×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
22. augusts, 2014
Drukāt

ASV tiesa: Pērtiķi nevar būt autortiesību turētāji

Foto - Leta/AFPFoto - Leta/AFP

ASV tiesa lēmusi, ka dzīvniekiem, spokiem un dieviem nevar piederēt autortiesības.

Strīds aizsākās, kad tīmekļa vietne “Wikipedia” par brīvu izplatīja kāda pērtiķa uzņemtu pašbildi. Pret to iebilda fotogrāfs, kura kamera tika izmantota. Viņš uzskata, ka autortiesības pienākas viņam, nevis dzīvniekam, kas pats sevi iemūžināja.

ASV Autortiesību birojs plāno papildināt vadlīnijas par autortiesībām uz tādiem radošiem darbiem kā fotogrāfijas, teksts un mākslas darbi ar punktu, ka tās attiecināmas tikai uz cilvēkiem.

Autortiesības nevar piemērot darbiem, ko radījusi “daba, dzīvnieki vai augi” vai kas tiek “uzskatīti par dievišķu vai pārdabisku būtņu radītiem”.

Kompānija “Wikimedia”, kurā ietilpst tīmekļa skaidrojošā vārdnīca “Wikipedia”, vairākkārtīgi ignorējusi fotogrāfa prasību izņemt no vietnes pērtiķa uzņemto pašbildi. Līdz šim “Wikipedia” pamatoja lēmumu ar to, ka autortiesības uz foto piederot pērtiķim.

Grupa iekļāvusi šo attēlu datubāzē, kurus var brīvi izmantot bez maksas.

Britu dabas fotogrāfs Deivids Sleiters 2011.gadā Indonēzijā fotografēja Celebesas makakus. Vienu no dzīvniekiem ieinteresēja fototehnika. Tas paņēma Sleitera fotoaparātu un uzņēma simtiem pašbilžu.

Sleiters sūdzējies, ka attēla izplatīšana bez atlīdzības neļaujot viņam gūt ienākumus no sava darba.

Jaunās vadlīnijas stāsies spēkā decembrī. Lai arī tām nav likumīga spēka, uz tām tiek balstīti nākamie likumprojekti un Autortiesību biroja turpmākie lēmumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+