×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
5. novembris, 2014
Drukāt

ASV republikāņi pārņem kontroli pār Senātu (1)

Foto - LETA/EPAFoto - LETA/EPA

Otrdien notikušajās ASV Kongresa vēlēšanās republikāņi pārņēmuši kontroli pār Senātu, liecina sākotnējie rezultāti.

Republikāņi no demokrātiem jau pārņēmuši vismaz septiņas vietas Senātā un tagad kontrolē vismaz 52 no 100 senatoru vietām, sakaujot demokrātus Ziemeļkarolīnā, Arkanzasā, Kolorādo, Montānā, Dienviddakotā, Aiovā un Rietumvirdžīnijā.

Vēl tiek gaidīti rezultāti no Aļaskas štata, kurā notiek sīva cīņa, un republikāņi pirmo reizi kopš 2006.gada kontrolē abas Kongresa palātas, kas sarežģīs prezidenta Baraka Obamas atlikušos divus gadus amatā.

Sākotnējie rezultāti liecina, ka republikāņi arī palielinājuši savu pārsvaru Pārstāvju palātā, kuru viņi kontrolēja no 2010.gada. Republikāņi no demokrātiem pārņēmuši vismaz desmit vietas un kontrolēs vismaz 235 no 435 vietām Pārstāvju palātā, tomēr joprojām notiek balsu skaitīšana par 43 vietām un tiek prognozēts, ka republikāņi varētu demokrātiem atņemt pat 14 līdz 18 vietas, kas viņiem dotu lielāko vairākumu kopš 1946.gada.

Pateicoties abu partiju pūliņiem piesaistīt sieviešu balsis, pirmo reizi Pārstāvju palātā ievēlētas vairāk nekā 100 sievietes.

Kontroles iegūšana pār Senātu liecina par “prezidenta [Baraka] Obamas neveiksmīgās politikas noraidīšanu”, paziņojusi republikāņu partija.

“Republikāņiem ir dota iespēja vadīt valsti labākā virzienā un republikāņu Pārstāvju palāta un republikāņu Senāts ir gatavi ieklausīties amerikāņu tautā. Mēs ceram, ka prezidents Obama arī to darīs,” pavēstīja partijas priekšsēdētājs Reinss Prībuss.

Par Senāta vairākuma līderi kļūs ietekmīgais republikānis Mičs Makonels. “Šis eksperiments ar lielo valdību ir pārāk ieildzis. Ir laiks doties jaunā virzienā,” saviem atbalstītājiem paziņoja Makonels pēc uzvaras Kentuki štatā.

Taču viņš arī norādīja, ka, lai arī reti tiekas ar prezidentu aci pret aci, “mums ir pienākums strādāt kopā jautājumos, kuros mēs varam vienoties”.

Līdzšinējais Senāta vairākuma līderis demokrāts Herijs Rīds, kurš to kontrolēja kopš 2007.gada, apsveicis republikāņus ar uzvaru.

“Vēlētāju vēstījums ir skaidrs: viņi vēlas, lai mēs strādātu kopā,” paziņoja Rīds. “Gaidu kopīgu darbu ar senatoru Makonelu, lai sakārtotu lietas vidusslānim.”

Republikāņiem iegūstot kontroli pār abām Kongresa palātām, vairākas Obamas un demokrātu prioritārās ieceres, visticamāk, tiks atbīdītas otrajā plānā, tostarp minimālās algas palielināšana, vides aizsardzības jautājumi un kampaņa par vienlīdzīgu samaksu sievietēm.

Republikāņi arī centīsies atcelt Obamas veselības aprūpes reformas un enerģētikas nozari regulējošos noteikumus, kā arī varēs bloķēt viņa izvirzīto kandidātu iecelšanu tiesu sistēmas
un citos augstos amatos.

Republikāņi arī guvuši labus panākumus štatu gubernatoru vēlēšanās, gūstot atkārtotas uzvaras Floridā, Viskonsinā, Teksasā un citviet. Taču partijai izdevies arī uzvarēt trijos štatos, kas tradicionāli tiek uzskatīti par demokrātu bastioniem – Ilinoisā, Merilendā un Masačūsetsā, kā arī tiek prognozēta uzvara Arkanzasā. Pavisam tika vēlēti 36 gubernatori
ASV Kongresa vēlēšanās tika pārvēlēti visi 435 Pārstāvju palātas locekļi, kā arī 33 no 100 ASV senatoriem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tas jau sen kā bija noticis!!

Draugiem Facebook Twitter Google+