×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. septembris, 2013
Drukāt

ASV un Krievija vienojušās par Sīrijas ķīmisko ieroču likvidēšanu

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

ASV un Krievija vienojušās par Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanu, 14.septembrī pēc Ženēvā notikušajām trīs dienu sarunām ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu pavēstīja ASV valsts sekretārs Džons Kerijs.

“Mēs esam nonākuši pie kopīga novērtējuma par Asada režīma rīcībā esošo ķīmisko ieroču daudzumu un veidiem. Mēs esam apņēmušies ātri panākt starptautiskās kopienas kontroli pār šiem ieročiem,” kopīgā preses konferencē ar Lavrovu pavēstīja Kerijs. “Ja šis grafiks tiks pilnībā izpildīts, tas var izbeigt šo ieroču draudus ne tikai Sīrijas iedzīvotājiem, bet arī tās kaimiņiem.”

“Pasaule tagad sagaida, ka Asada režīms pildīs savas saistības. Šeit nevar būt vietas spēlēm. Vai arī kas mazāks par pilnīgu Asada režīma sadarbību,” viņš piebilda.

Pēc viņa teiktā, Sīrijai nedēļas laikā ir jāsniedz detalizēta informācija par saviem ķīmisko ieroču krājumiem. Vienošanās paredz, ka Sīrijai ir nekavējoties jāsniedz pieeja ķīmisko ieroču krājumiem un līdz novembrim valstī jāierodas ieroču inspektoriem.

Kā norādīja Kerijs, plāna mērķis ir līdz 2014.gada vidum likvidēt Sīrijas ķīmisko ieroču krājumus.

“Viens no iemesliem, kāpēc mēs domājam, ka tas ir sasniedzams, ir Asada režīma veiktie ārkārtas pasākumi, lai saglabātu kontroli pār šiem ieročiem,” viņš sacīja, piebilstot, ka ķīmiskie ieroči lielākoties atrodas Damaskas kontrolētajos reģionos. “Mums nevajadzētu būt problēmām ar piekļuvi šiem objektiem un tas drīzumā tiks pārbaudīts.”

Pēc viņa teiktā, ASV un Krievija ir arī vienisprātis, ka ANO rezolūcijai par Sīriju ir jāsatur spēka pielietošanas draudi, ja šis plāns netiks pildīts.

Savukārt Lavrovs pavēstīja, ka sarunās sasniegts mērķis, kuru bija izvirzījuši abu valstu prezidenti Baraks Obama un Vladimirs Putins G20 samita laikā.

“Sasniegts mērķis, kuru sarunā G20 samita laikā 5.septembrī izvirzīja mūsu prezidenti, ka Sīrijas ķīmisko ieroču arsenāls jānodod starptautiskā kontrolē,” sacīja Lavrovs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+