē Briselē notiek telpā ar visaugstākajiem drošības standartiem. Pat alianses valstu aizsardzības ministriem mobilie tālruņi ir jāatstāj ārpus sarunu telpas, kas ir bez logiem. “Gaisotne kodolplānošanas grupas saietā ir gandrīz kā baznīcā,” intervijā “Der Spiegel” atklājis kāds tā dalībnieks. “Te netiek jokots, jo runa ir par kodolatturēšanu, kas ir alianses stratēģijas pamatā.”

Krievijai jākliedē pašas izraisītās šaubas

CITI ŠOBRĪD LASA

“Krievijas veikto INF līguma pārkāpumu, izvietojot vidējās sniedzamības raķetes, ir pierādījuši alianses izlūkdienesti,” intervijā “Der Spiegel” paziņojis Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis, piebilstot, ka stingru nostāju pret Krieviju NATO ietvaros līdz ar ASV ieņem Baltijas valstis un Polija. Viņaprāt, INF līguma pārkāpums no Krievijas puses ir nopietna provokācija pret Eiropas drošību.

Pirms nedēļas NATO dalībvalstu ārlietu ministru apspriedē tika izskatīts plāns par stingru nosodījumu Krievijas rīcībai, taču tas netika pieņemts dažu sabiedroto, pirmām kārtām Vācijas, pretestības dēļ, atzīmē “Der Spiegel”. Sakarā ar iegūtajiem jaunajiem pierādījumiem ASV sasaukušas Īpašo kontroles komisiju, kas pārrauga INF līguma ievērošanu no ASV un Krievijas puses. Komisijas sēde paredzēta decembra vidū. Vācijas valdība pieprasījusi Krievijai izskaidrot faktus, kas izraisa NATO aizdomas. Vācijas aizsardzības ministre Urzula fon der Leiena uzskata, ka Krievijai “jākliedē pašas izraisītās šaubas par INF līguma ievērošanu dialogā ar ASV un NATO”.

ASV pacietība beigusies

INF līgums, ko pirms 30 gadiem parakstīja Padomijas līderis Mihails Gorbačovs un ASV prezidents Ronalds Reigans, paredz iznīcināt visas no zemes palaižamas un kodolgalviņām aprīkotas raķetes ar sniedzamību no 500 līdz 5000 kilometriem. Militārie eksperti uzskata šo līgumu par ļoti svarīgu pa-grieziena punktu bruņojuma samazināšanas procesā, jo tika iznīcināta vesela ieroču kategorija. Krievijai pārkāpjot INF līgumu, NATO nāktos apsvērt vidējās sniedzamības raķešu izvietošanu Eiropā, kas atsviestu kontinentu aukstā kara gaisotnē.

NATO samitā 2016. gadā Varšavā alianse aicināja Krieviju saglabāt INF līguma darbību un nodrošināt tā izpildes kontroli. Šķiet, ka pēc pusotra gada ASV pacietība ir beigusies un Vašingtona vairs nav gatava apmierināties ar aicinājumiem apliecināt labu gribu. Līdz alianses samitam 2018. gada vidū ASV grib īstenot NATO kopējas nostājas izstrādi, lai panāktu, ka Krievija ievēro INF līgumu.