×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
13. decembris, 2017
Drukāt

Pacietība beigusies – ASV pieprasa NATO sankcijas pret Krieviju (17)

Foto - REUTERS/LETAFoto - REUTERS/LETA

ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss

ASV uzskata, ka Krievija pārkāpj starptautisko līgumu par vidējas sniedzamības kodolbruņojumu (INF), slepeni modernizējot vidējās sniedzamības raķetes, kas var tikt aprīkotas ar kodolgalviņām. Vašingtona mudina NATO sabiedrotos izstrādāt atbildi Krievijas izaicinājumam.

 

NATO jārod kopīgs viedoklis

ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss NATO dalībvalstu aizsardzības ministru apspriedē decembrī uzrādīja pierādījumus, ka Krievija izvieto INF līgumā aizliegtu kodolbruņojumu, un aicināja partnerus vērst sankcijas pret Krieviju, raksta izdevums “Der Spiegel”. Jau novembra sākumā NATO kodolplānošanas grupas slepenā apspriedē Matiss aicināja rast kopīgu viedokli, kā piespiest Maskavu ievērot līguma noteikumus līdz alianses samitam 2018. gadā. ASV aizsardzības ministra ieskatā, var izveidoties situācija, kad NATO nāksies vērst sankcijas pret Krieviju, citādi ASV būs jārīkojas vienpusēji šajā jautājumā. Ne visas alianses valstis piekrīt, ka ir pietiekami pierādījumi, ka Krievija pārkāpj INF līguma noteikumus. Lai neatklātu izlūkošanas informācijas ieguves avotus un metodes, ASV nav atklājušas visas detaļas pat tuvākajiem sabiedrotajiem. Pēc ASV izlūkdienestu iegūtajiem pierādījumiem, ko apliecina satelītu attēli, Krievija gatavojas slepeni izvietot ar kodolgalviņām aprīkotas vidējās sniedzamības ballistiskās raķetes. Izlūkošanas dati liecina, ka Krievija izstrādājusi jaunu no zemes palaižamu spārnoto raķeti “SSC-8”, ko var aprīkot ar kodolgalviņu. Pentagons apgalvojis, ka ir novērotas vismaz divas raķešu palaišanas iekārtas ar jaunajām spārnotajām raķetēm. Kodolplānošanas grupas apspriedes NATO galvenajā mītnē Briselē notiek telpā ar visaugstākajiem drošības standartiem. Pat alianses valstu aizsardzības ministriem mobilie tālruņi ir jāatstāj ārpus sarunu telpas, kas ir bez logiem. “Gaisotne kodolplānošanas grupas saietā ir gandrīz kā baznīcā,” intervijā “Der Spiegel” atklājis kāds tā dalībnieks. “Te netiek jokots, jo runa ir par kodolatturēšanu, kas ir alianses stratēģijas pamatā.”

 

Krievijai jākliedē pašas izraisītās šaubas

“Krievijas veikto INF līguma pārkāpumu, izvietojot vidējās sniedzamības raķetes, ir pierādījuši alianses izlūkdienesti,” intervijā “Der Spiegel” paziņojis Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis, piebilstot, ka stingru nostāju pret Krieviju NATO ietvaros līdz ar ASV ieņem Baltijas valstis un Polija. Viņaprāt, INF līguma pārkāpums no Krievijas puses ir nopietna provokācija pret Eiropas drošību.

Pirms nedēļas NATO dalībvalstu ārlietu ministru apspriedē tika izskatīts plāns par stingru nosodījumu Krievijas rīcībai, taču tas netika pieņemts dažu sabiedroto, pirmām kārtām Vācijas, pretestības dēļ, atzīmē “Der Spiegel”. Sakarā ar iegūtajiem jaunajiem pierādījumiem ASV sasaukušas Īpašo kontroles komisiju, kas pārrauga INF līguma ievērošanu no ASV un Krievijas puses. Komisijas sēde paredzēta decembra vidū. Vācijas valdība pieprasījusi Krievijai izskaidrot faktus, kas izraisa NATO aizdomas. Vācijas aizsardzības ministre Urzula fon der Leiena uzskata, ka Krievijai “jākliedē pašas izraisītās šaubas par INF līguma ievērošanu dialogā ar ASV un NATO”.

