×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
26. augusts, 2016
Drukāt

ASV vēstniecība vairs nerunās par “Pribaltiku” (21)

ASVvestnieciba

“Sveicinām Rīgā!”/”Приветствуем в Риге!” šāds ieraksts šonedēļ bija lasāms ASV vēstniecības Latvijā ierakstā sociālajā tīklā “Facebook” pie bildes, kurā redzams ASV viceprezidents Džo Baidens uz lidmašīnas trapa. Sociālo tīklu lietotājus bija sadusmojusi šāda ASV vēstniecības attieksme, jo no tā varēja secināt, ka amerikāņi Latviju atzīst par divvalodīgu valsti, kur latviešu un krievu valoda jālieto paralēli. Pret vēstniecības izvēli sociālajos tīklos rakstīt arī krieviski kritiska attieksme daļā Latvijas sabiedrības izskanēja jau iepriekš. Vakar intervijā “LA” Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs uzsvēra, ka situācija ir noskaidrota, vēstniecība jau esot mainījusi attieksmi un pēdējās dienās sociālajos tīklos lasāmi tikai ieraksti latviešu un angļu valodā.

Iepriekš vēstniecības preses atašeje Leslija Gudmena skaidroja: “ASV vēstniecības visā pasaulē izmanto plašāk lietotās valodas. Mēs uzskatām, ka ir ļoti svarīgi sazināties ar Latvijas iedzīvotājiem valstī visbiežāk lietotajās valodās.” Savukārt ASV vēstniece Latvijā Nensija Petita intervijā LTV sacīja: “Mēs saprotam, ka 37% iedzīvotāju runā krievu valodā, tāpēc [..] esam nolēmuši daļu no mūsu komunikācijas veikt krievu valodā.”

Te gan jāsaka, ka stils bija provokatīvs, jo abas valodas tika lietotas paralēli, turklāt parādījās pat tāds termins kā “Pribaltika” (“Прибалтикa”), kas nāk no PSRS laikiem un Amerikā nav pazīstams, toties to patīk lietot impēriski noskaņotajai publikai Krievijā.

“Es personīgi runāju ar kolēģiem ASV vēstniecībā un uzsvēru, ka man nav iebildumu, ka vēstniecība cenšas maksimāli komunicēt gan latviski, gan krieviski. Nebūtu korekti pārmest, ja darām to paši “Latvijas Radio 4″ un sabiedriskajā televīzijā, kur ir raidījumi krievu valodā. ASV vēstniecības Latvijā interneta mājaslapā informācija krievu valodā ir pieejama jau vairākus gadus,” skaidroja ministrs. Tomēr viņš esot iebildis pret veidu, kā tas tiek darīts. “Tajā brīdī, kad parādās informācija vienā ierakstā gan latviski, gan krieviski, tas jau izskatās pēc komunikācijas valstīs, kurā ir divas oficiālās valodas. Tā neformāli tiek leģitimizēts tas, pret ko mēs izšķīrāmies 2012. gada referendumā, kurā balsojām pret [divvalodību]. Mēs ASV vēstniecību lūdzām to rūpīgi izvērtēt, jo drīzāk tiek nodarīts lielāks ļaunums nekā labums. Esam saņēmuši apliecinājumu, ka vēstniecība ieviesīs korekcijas,” sacīja E. Rinkēvičs. Tāpat ārlietu ministrs esot vērsis uzmanību uz vārda “Pribaltika” lietošanu: “Arī šo jautājumu mēs skaidrojām, ka jēdzieniski krievu valodā “Pribaltika” un “Baltijskiji strani” ir būtiska atšķirība. Varbūt kāds kolēģis ASV vēstniecībā šo mums politiski sāpīgo niansi nav uztvēris. Tagad kolēģi ir guvuši mācību.”

Cita starpā jāatzīmē, ka ASV vēstniecības pēkšņā vēlme sociālajos tīklos komunicēt krieviski nāk neilgi pēc tam, kad Rīgas mērs Nils Ušakovs saņēma aizrādījumus no Valsts valodas centra par līdzīgām darbībām. E. Rinkēvičs starp šīm abām situācijām paralēles gan nevelkot. No neoficiāliem avotiem zināms, ka ASV vēstniecībā darbā ar komunikācijas jautājumiem pieņemta kāda Latvijā dzimusi krievu tautības darbiniece, kura tad arī visticamāk ir atbildīga par notikušo.

Visu interviju ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču lasiet 
nākamnedēļ “LA”

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Посольство Англии открыло вакансию на должность специалиста для коммуникации на русском языке. Желающих приглашают писать заявки. Так то.

