×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
18. jūnijs, 2014
Drukāt

ASV sūta uz Irāku karavīrus (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Bažījoties par sunnītu kaujinieku tuvošanos, Irākas galvaspilsētā Bagdādē dzīvojošie šiīti sākuši bruņoties. Šaujamierocis piešķirts arī kādam zēnam.

Lai mēģinātu apturēt džihādistu grupējuma “Islāma valsts Irākā un Levantē” (“ISIL”) izvērsto vardarbību Irākā, ASV prezidents Baraks Obama uz Irāku nosūtījis teju trīssimt karavīrus. Kaut arī iepriekš Obama noraidīja iespēju sūtīt uz nemieru plosīto valsti karavīrus, tagad tiekot apsvērtas iespējas ne tikai par sauszemes spēku izvietošanu Irākā, bet arī gaisa spēku triecienu veikšanu pret “ISIL” kaujinieku pozīcijām, informē ziņu aģentūra “Associated Press”.

Nemiernieki 
tuvojas Bagdādei


Pēdējās nedēļas laikā radikālie sunnītu kaujinieki uzsākuši vardarbību pret islāma cita virziena sekotājiem – šiītiem, kuri daudzus gadus bijuši pie varas Irākā. Starp šiītiem un sunnītiem valda sens reliģisks naids, taču Irākas politikas apskatnieki norāda, ka pašreizējās vardarbības pamatā nav reliģija, bet gan cīņa par varu. Sunnītu nemiernieki, kuru sastāvā ir arī starptautiskajai teroristu organizācijai “Al Qaeda” pietuvinātais džihādistu grupējums “ISIL”, savā kontrolē pārņēmuši vairākas pilsētas valsts ziemeļos, tostarp Mosulu un Tik­rītu. Ārvalstu ziņu aģentūras informē, ka sunnītu kaujinieki ieņēmuši dažus Bakubas pilsētas reģionus un arī kādu policijas iecirkni, kur piesavinājušies ieročus. Šī pilsēta atrodas tikai 60 kilometru attālumā no galvaspilsētas Bagdādes, un, ieņemot Bakubu, kaujiniekiem pavērtos samērā brīvs ceļš uz Irākas galvaspilsētu.

Pret šiītu musulmaņu kontrolēto valdību, kuras premjers ir Nauri al Maliki, noskaņotais grupējums “ISIL” draudējis Irāku “saraut gabalos”. Līdz šim Irākas valdības spēkiem nav izdevies apturēt sunnītu kaujinieku uzbrukumus un virzību uz Bagdādi. Vēl vairāk – tiek ziņots, ka islāma nemiernieki ir pastrādājuši vairākas masveida slepkavības, nošaujot simtiem šiītu karavīru. ANO cilvēktiesību organizācija paziņojusi, ka kļuvis zināms – “ISIL” kaujinieki gandrīz noteikti ir pastrādājuši kara noziegumus, pēdējo piecu dienu laikā nogalinot simtiem neapbruņotu irākiešu.

Apsver arī 
gaisa triecienus


Nemieri Irākā likuši ASV meklēt sadarbības iespējas ar ilggadējo politisko pretinieci Irānu, kuras interesēs arī ir šiītu valdība Irākā. Abu valstu amatpersonas krīzi Irākā pārrunājušas Austrijas galvaspilsētā Vīnē, kur tikās sanāksmē par kodoljautājumiem. Tiesa, gan vienas, gan otras valsts amatpersonas pagaidām noraidījušas ASV un Irānas militāro sadarbību Irākā. “Irāna ir varena valsts, kura var būt atslēgas figūra stabilitātes atjaunošanai Irākā un reģionā,” sarunā ar ziņu aģentūru “Reuters” sacīja kāda irāņu amatpersona, piebilstot, ka ar ASV militārā sadarbība netika apspriesta. Savukārt ASV valsts sekretārs Džons Kerijs, komentējot iespējamo sadarbību ar Teherānu, paziņoja: “Es neizslēgtu nekādu formātu, kas būtu konstruktīvs. Cilvēku masveida nogalināšana ir jāpārtrauc.”

Savienotās Valstis paziņojušas, ka uz Irāku nosūtīs īpašo spēku vienību – 275 karavīrus – savas vēstniecības un pilsoņu aizsargāšanai, kā arī Irākas karavīru apmācīšanai. Tiesa, šie karavīri, no kuriem 170 jau ieradušies Irākā, būs pilnvaroti iesaistīties arī kaujas operācijās, atsaucoties uz ASV amatpersonu sacīto, informē ziņu aģentūra “Associated Press”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tiem pašiem islāmistiem Sīrijā ASV piegādā ieročus. Šis ir variants, kā ASV atgriežas Irākā, it kā pēc pašu irākiešu lūguma. 1979.g. kaut kādi afgāņi arī esot lūguši PSRS palīdzēt.

Draugiem Facebook Twitter Google+