Pasaulē

ASV tiesa par vainīgu Malaizijas lidmašīnas notriekšanā atzīst Girkinu3

Foto-LETA/AFP

ASV tiesa atzinusi, ka Malaizijas pasažieru lidmašīnas “Boeing” katastrofā Austrumukrainā 2014.gada jūlijā ir vainīgs prokrievisko Donbasa kaujinieku līderis Igors Girkins (Strelkovs) un ka viņam katastrofas upuru tuviniekiem ir kopumā jāsamaksā 400 miljoni dolāru, liecina tiesas dokumenti, kas nonākuši Nīderlandes televīzijas programmas “Zembla” rīcībā.

2014.gadā Girkins bija prokrievisko kaujinieku pasludinātās Doņeckas tautas republikas “aizsardzības ministrs”. Tā paša gada augustā kļuva zināms, ka viņš demisionējis un Donbasa teritoriju pametis.

Čikāgas tiesnesis atzinis, ka tieši Girkins vainojams Malaizijas pasažieru lidmašīnas katastrofā. Spriedumu tiesnesis pieņēmis 21.decembrī. Girkinu bija tiesā iesūdzējuši 25 katastrofas upuru tuvinieki.

Tiesa atzina, ka kopumā Girkinam jāsamaksā katastrofas upuru tuviniekiem 400 miljoni dolāru – 20 miljoni dolāru katra bojāgājušā tuviniekiem.

Izredzes, ka kompensācijas izdosies saņemt, “līdzinās nullei”, jo Girkins uz tiesu nav ieradies, bet viņa dzīvesvietā Maskavā viņu nav izdevies atrast.

Upuru tuvinieki nolēmuši panākt, ka tiek arestēts Girkina īpašums. Tiesa gan, ar to var izrādīties nepietiekami, lai kompensācijās izmaksātu tiesas noteikto summu.

“Runa nav par naudu, bet taisnīgumu ģimenēm. Mēs gribam, lai pasaules arēnā būtu pievērsta uzmanība šai lietai un tiem, kas ir atbildīgi par šo šausmīgo traģēdiju,” sacīja upuru tuvinieku advokāts Floids Vinsers.

Pats Girkins tiesas spriedumu komentējis, ka viņam par to “nav ne silts, ne auksts”.

Kā bija teikts Čikāgas tiesā iesniegtajā prasībā, Girkins rīkojies ar Kremļa svētību, dodot saviem spēkiem rīkojumu notriekt Malaizijas lidmašīnu “Boing 777”, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Kualalumpuru.

Par Girkina iespējamo saistību ar lidmašīnas notriekšanu liecināja sociālajos medijos pēc katastrofas publicēts ieraksts, kurā viņš paziņo par Ukrainas lidmašīnas “An-26” notriekšanu. Ieraksts vedināja domāt, ka teroristi kļūdas dēļ, iespējams, notriekuši “Boing 777”, nevis “An-26”.

Upuru piederīgo iesniegtajā prasībā teikts, ka Girkins “devis rīkojumu, palīdzējis un/vai atbalstījis” lidmašīnas notriekšanu “un/vai sadarbojies ar personām, kas izšāva raķeti vai raķetes”.

2014.gada 17.jūlijā virs teritorijas Ukrainas austrumos, kuru kontrolē Krievijas atbalstītās teroristu bandas, tika notriekta Malaizijas lidmašīna “Boeing 777”, nogalinot visus aviolainerī esošos 298 cilvēkus.

Kijeva un rietumvalstis noziegumā vaino vai nu Maskavas apbruņotās teroristu bandas, kas darbojas Ukrainas austrumos, vai arī pašas Krievijas regulāro armiju, kura sniedz teroristiem tiešu militāru atbalstu, ko Kremlis joprojām cenšas noliegt.

LA.lv