Uncategorized

ASV prezidenta kandidātu sievas iesaistās kampaņā 0

Foto – AFP/LETA

Pirms nedēļas ar emocionālu uzrunu Republikāņu partijas konventā uzstājās Anna Romnija, cenšoties pārliecināt amerikāņus, ka viņas dzīvesbiedrs Mits Romnijs ir labākais kandidāts prezidenta amatam. Vakar Demokrātu partijas saietā pašreizējā prezidenta dzīvesbiedre Mišela Obama ne mazāk emocionāli centās pamatot, kāpēc Baraks Obama būtu pelnījis atkārtotu ievēlēšanu 6. novembrī.

 

 

Analītiķi uzskata, ka Mišelas Obamas runa bija pārliecinošāka nekā Annas Romnijas paustais aicinājums balsot par savu dzīvesbiedru – republikāņu kandidātu. Lietišķāko vēlētāju izvēli ietekmēs oktobrī paredzētās abu kandidātu trīs debates televīzijas tiešraidē un rekordskaitļi trīs jomās: 8,3% bezdarbs, 3,8 dolāri par galonu (3,8 litri) benzīna un 16 triljonu valsts parāds, taču viņu sievu dedzīgums dzīvesbiedru tēla spodrināšanā varētu piesaistīt papildu balsis, kam var būt izšķiroša nozīme vēlēšanu iznākumā.

 

Pirmā lēdija un 
”galvenā māte”

Amerikas priekšvēlēšanu kampaņas klasiskajās tradīcijās pirmā lēdija Mišela Obama izjusti slavēja vīru kā uzticamu dzīvesbiedru un gādīgu tēvu mājās un “cilvēku, kam mēs varam uzticēties” prezidenta amatā, lai atveseļotu valsts vājo ekonomiku. Viņa atgādināja, ka pārmaiņas, kas bija demokrātu kampaņas galvenais sauklis pirms četriem gadiem, “nāk smagi un lēni un nekad nenotiek uzreiz, taču galu galā mēs panākam savu”. Pirmā lēdija tiek dēvēta par “galveno māti”, jo par galveno uzdevumu viņa uzskata būt labai mātei abām pusaudžu vecuma meitām. Viņa atklāja, ka ģimenes pusdienās Baltajā namā prezidents iesaistās “stratēģiskās sarunās par vidusskolēnu draudzību”. Sasaistot ainas no Obamu pāra 23 gadus ilgās laulības un četriem Baltajā namā pavadītajiem gadiem, viņa izvairījās pieminēt republikāņu sāncensi Mitu Romniju un viņa dzīvesbiedri Annu.

 

Neklātienes debatē Mišela uzsvēra, ka viņas un Obamas dzīvesceļš ir bijis sarežģītāks un smagāks, tāpēc viņi daudz labāk izprot ierindas amerikāņu vēlmes, atzīmē aģentūra “Associated Press”. Aptaujas liecina, ka Mišelas popularitāte ir augstāka nekā Barakam, tāpēc savā uzrunā viņa centās vairot atbalstu vīram.

 

Savā dedzībā vīra aizstāvēšanā un Amerikas neierobežoto iespēju slavināšanā pirmā lēdija dažreiz kļuva patētiska: “Ja mēs gribam dot bērniem šo neierobežoto iespēju izjūtu un ticību, ka Amerikā var sasniegt visu, ja vēlaties ar darbu to panākt, tad mums jāapvienojas par cilvēku, kam mēs varam uzticēties šīs dižās zemes virzīšanā uz priekšu, manu vīru, mūsu prezidentu Baraku Obamu.” Analītiķi atzīst, ka Mišelas runa bija nedaudz sentimentāla, bet tas ir saprotams, jo viņa mīl savu vīru un ģimeni. Cenšoties pārliecināt svārstīgos vēlētājus, viņa atzīmēja, ka prezidentu nav izmainījis Baltajā namā pavadītais laiks un viņš “jo­projām ir tas pats cilvēks, kurā es iemīlējos pirms daudziem gadiem, kad viņš brauca automobilī ar cauru grīdu un valkāja kurpes, kas bija par mazām”.

Analītiķi atzīmē, ka 48 gadus vecā Mišela Obama četros gados kļuvusi par politisku zvaigzni, kas spēj piesaistīt atbalstītājus arī republikāņu nometnē. Mišela ar izcilību beigusi prestižo Prinstonas universitāti un Hārvarda universitātes Juridisko fakultāti, kur viņas pētniecības darba tēma bija afroamerikāņu studentu pieredze, mācoties augstskolā, kur vairākums studentu ir baltie. Šarlotā Ziemeļkarolīnas štatā, kur viņas senči pa tēva līniju kādreiz vergoja kokvilnas plantācijās, viņa teica runu nevis kā vēsa juriste, bet kā rūpīga māte un mīloša sieva.

 

Cenšas “cilvēciskot” 
Romnija tēlu 
anna_AFP_7

Republikāņu kandidāts Mits Romnijs, kurš nopelnījis pārsimt miljonus finanšu darījumos, ir daudzkārt bagātāks par Baraku Obamu, taču demokrātu pretendents ir prasmīgāks runātājs, tāpēc Romnija dzīvesbiedrei Annai bija krietni jānopūlas, lai “cilvēciskotu” vīra tēlu, atzīmē žurnāls “US News & World Report”. “Mūsu 43 gadus ilgušo laulību ar Mitu varētu dēvēt par pasakainu, ja ne piecu bērnu vienlaicīgā kliegšana tumšos rudens vakaros un vienlaicīga cīņa ar multiplo sklerozi un krūšu vēzi,” viņa dalījās atmiņās republikāņu saietā Floridā. “Bērnu audzināšana un mājas rūpes piepilda laulību un dara to līdzīgu miljoniem amerikāņu, kas klusi palīdz saviem kaimiņiem, baznīcas draudzei un savai kopienai,” teica Anna Romnija. Viņa apgalvoja, ka Mits “nav saņēmis veiksmi kā dāvanu”, bet guvis panākumus smagā darbā, tāpēc viņam var uzticēties. Anna, kurai ir bakalaura grāds franču literatūrā, uzsvēra, ka vēlas runāt par “vērtību, kas vieno mūs visus, par mīlestību uz cilvēku, ko es satiku pirms daudziem gadiem, un dziļo mīlestību, kas, es zinu, mums ir kopīga, uz šo valsti”. 63 gadus vecā Anna atcerējās, cik iejūtīgs bijis Mits, kad viņu bija pārņēmusi depresija, cīnoties ar multiplo sklerozi. Anna taisnojās vīra vietā par viņa nespēju publiski veidot pievilcīgu tēlu, lai gan privātajā dzīvē viņš esot apveltīts ar humora izjūtu. Anna atklāja, ka vīrs pat dažreiz pats gludinot kreklus. Analītiķi atzīst, ka viņas uzstāšanās bijusi emocionāli iedarbīga, stāstot par ģimeni ar pieciem bērniem un 18 mazbērniem, taču nav kliedējusi mazāk turīgo amerikāņu neuzticību Mitam Romnijam kā naudasmaisu interešu pārstāvim. Aptaujas liecina, ka tikai 41% amerikāņu uzskata, ka Romnijs izprot viņu problēmas, bet 54% šajā ziņā dod priekšroku Obamam.

 

LA.lv