×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
14. jūnijs, 2013
Drukāt

ASV: Sīrijas režīms izmantojis ķīmiskos ieročus

LETA/AFPLETA/AFP

Sīrijas režīms pret nemiernieku spēkiem izmantojis ķīmiskos ieročus, un šajos uzbrukumos nogalināti līdz pat pusotram simtam cilvēku, ceturtdien paziņoja ASV prezidenta Baraka Obamas padomnieka vietnieks nacionālās drošības jautājumos Bens Rodss.

“Mūsu izlūkdienesti uzskata, ka [Sīrijas prezidenta Bašara al] Asada režīms pērn vairākas reizes nelielos apmēros pret opozīciju izmantojis ķīmiskos ieročus, tostarp nervu gāzi zarīnu,” teikts Baltā nama izplatītajā paziņojumā. “Izlūkdienesti uzskata, ka līdz šim Sīrijā ķīmisko ieroču uzbrukumos nogalināti 100 līdz 150 cilvēki.”

Šāds Vašingtonas paziņojums apliecina, ka Sīrija ir pārkāpusi ASV noteikto “sarkano līniju,” tādējādi ASV nolēmušas palielināt atbalstu Sīrijas nemierniekiem, tostarp sniegt “militāru palīdzību”.

Tikmēr neoficiāli avoti ziņo, ka Vašingtonā pieņemts lēmums apgādāt Sīrijas nemierniekus ar ieročiem.

“Prezidents skaidri norādījis, ka ķīmisko ieroču pielietošana – un ķīmisko ieroču nodošana teroristiskiem grupējumiem – ir sarkanā līnija Savienotajām Valstīm,” skaidroja Rodss. “Prezidents norādījis, ka ķīmisko ieroču lietošana mainītu viņa nostāju, un tā arī ir noticis.”

Rodss gan neatklāja, vai Vašingtona plāno apbruņot Sīrijas nemierniekus, taču norādīja, ka Obama “šajos jautājumos tuvāko nedēļu laikā konsultēsies ar Kongresu.”

Taču, kā liecina ziņu aģentūras “Reuters” rīcībā nonākusī informācija, Obama devis atļauju nosūtīt Sīrijas nemierniekiem ieročus.

Pagaidām vēl nav zināms, kāda veida bruņojumu ASV varētu nosūtīt Sīrijas nemierniekiem un kad tas varētu notikt.

Arī senators Džons Makeins, kurš aktīvi iestājas par ASV militāru iesaistīšanos Sīrijas konfliktā, apstiprinājis, ka viņa rīcībā esošā informācija, liecina, ka Obama nolēmis “nodrošināt nemierniekus ar ieročiem”. Šo informāciju apstiprinājušas vēl trīs ASV amatpersonas.

Lēmums par Sīrijas nemierniekiem piegādājamo ieroču veidu vēl nav pieņemts, taču sagaidāms, ka ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldei (CIP) būs jāapmāca nemiernieku ieroču pielietošanā, vēsta avoti.

Vienlaikus gan Baltais nams licis noprast, ka Obama neplāno palielināt ASV iesaistīšanos Sīrijas konfliktā.

Sīrijas konflikts ilgst jau vairāk nekā divus gadus, un tajā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 93 000 cilvēku, arī vismaz 6500 bērnu, liecina jaunākie dati, kurus ceturtdien atklātībai nodevis ANO cilvēktiesību birojs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+