×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
20. marts, 2013
Drukāt

ASV un Kabula vienojas par amerikāņu specvienību atvilkšanu

Foto - AFPFoto - AFP

ASV un Kabula – nedēļu pēc Afganistānas prezidenta Hamida Karzaja ultimāta -, pēc visa spriežot, panākušas vienošanos par Savienoto Valstu karaspēka atvilkšanu no stratēģiski svarīgās Vardakas provinces.

Karzajs 24. februārī pieprasīja, lai ASV specvienības divu nedēļu laikā pamet Kabulas pievārtes provinci, apsūdzot afgāņus, kas strādā kopā ar amerikāņiem, spīdzināšanā un slepkavībās, kas savukārt esot izraisījis vietējo iedzīvotāju naidu. Vardakas provincē aktīvi darbojas talibu nemiernieki.

“Pēc ļoti konstruktīvu sarunu virknes, mēs esam panākuši vienošanos par Vardakas plānu,” pēc sarunām ar Karzaju sacīja Starptautisko Drošības atbalsta spēku (ISAF) komandieris ASV ģenerālis Džozefs Danfords. Afgāņu spēki drīzumā tiks izvietoti Nerhas apgabalā, līdz ar to šajā apvidū vairs nebūs nepieciešamības pār afgāņu Vietējā policijas un koalīcijas spēkiem, teikts ISAF paziņojumā. Nerhas apgabals ir viens no astoņiem Vardakas provinces apgabaliem. “Pārējā provinces daļa tiks nodota laika gaitā”, teikts paziņojumā. Tiesa gan, nekādi konkrēti datumi pagaidām netiek nosaukti.

Vienošanās tiks uzskatīta par kompromisu attiecībās ar Karzaju. ASV armijas pārstāvji iepriekš teikuši, ka nav nekādu liecību, kas apstiprinātu apsūdzības par to, ka afgāņu kaujinieki, kas strādā kopā ar ASV vienībām, būtu spīdzinājuši vai nogalinājuši civiliedzīvotājus. Karzaja pārstāvis pauda gandarījumu par panākto vienošanos. “Tā bija nopietna afgāņu tautas un prezidenta prasība. Mēs paužam gandarījumu par vienošanos, un mēs sagaidām, ka tā tiks pabeigta, kā mēs esam vienojušies,” sacīja Adela Razs.

Prezidenta pārstāvis Aimals Faizi vēl februāra beigās sacīja, ka afgāņu bruņotie grupējumi, kas strādā kopā ar amerikāņiem, Vardakas provincē rada problēmas. Prezidenta biroja paziņojumā teikts, ka bruņoti indivīdi “apgrūtina, spīdzina un pat nogalina nevainīgus cilvēkus”. Kādā operācijā, kuru veikuši “aizdomīgu bruņoto spēku pārstāvji”, pazuduši deviņi cilvēki. Vēl kāds students aizvests no mājām, bet viņa līķis, uz kura bijušas redzamas spīdzināšanas pēdas, atrasts pēc divām nedēļām. Upurim bija pārgriezta rīkle. “Tomēr amerikāņi noliedz, ka viņi būtu iesaistīti kādā no šīm operācijām un ka viņu specvienības būtu tajās piedalījušās,” teikts paziņojumā, kur arī norādīts, ka šie notikumi “izraisījuši vietējos iedzīvotāju neapmierinātību un naidu”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+