Pasaulē
Citur

ASV Senāts apstiprinājis krimināltiesību likumprojektu0


Cietums ASV.
Cietums ASV.
Foto: SCANPIX/REUTER/LETA

ASV Senāts apstiprinājis krimināltiesību likumprojektu, kura mērķis ir risināt pašreizējo situāciju, kad cietumi ir pilni ar cilvēkiem, kas notiesāti par nevardarbīgiem ar narkotikām saistītiem noziegumiem, un viņu problemātisko reintegrēšanos sabiedrībā pēc soda izciešanas.

Senāts pieņēma likumprojektu ar 87 balsīm “par” un 12 “pret”, un gaidāms, ka arī Pārstāvju palāta šonedēļ to apstiprinās.

ASV prezidentam Donaldam Trampam šī likumprojekta pieņemšana ir nozīmīga uzvara.

Likumprojekts dos tienešiem lielāku rīcības brīvību, pieņemot spriedumus lietās par narkotiku noziegumiem, un sekmēs ieslodzīto rehabilitāciju. Tas arī samazinās mūža ieslodzījumu uz 25 gadu cietumsodu dažiem ieslodzītajiem, kas notiesāti trīs reizes.

Likumprojekts arī dos iespēju aptuveni 2600 ieslodzītajiem, kas notiesāti par kokaīna glabāšanu vai citiem ar šīm narkotikām saistītiem noziegumiem pirms 2010.gada augusta, lūgt soda samazināšanu.

“Amerika ir lieliskākā valsts pasaulē un mans darbs ir cīnīties par visiem pilsoņiem, pat tiem, kuri pieļāvuši kļūdas,” tviterī paziņoja Tramps.

“Tas padarīs mūsu kopienas drošākas, un sniegs cerību un otru iespēju tiem, kas to ir pelnījuši. Papildus visam pārējam tiks ietaupīti miljardiem dolāru,” norādīja Tramps, piebilstot, ka viņš nevar sagaidīt, kad varēs likumprojektu parakstīt.

Senāta balsojuma rezultāts iepriecinājis arī demokrātus. Senators Korijs Bukers sacīja, ka valsts cietumi ir pilni ar amerikāņiem, kuri cieš no garīgām slimībām un atkarībām, un kuri ir ārkārtīgi nabadzīgi. Viņš sacīja, ka valsts krimināltiesību sistēma barojas no atsevišķām sabiedrības daļām, un likumprojekts ir solis pretī šo kopienu dziedēšanai.

Bukers uzsvēra, ka šis likumprojekts ietekmēs tūkstošiem cilvēku dzīvi.

Kad sarunas par šo likumprojektu pēdējās nedēļās bija nonākušas strupceļā, senators Čārlzs Greislijs, Senāta Tieslietu komitejas republikāņu priekšsēdētājs, lūdza Senāta republikāņu vairākuma līderi Miču Makonelu sarīkot balsojumu par likumprojektu. Pēc Trampa aicinājuma Makonels piekrita balsojumam un arī pats balsoja “par”.

Taču Senāts otrdien noraidīja trīs labojumus likumprojektā, kurus bija iesniedzis republikāņu senators no Arkanzasas Toms Kotons un republikāņu senators no Luiziānas Džons Kenedijs.

Viens no labojumiem būtu izslēdzis daudzus ieslodzītos no dalības izglītības un apmācību programmās, kas ļauj viņiem pelnīt punktus, kas pēc tam var tikt izmantoti, lai panāktu iespēju izciest atlikušo sodu mājas arestā vai vieglākā ieslodzījuma vietā.

Otrs labojums, kas tika noraidīts, liktu pirms ieslodzīto atbrīvošanas brīdināt viņu upurus par to, bet trešais labojums liktu Federālajam ieslodzījumu vietu birojam sekot līdzi un ziņot par gadījumiem, kad priekšlaicīgi atbrīvotie ieslodzītie atkal aizturēti.

“Lai gan likumprojekts ir mazliet labāks par iepriekšējām versijām, es esmu sarūgtināts, ka netika pieņemti mani labojumi, kas prasīja izslēgt bērnu izmantotājus no priekšlaicīgas atbrīvošanas un aizsargāt upuru tiesības. Es arī bažījos, ka sodu samazināšana narkotiku kontrabandistiem un vardarbīgiem noziedzniekiem ir drauds sabiedrības drošībai,” sacīja senators Kotons.

LA.lv