 2. AM uzdevums ir to daudz uzmanīgāk pētīt, jo ASV darbinieki var būt nezinoši,bet redzot,kādas personas pieņema vēstniecībā un zinot kremļa mērķus, AM bija ļoti konkrēti jāinformē ASV vēstniecības vadību, īpaši šinī -propagandas intensīvā kara laikā

 3. Izskatās, ka USA vēstniecība joprojām ir vēstniecības Maskavā filiāle.

 4. Anglijā arī krievi, tā dura lai tur publicējas krieviski. ‘Kundzei ‘jābrauc mājās!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sapinusies ar kgb

 5. Прибалтийский военный округ

 6. Jaalikvidee lr 4 un dirsalideeji

 7. ” … Latvijā dzimusi krievu tautības darbiniece… ”
  /
  Latviešu tautības jau nevarēja atrast [ar sveci gaišā dienas laikā] !!!
  \
  Laikam kāda Aldermane fīrē lietas ?

 8. vajag papētīt, kas vēstniecei dod padomus no vietējiem darbiniekiem. tur varētu būt mūsu vietējie sirsnīgie krievu cilvēki (krievvalodīgie) pieņemti darbā-no turienes varētu augt kājas `pribalķikai` un citiem `jaukumiem`.

  • Domājiet, ka tas smerlis grafists aiz svētas pārliecības
   izpaužās plaši ar visādām muļķībām ??.
   /
   Demonstrē ar savu kirilicu visai pasaulei, ka te ir divvalodība
   un pie reizes ap*irš latviešus.
   /
   Portāla moderātori ar savu “klusuciešanu” to apstiprina.

   • Опять вы! Вы бы определились наконец, кто вы, многоликий вы наш. То вы аноним, то Гунча, то ещё кто то. Опознать можно только по одному и тому же комментарию. А другого комментария вы написать не можете? Способностей не хватает?

 9. Nu kuram kas nav skaidrs!? ASV vēstniece Latvijā un tā, tā Gudmena ir no “finkelšteinu” sugas vai latviski runājot pārstāv nevis ASV intereses, bet gan Izraēlas intereses. Izraēla ir ieinteresēta lai Latvija būtu krievvalodīga. Kāpēc?…. Nu vienkārši tāpēc, ka viņi jau pilnīgi pārvalda Krieviju un vairs nav ieinteresēti ASV varenībā, kā tas bija agrāk.
  Apbrīnojami, ka tik sen jau šīs acīmredzamās lietas kādam vēl nav skaidras.

 10. Ja raidījumi krievu valodā ir arguments, tad jāatceras arī par citām mazākumtautību valodām.

 11. Nu jau arī ASV vēstniecība iekļaujas krievu valodas popularizēšanā ZINOT, ka Latvijā valsts valoda ir LATVIEŠU!?????? To krievu valodas mīlētāju ATLAIST TŪLĪT! Un paralēles starp abām situācijām DIEMŽĒL ir JĀVELK, jo sekas ir tieši tur!!! Kāds ministra NAIVUMS NEVIETĀ!?? Un tiešām ir jājautā, KAS IR ASV VĒSTNIECE LATVIJĀ UN KO VIŅA PĀRSTĀV??????????? Vai 37% krievu valodā runājošie dod iemeslu piekopt divas valodas zinot, ka valsts valoda ir LATVIEŠU???????????? KAS VISPĀR NOTIEK????????????? KUR MŪS GRŪŽ ASV AR SAVU VĒSTNIECI PRIEKŠGALĀ???????????? NONSENSS!!!!

 12. Nabaga zilite grib dzilak uztaisit saimnirksm rimingu 😀 ja 2.valsts valoda jabut anglju 😀 un parejas zilites piebalso 😀 mulku zeme

 13. Kopš Latvijas atbrīvošanas no PSRS vai Amerikas vēstniecībai vel nav saprāts par latviešu valsts valodu? Vai katreiz kad tiek pieņemts jauns sūtnis no ASV viss ar latviešu valodu ir jāsāk no pamatiem?

  Vai šī Latvijā dzimusi krievu tautības darbiniece tika izmeklēta, pirms pieņemšanas darbā, kuras politiskas intereses viņa atbalsta – Latvijas, Ušakova Saskaņas, vai Kremļa? Kādas ir viņas kvalifikācija šādam komunikācijas postenim? Cik no ASV vēstniecības pieņemtiem Latvijas darbniekiem ir krievu tautas izcelsmes un cik ir pārejie?

  Vai Latvijas sabiedrība var būt droša par attiecībām ar ASV ka šī valsts atbalstīs Latvijas pašnoteikšanas intereses?

  Iegaumēsim ka Ušakovs un Kremlis izmanto katru iespēju krieviskot Latviju!

 14. Kad ASV sāks respektēt Latvijas Valsts valodu?

  • А разве когда нибудь в истории было такое, чтобы колониальная держава уважала язык аборигенов?! Вам и бус достаточно.

   • Cik gan nekulturālam jābūt cilvēkam, ja viņš ar to vēl lielās un, liekas, ka arī pelna! Tava aprobežotība ir tik uzkrītoša, ka pretīgi tevi lasīt. Ej nu, draudziņ, uz citām trepēm spēlēties, ne jau tikai pusaudži lasa tavus komentārus, nekādas cieņas pret tādu mērdekli. (par naida kurināsanu vajadzētu sodīt)

Draugiem Facebook Twitter Google+