Pasaulē
Baltija

ASV vēstnieks Igaunijā atkāpjas, protestē pret Trampa politiku0


ASV prezidents Donalds Tramps.
ASV prezidents Donalds Tramps.
Foto – AFP/LETA

Amerikas Savienoto Valstu vēstnieks Igaunijā Džeimss Melvils sociālajos tīklos paziņojis, ka atkāpjas no amata, protestējot pret ASV prezidenta Donalda Trampa politiku.

“Kad prezidents raksta, ka Eiropas Savienība tikusi izveidota tādēļ, lai gūtu labumu no ASV, lai uzkluptu mūsu krājkases cūciņai”, vai ka NATO ir tikpat slikta kā [Ziemeļamerikas Brīvās tirdzniecības līgums] NAFTA, tā vairs nav tikai faktoloģiska aplamība, bet apliecina man, ka ir pienācis laiks aiziet,” vēstnieks rakstījis draugiem savā “Facebook” profilā, ko citē izdevums “Foreign Policy”.

Melvils, kas ir diplomāts ar 33 gadu stāžu un tagadējā amatā tika iecelts 2015.gadā, prezidenta Baraka Obamas laikā, norāda, ka dosies projām no Igaunijas 29.jūlijā un sāks jaunu dzīvi kā privātpersona.

“Esmu strādājis pie sešiem prezidentiem un 11 valsts sekretāriem, bet nekad neesmu domājis, ka mana dzīve nonāks līdz šādam punktam,” viņš atzinis.

Informāciju par Melvila atkāpšanos apstiprinājis arī ASV Valsts departaments.

Vēstnieka paziņojums pārsteidzis vairākas Valsts departamenta amatpersonas, kas strādājušas kopā ar Melvilu un raksturo viņu kā nosvērtu profesionāli, kas nekad nav ļāvis iekšpolitikai ietekmēt savu darbu.

Kā amerikāņu diplomāta lēmumu komentējis Eiropas Parlamenta (EP) deputāts, bijušais Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Paets, Melvila atkāpšanās “ir vēl viens piemērs, ka cilvēki, kas desmitiem gadu veltījuši attiecību veidošanai starp Eiropu un ASV, nespēj izturēt, kā Tramps grauj demokrātiskās pasaules sadarbību”.

Melvila citētie ASV prezidenta izteikumi liecina, ka Tramps “neizprot un nevēlas izprast” desmitiem gadu veidotās ASV un Eiropas partnerības būtību, viņš sacījis ziņu aģentūrai BNS.

“Trampa vārdiskie, politiskie un ekonomiskie uzbrukumi Eiropas Savienībai, ES un ASV attiecībām būtiski iedragājuši gan uzticēšanos, gan praktisko sadarbību starp Eiropu un ASV un vienlaikus sašķēluši arī ASV sabiedrību,” spriedis Paets.

Kā sabiedriskajai raidorganizācijai ERR sestdien izteikusies cita bijusī Igaunijas ārlietu ministre Marina Kaljuranda, viņa cilvēciski ļoti labi saprot, ka ir “ļoti grūti vai faktiski neiespējami pārstāvēt valsti, nepiekrītot tās viedoklim, kad jārunā tas, ko neuzskati par pareizu”.

“Domāju, ka viņš rīkojies ļoti godīgi un godājami,” viņa piebildusi.

Saistītie raksti

Kā vēsta CNN, piektdien par plāniem atkāpties paziņojusi vēl viena karjeras diplomāte, ASV valsts sekretāra palīdze Austrumāzijas un Klusā okeāna jautājumos Sūzana Torntone.

Nesaskaņas ar Trampa administrāciju iepriekš pamudinājušas atkāpties vairākus diplomātiskā dienesta pārstāvjus, tai skaitā vēstnieku Panamā Džonu Fīliju un pazīstamo ASV diplomāti Elizabeti Šeklfordu, kas strādāja Kenijas galvaspilsētā Nairobi.

LA.lv