Pasaulē

ASV tiesa atzīst Krievijas parlamentārieša dēlu par vainīgu kiberkrāpniecībā 16

Foto-LETA/AFP

ASV federālā zvērināto tiesa Vašingtonas štata Sietlas pilsētā ceturtdien atzina Krievijas Valsts domes deputāta Valērija Seļezņova dēlu Romānu Seļezņovu par vainīgu kiberkrāpniecībā.

Tiesa konstatēja, ka Romāns Seļezņovs kiberuzbrukumos ASV uzņēmumiem, galvenokārt picērijām Vašingtonas štatā, nozadzis 1,7 miljonu kredītkaršu informāciju un organizējis starptautisku tiešsaistes zādzību shēmu, ar kuras palīdzību ieguvis miljoniem ASV dolāru.

Zvērinātie pēc divu dienu ilgas apspriešanās atzina Seļezņovu par vainīgu 38 apsūdzībās, tostarp deviņās par hakeru uzbrukumiem un 10 apsūdzībās par interneta krāpniecību.

Ir gaidāms, ka 2.decembrī viņam tiks piespriests sods. Seļezņovam draud ieslodzījums līdz 40 gadiem, turklāt viņam vēl jāatbild uz līdzīgām apsūdzībām federālās tiesās Nevadas un Džordžijas štatos, sacīja viņa advokāts.

Seļezņovs, ielaužoties ASV uzņēmumu datoros, nozaga 1,7 miljonus kredītkaršu numuru, kurus pārdeva pagrīdes interneta forumos. Šīs zādzības noveda līdz gandrīz 170 miljonu ASV dolāru lieliem zaudējumiem kredītkaršu transakcijās un padarīja viņu par “vienu no lielākajiem kredītkaršu tirgotājiem vēsturē”, paziņoja prokurori.

“1,7 miljoni cilvēku paēda “ne tajā restorānā”, un viņu personīgā informācija nokļuva šī cilvēka datorā,” augustā paziņoja prokurora palīgs Sets Vilkinss.

Seļezņova advokāts Džons Henrijs Brauns solīja pārsūdzēt tiesas lēmumu, pamatojoties uz Seļezņova aizturēšanu Maldivijā 2014.gada 5.jūlijā, ko veica ASV Slepenā dienesta aģenti un ko advokāts raksturoja kā nolaupīšanu. Pēc aizturēšanas Seļezņovs ar privātu lidmašīnu tika aizvests uz ASV piederošo Guamas salu, bet no turienes – uz Sietlu.

Aizstāvības puse bija mēģinājusi apstrīdēt šo aizturēšanu, bet tiesnesis paziņoja, ka šis jautājums prāvā netiks apspriests.

Aizstāvība arī mēģināja pārliecināt zvērinātos, ka tiesībsargājošo iestāžu darbinieki, kas bija konfiscējusi apsūdzētā klēpjdatoru, to atvēra bez tiesas ordera un var būt manipulējuši ar pierādījumiem.

Seļezņovam prāvā tika izvirzītas 40 apsūdzības par viņa darbību no 2009.gada līdz aizturēšanai 2014.gada jūlijā. Zvērināto tiesa viņu attaisnoja divās apsūdzībās, kas saistītas ar vienu no picērijām.

Saistītie raksti

Seļezņovs izstrādāja savu shēmu 2008.gadā, sēžot pie sava datora Vladivostokā un lietojot interneta segvārdus “Track2″, ”Bulba” un “2Pac”, prāvā paziņoja ASV prokurora palīgs Normens Barbosa.

Izmeklēšana sākās 2010.gadā, kad notika kiberuzbrukums kulinārijas veikalam Aidaho štata Kordeleinas pilsētā. Laika gaitā aģenti saistīja datorvīrusus, kas bija izmantoti kredītkaršu numuru zagšanai, ar serveriem, uz kuriem šie numuri tika glabāti. Pēc tam viņi saistīja šos serverus ar Seļezņovu, ņemot vērā viņa segvārdus un citas viņa bieži apmeklētas vietnes.

Kad Seļezņovs tika aizturēts, Slepenā dienesta aģenti atrada viņa klēpjdatorā 1,7 miljonus nozagtu kredītkaršu numuru, kā arī šo serveru pieejas paroles.

Seļezņovs “atstāja savus digitālos pirkstu nospiedumus visur nozieguma vietā”, sacīja Barbosa.

LA.lv