×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. jūnijs, 2013
Drukāt

ASV rosina noteikt ierobežotu lidojumu aizlieguma zonu Sīrijā

LETA/AFPLETA/AFP

ASV armijas priekšlikumos par Sīrijas nemiernieku apbruņošanu ir iekļauts arī ierosinājums par ierobežotas lidojumu aizlieguma zonas noteikšanu virs nemiernieku mācību nometnēm, kā arī nelielu ieroču piegādes, piektdien vēstīja ASV plašsaziņas līdzekļi.

Līdz šim ASV Sīrijas nemierniekiem oficiāli sniedza tikai tādu palīdzību, kas nevar izraisīt letālas sekas.

Ierosinājums paredz noteikt lidojumu aizlieguma zonu, kas stiepsies līdz 40 kilometriem Sīrijas iekšienē, un tās ievērošanu garantēs Jordānijas teritorijā esošas militārās lidmašīnas, kas aprīkotas ar tālas darbības rādiusagaiss-gaiss tipa raķetēm, atsaucoties uz anonīmām ASV amatpersonām, vēstīja laikraksts “Wall Street Journal” (WSJ).

WSJ arī norādīja, ka ASV prezidents Baraks Obama ir izdevis slepenu rīkojumu ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldei koordinēt ar sabiedrotajiem Sīrijas nemiernieku apbruņošanu.

Nemierniekiem piegādātais bruņojums ietvertu nelielus ieročus un munīciju, tostarp prettanku ieročus, bet nav plānots piegādāt pretgaisa aizsardzības bruņojumu, atsaucoties uz anonīmām ASV amatpersonām, vēstīja laikraksts “New York Times”.

Militārās jomas eksperti jau ilgstoši ir brīdinājuši, ka lidojumu aizliegumu zonas nodrošināšanai Rietumvalstu iznīcinātājiem būtu jāiznīcina Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīma salīdzinoši labā pretgaisa aizsardzības sistēma.

Tomēr saskaņā ar WSJ vēstīto ASV militārie plānotāji ir pārliecināti, ka lidojumu aizlieguma zonu varētu noteikt mēneša laikā, neiznīcinot Sīrijas pretgaisa aizsardzības raķetes.

Tās noteikšanai nebūtu nepieciešama Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padomes rezolūcija, jo ASV militārās lidmašīnas neveiktu regulārus lidojumus Sīrijas gaisa telpā un ASV armija neatrastos Sīrijas teritorijā.

Amatpersonas plašsaziņas līdzekļiem norādījušas, ka lidojumu aizlieguma zona ir nepieciešama, lai varētu izveidot nometni nemiernieku apmācīšanai.

Ierobežotas lidojumu aizlieguma zonas izveides izmaksas būs ap 50 miljoniem ASV dolāru (26 miljoniem latu) dienā, kas ir krietni lētāk kā lidojumu aizlieguma zonas noteikšana visā Sīrijas teritorijā. ASV amatpersonas ir paudušas cerību, ka ASV sabiedrotie varētu segt daļu izmaksu.

ASV militārās lidmašīnas lidotu no Jordānijas, kur jau ir izvietotas ASV pretraķešu aizsardzības sistēmas “Patriot” un iznīcinātāji “F-16”, kā arī no jūras spēku kuģiem Vidusjūrā un Sarkanajā jūrā, vēstīja WSJ.

Republikāņu senators Džons Makeins ir aicinājis Kongresu atbalstīt lidojumu aizlieguma zonas noteikšanu, norādot, ka Sīrijas nemierniekiem nav iespējas uzvarēt režīma spēkus, ja vien Asada režīma lidmašīnas netiek neitralizētas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+