Foto – AP/LETA

ASV tiesa bloķē “drukātos ieročus” 1

ASV tiesa bloķējusi projektu plastmasas šaujamieroču izgatavošanai, kuru detaļas varētu izdrukāt ar 3D printeri, un šos ieročus nevarētu atklāt drošības skeneri.

Reklāma
Reklāma

Izdrukā plastmasas pistoli “Atbrīvotājs”

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Teksasas firma “Defense Distributed” jūnijā bija panākusi vienošanos ar federālo valdību, ka tai tiek atļauts turpināt darbu šādu ieroču veidošanā, paredzot sākt detaļu drukāšanu 1. augustā. ASV Sietlas tiesu apgabala tiesnesis Roberts Lasniks lēma, ka plāns šādu ieroču izgatavošanai ir jāaptur, jo “pastāv nelabojama kaitējuma nodarīšanas iespēja, tos izgatavojot”, ziņo aģentūra “Associated Press”. 30. jūlijā astoņu štatu prokurori, kas pārstāv Demokrātu partiju, iesniedza prasību bloķēt firmas “Defense Distributed” agrāk panākto vienošanos 1. augustā sākt plastmasas šaujamieroču detaļu izdruku ar 3D printeri, jo šādi ieroči būtu drošības risks.

Firmas tīmekļa lapā bija paziņots, ka detaļu izdruka varētu sākties 1. augustā, bet projekts vismaz viena ieroča, plastmasas pistoles “Liberator” (“Atbrīvotājs”) detaļu izdrukai, tika ievietots lapā jau 27. jūlijā. Firmas jurists paziņojis, ka viņam nav zināms, cik plānu ieroču izgatavošanai kopš tā laika ticis izdrukāts.

Sabiedrība ceļ trauksmi

CITI ŠOBRĪD LASA

ASV sabiedrības sašutums sakarā ar federālās valdības jūnijā doto atļauju šādu ieroču veidošanai, paredzot sākt to detaļu drukāšanu augusta sākumā, atgriezis jautājumu par ieroču kontroli Kongresa starpvēlēšanu gada politisko debašu priekšplānā. ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka “izskata jautājumu par to, vai amerikāņiem vajadzētu ļaut izgatavot pašiem savus ieročus ar 3D printeriem”, iesaistoties sīvajās debatēs par tiesībām uz šaujamieročiem. “Es izskatu jautājumu par to, ka 3D plastmasas šautenes tiktu pārdotas plašam sabiedrības lokam,” norādīja Tramps, šķietami paužot atbalstu ierobežojumiem šādu ieroču izplatībā. “Esmu runājis ar Nacionālo strēlnieku apvienību (NRA). Šķiet, ka tas nebūtu visai gudri,” tvītoja Tramps. Analītiķi atzīmē, ka Trampa prezidentūras laikā turpinās masu slaktiņi ar šaujamieroču lietošanu, taču valsts galva nav nācis klajā ar priekšlikumiem padarīt stingrāku ieroču pircēju kontroli, īpaši pārbaudot kaujas triecienšauteņu un munīcijas pārdošanu privātpersonām un liedzot to iegādi personām līdz 21 gada vecumam.

Cīņa vēl nav galā

Ietekmīgā Nacionālo strēlnieku apvienība, kas aizstāv ieroču īpašnieku tiesības, kļuvusi par būtisku Republikāņu partijas mašinērijas daļu. Astoņi ASV štati vērsušies ar prasību tiesā, lai bloķētu Trampa administrācijas lēmumu, ar kuru tiktu atļauts pagatavot plastmasas šaujamieročus ar 3D printeriem. Kritiķi brīdina, ka tādējādi kontrole kļūtu teju neiespējama. Demokrātu politiķi atzīmē, ka gadījumā, ja prezidenta Trampa administrācija atļautu drukāto ieroču izgatavošanas plānu izvietošanu tīmeklī, “asinis būtu uz viņa rokām”. Demokrātu partijas likumdevēji pieprasa, lai likumā būtu noteikts, ka ir aizliegts izdrukāt 3D plastmasas ieročus, kam nav nevienas nenoņemas metāla detaļas, kas ļautu tos atklāt ar metāla detektoriem.

Pēc garām juridiskām cīņām Trampa administrācija jūnijā panāca vienošanos ar kareivīgi noskaņoto ieroču īpašnieku tiesību aktīvistu Kodiju Vilsonu no Teksasas. Vilsonam bija izdevies pierādīt, ka ASV Konstitūcijas otrais papildinājums, kas garantē tiesības uz šaujamieročiem, ir jāattiecina arī uz personas tiesībām izgatavot šaujamieročus mājas apstākļos – bez kontroles no varas iestāžu puses, jo ar 3D printeriem izdrukātiem ieročiem nebūtu sērijas numuru. Tiesas lēmums nobloķēja plānu drukāt 3D plastmasas ieročus, jo tie nebūtu atklājami un pārbaudāmi. Vašingtonas štata ģenerālprokurors Bobs Fērgusons uzskata šo lēmumu par ieroču, tostarp 3D izdruku, stingrākas kontroles piekritēju “pilnīgu un galīgu uzvaru”, taču NRA un tās lobisti Kongresā atzīmē, ka cīņa vēl nav galā. Eksperti atzīst, ka 3D printeri plastmasas ieroču izgatavošanai ir dārgi un šādi ieroči mēdz ātri sabojāties, tāpēc tiem neparedz plašu noietu, jo parastie ieroči ir viegli pieejami.