Kultūra
Mūzika

ASV un Kanādā Latvijas Radio kora izpildījumā izskanēs Jura Karlsona opusa pirmatskaņojums 0

Publicitātes foto

No 11. novembra līdz 20. novembrim Latvijas Radio koris kopā ar galveno diriģentu un māksliniecisko vadītāju Sigvardu Kļavu dosies koncertturnejā uz Amerikas Savienotajām Valstīm un Kanādu, informē kora komunikāciju vadītāja Indra Vilipsone.

Koris vairākās koncertprogrammās prezentēs izcilus Eiropas kormūzikas piemērus, būtisku akcentu liekot uz mūsdienu latviešu komponistu īpaši rakstītiem meistardarbiem.

Kopumā turnejas ietvaros paredzēti četri koncerti. Linkolna centra rīkotajā koncertā Ņujorkā notiks Jura Karlsona Latvijas Radio korim veltītā opusa “Oremus” pasaules pirmatskaņojums.

Kompozīcija tapusi, Karlsonam studējot Svētos Rakstus un atsaucoties uz Vatikāna otrā koncila dogmatisko konstitūciju “Dei Verbum”.

“Man ir sajūta, ka autors piedzīvo kādu radošās dzīves būtisku posmu. Varu sajust, ka viņš komponējot domājis par Latvijas Radio kori kā par savu radošo draugu, kur iedomātas speciāli šim korim raksturīgākās krāsas un iespējas,” atklāj diriģents Sigvards Kļava.

Pēc Sigvarda Kļavas ierosinājuma pirms desmit gadiem tapusi arī kompozīcija “Chu Dal| – Santas Ratnieces maģiskais klusa ūdens gleznojums skaņās, kas no jauna apliecināja, ka šīs komponistes tembrāli krāšņā, novatoriskā un spēcīgi uzrunājošā skaņu valoda veido veselu laikmetu un stila zīmi latviešu kormūzikā.

Arī viņas vienaudža Ērika Ešenvalda daiļradē lielu lomu ieņem tieši kormūzika, un viņa izjusti emocionālajā opusā “Piliens okeānā” apvienotas mātes Terēzes un Sv. Asīzes Franciska lūgsnas.

Savukārt pasaulē pazīstamākais latviešu komponists Pēteris Vasks par kompozīciju “Mūsu māšu vārdi” stāsta: “Šis opuss vēsta par mūsu tautu un tās likteņiem. Par tautas stiprāko un labāko daļu – mūsu mātēm.”

Latvijas vēstniecība ASV 16. novembrī ASV Kongresa bibliotēkā Vašingtonā rīko pieņemšanu par godu Valsts simtgades svinībām, uz kuru lūgusi ASV amatpersonas, sadarbības partnerus un citus Latvijas draugus. Viesi aicināti arī uz Latvijas Radio kora koncertu, kas notiks tūlīt pēc pieņemšanas. Pieņemšanas sākumā LRK dziedās Latvijas un ASV himnas.

Savukārt pēc Latvijas vēstnieka Kanādā Kārļa Eihenbauma rosinājuma un sadarbībā ar Latviešu Nacionālo apvienību Kanādā, Latvijas Radio koris 18. novembrī būs Latvijas valstiskuma simtgades svinību īpašie viesi, kas ar sveicienu iepriecinās svinīgā simtgades akta viesus Kanādas Latviešu centrā Toronto.

LRK piedalīsies arī Latvijas vēstniecības rosinātajā un LNAK organizētajā unikālajā notikumā – Latvijas karoga pacelšanā un tautas sanākšanā pie Toronto pilsētas rātsnama Nātana Filipsa laukumā, kur tiks atskaņotas Latvijas un Kanādas himnas, ka arī īpašajā dievkalpojumā Sv.Jāņa baznīcā.

LRK koncerti:

  • 13. novembris: White Light Festival, Ņujorka, Sv. Jaunavas Marijas baznīca
  • 15. novembris: Darhema, Djūka universitātes kapella
  • 16. novembris: Vašingtona, Kongresa bibliotēka
  • 17. novembris: Festivāls Sound Streams, Toronto, Kanādas apvienotā baznīca
LA.lv
SK
Skaties.lv
Kultūra
Gaismas pils būvnieki 12 miljonu eiro lietā lūdz tiesu samazināt prasījuma summu par 35 eiro
1 diena
AZ
Armands Znotiņš
Kultūra
Mesiāns un klasiķi Latvijas koncertzālēs
1 diena
IK
ILZE KĻAVIŅA
Kultūra
Vai iespējams nedejot? Nacionālajā teātrī tapusi jauniestudējumu sērija “Jezga”
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Baidās no ažiotāžas: neizpauž čekas aģentu kartotēkas publicēšanas datumu decembrī
19 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Izvirza kanditātus darbam Saeimas komisijās. Kādam amatam virza Kučinski?
1 stunda
LE
LETA/LA.lv
Pasaulē
Leiboristi aicina Meju atsaukt saskaņoto “puscepto” Breksita vienošanos
38 minūtes
LE
LETA
Kultūra
Ar filmu “Saule brauca debesīs” radošā komanda vēlās mudināt cilvēkus domāt un just plašāk
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Novembra beigās Latviju sasniegs arktiskās gaisa masas
5 stundas