 

ASV pacietība beigusies

INF līgums, ko pirms 30 gadiem parakstīja Padomijas līderis Mihails Gorbačovs un ASV prezidents Ronalds Reigans, paredz iznīcināt visas no zemes palaižamas un kodolgalviņām aprīkotas raķetes ar sniedzamību no 500 līdz 5000 kilometriem. Militārie eksperti uzskata šo līgumu par ļoti svarīgu pa-grieziena punktu bruņojuma samazināšanas procesā, jo tika iznīcināta vesela ieroču kategorija. Krievijai pārkāpjot INF līgumu, NATO nāktos apsvērt vidējās sniedzamības raķešu izvietošanu Eiropā, kas atsviestu kontinentu aukstā kara gaisotnē.

NATO samitā 2016. gadā Varšavā alianse aicināja Krieviju saglabāt INF līguma darbību un nodrošināt tā izpildes kontroli. Šķiet, ka pēc pusotra gada ASV pacietība ir beigusies un Vašingtona vairs nav gatava apmierināties ar aicinājumiem apliecināt labu gribu. Līdz alianses samitam 2018. gada vidū ASV grib īstenot NATO kopējas nostājas izstrādi, lai panāktu, ka Krievija ievēro INF līgumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Nekas cits nelīdzēs ,kā tikai visas pasaules valstu vienošanās par krievijas BLOKĀDI !Neizlaist nevienu lidmašīnu ,nevienu kuģi ārpus Krievijas teritorijas ,slēgt starptautisko gaisa telpu,citu valstu teritoriālos ūdeņus u.t.t.-lai “nosmok” savā Krievijas teritorijā !

 2. ASV grib karu un grib to izraisīt ar NATO rīcību. Kādi pierādījumi ir? Tādi paši, kā par Irāku? Tur jau ar satelīts uzrādīja masu iznīcināšanas līdzekļus, kurus jau cik gadus meklē un atrast nevar. Kārtējie meli no ASV puses. Nekas vairāk.

 3. Ih tam netu…

 4. Kirdik pastalām jebkurā gadījumā.

 5. >08.43 glupajiem taču netic, ko muldi

 6. To tu jauc cēloņus ar sekām Atbildēt

  Nu īsti demagoģijas un melu meistari (“13. decembris” un “tu jauc cēloņus ar sekām”). Bet tie meli ir
  pārāk sekli, lai kāds tiem noticētu. ASV un NATO aizsargā savus sabiedrotos Baltijā un tā ir atbilde jeb
  SEKAS uz Krievijas izprovocēto agresiju Ukrainā jeb CĒLONI . Tātad vispirms bija cēlonis un pēc tam iestājās sekas, tā ka putrošana notiek tavā galvā, demagog! Ukrainu Putins uzskatīja par savu teritoriju, bet ukraiņi viņam parādīja pigu un kļuva patstāvīgi. Krimu anektēja kas: Krievija vai ASV?

 7. nu ja nospraustie termiņi iet uz beigām, jāsteidzas ar konflikata izraisišanu. ja kāds neatceras tad pavasarī nato ģenerālis no tribines solija gada laikā uzsākt karu ar krieviju. tad nu steidz tagad saasināt situāciju lai butu “pamatots iemesls”

 8. Krievija Putina laika nekad nav izcēlusies ar stratēģisku domāšanu, kur nu vēl rīcību. Tieši pateicoties Putina agresīvajai ārpolitikai, šodien pie Krievijas robežām ir izvietoti NATO atturēšanas spēki, tajā skaitā Baltijā. Staļins, lai arī kāds despots bija, tādas muļķības nepieļāva. Izvietot jaunas kodolraķetes ir neprāts priekš pašas Krievijas, jo NATO parādā nepaliks un izvietos savas raķetes Krievijas pilsētas aizsniedzamā attālumā. Kurš te būs ieguvējs? Krievijas politiķiem jājautā: ar kuru galu viņi domā? Aukstais karš jau beidzās ar PSRS sabrukumu, bet Putins no vēstures kļūdām nemācās un tas dārgi maksās pašai Krievijai.

  • tu jauc cēloņus ar sekām Atbildēt

   tieši asv ar nato lien virsū krievijas robežām cik vien spēj, kremlis tikai iazstāv savas intreses. pat apvērsumu ukrainā asv organizēja lai krieviem krimas jūras kara bāzi atņemtu. kas neizdevās bet propogandas melu rezultātā kremli padara par grēkāzi asv agresivās politikas rezultātā

  • Виктор, ты дурак?! Или просто мозги отморозил? Atbildēt

   Everyone will get what they deserve! ..!

Draugiem Facebook Twitter Google+