Pasaulē

ASV visām valstīm pieprasīs detalizētākus datus par ieceļotājiem 1

Foto – LETA

ASV Valsts departaments pieprasīs visām valstīm detalizētākus datus par personām, kas vēlas ieceļot Savienotajās Valstīs, lai efektīvāk izvērtētu pieteikumus vīzai un konstatētu potenciālos terorisma draudus, liecina ziņu aģentūras “Reuters” rīcībā nonākusī informācija.

Valstīm, kas atteiksies pildīt ASV prasības, draud sankcijas – vairākām valsts iedzīvotāju kategorijām var tikt liegts iebraukt ASV, ziņo “Reuters”.

Aģentūras rīcībā nonākusi vēstule, kas šonedēļ nosūtīta visiem ASV diplomātiem. Tajā izklāstīti jauni standarti, ko ASV pieprasīs ievērot citām valstīm, tostarp, lai tās izdod saviem pilsoņiem elektroniskās pases vai arī izstrādā plānu šādu pasu izdošanai un regulāri ziņo par nozagtajām pasēm Interpolam.

ASV vēlas, lai citas valstis arī sniedz jebkuru citu informāciju par personām, kas pieteikušās ASV vīzām, ja ASV varasiestādes to pieprasīs.

Vēstulē norādīts, ka no valstīm tiks prasīti arī dati par personām, ko varasiestādes uzskata par teroristiem vai tur aizdomās par saistību ar terorismu, kā arī informācija par personu par kriminālo sodāmību.

No valstīm tiks prasīts neaizkavēt informācijas nodošanu ASV valdībai par personām, kas plāno doties uz ASV, un neiekļaut personas uzraugāmo ceļotāju sarakstos, tikai balstoties uz
to politiskajiem vai reliģiskajiem uzskatiem.

“Šī ir pirmā reize, kad ASV valdība nosaka standartus informācijai, kas tiek prasīta no visām valstīm, lai uzlabotu imigrācijas un ceļotāju pārbaudi,” norādīts vēstulē.

Tomēr bijušās ASV amatpersonas norāda, ka liela daļa informācijas, ko prasa jaunie noteikumi, jau tiek pieprasītas valstīm, tostarp papildu dati par personām, kas var radīt draudus drošībai. Taču amatpersonas atzīst, ka jaunās prasības var citās valstīs radīt bažas par personu privātuma aizsardzību, kā arī vairākas prasības var būt grūti izpildāmas.

Vēstulē arī izklāstīti riska faktori, ko ASV valdība apsvērs, izvērtējot valsti. Vairāki no tiem ir pretrunīgi vērtējami, tostarp garantijas no valsts, ka tā nav droša vieta teroristiem un negrasās par tādu kļūt.

ASV arī sagaida, ka pārējās valstis piekritīs uzņemt atpakaļ pilsoņus, kuriem tiks likts aizbraukt no ASV.

Ja valsts nesniegs ASV pieprasīto informāciju vai neiesniegs plānu prasību izpildei, tām var tikt piemērotas sankcijas, tostarp, vairākām valsts iedzīvotāju kategorijām var tikt liegts iebraukt ASV.

LA.lv