Latvijā
Politika

ASV žurnālisti atzinīgi vērtē Vējoni, turpretim Trampu nopeļ16


ASV prezidents Donalds Tramps (no labās) preses konferencē ar Lietuvas prezidenti Daļu Grībauskaiti, Igaunijas prezidenti Kersti Kaljulaidu un Latvijas prezidentu Raimondu Vējoni.
ASV prezidents Donalds Tramps (no labās) preses konferencē ar Lietuvas prezidenti Daļu Grībauskaiti, Igaunijas prezidenti Kersti Kaljulaidu un Latvijas prezidentu Raimondu Vējoni.
Foto – AP/LETA

Šonedēļ Valsts prezidents Raimonds Vējonis skaidroja medijiem situāciju Baltijas valstu prezidentu un ASV prezidenta preses konferencē Baltajā namā, kad Donalds Tramps spontāni lūdza Latvijas prezidentam dot iespēju uzdot jautājumu vēl kādam Baltijas žurnālistam, piebil­stot, lai izvēlas žurnālistu no uzticama avota, nevis viltus ziņu medija. R. Vējonis uz to reaģēja vien ar mulsu smaidu, radot iespaidu, ka viņš varbūt nesaprot teikto. “Nezinu, kāpēc tas tiek uzskatīts par kādu misēkli. Vēlos viennozīmīgi apgalvot, ka tā bija mana konkrētā rīcība konkrētā situācijā,” šonedēļ Latvijas žurnālistiem teica R. Vējonis. Viņš arī piebildis, ka nekad neiesaistīsies diskusijās par to, kurš ir īsts medijs un kurš nav īsts medijs.

Jāatzīmē, ka diskusija pēc preses konferences raisījusies arī ASV, taču R. Vējonis no amerikāņu žurnālistiem drīzāk saņēmis atzinīgus vārdus, kamēr kritiku izpelnījies D. Tramps. “Uzskatu, ka mūsu prezidents bija īpaši rupjš. Viņš noraidīja amerikāņu presi, nosaucot visus amerikāņu žurnālistus par “viltus ziņām”,” spriež žurnāla “Playboy” Baltā nama korespondents un CNN politiskais analītiķis Braiens Karems. Viņš bija preses konferencē un norāda, ka visi bija sašutuši par D. Trampa izteikumiem. Viņš arī uzskata, ka Tramps nostādīja Latvijas prezidentu neveiklā situācijā:. “Uzskatu, ka viņš pret visiem prezidentiem izturējās necienīgi un mērķis bija kārtējo reizi izvairīties no tiem jautājumiem, kas bija prātā amerikāņu presei.”

Runājot par Latvijas prezidentu Raimondu Vējoni, CNN apskatnieks domā, ka “viņš labi tika galā ar situāciju”. Ņemot vērā, ka bija norunāts, ka žurnālistiem no Baltijas valstīm pienāksies pa vienam jautājumam no katras valsts, situācija bija mulsinoša klātesošajiem. “Cilvēki Latvijā citādi interpretē situāciju distances dēļ, tādēļ, ka nezina, kāda ir komunikācija ikdienā ar ASV prezidentu. Šādas situācijas nav neparastas,” teic žurnālists. Viņaprāt, par šo preses konferenci R. Vējonis nebūtu pelnījis kritiku: “Varbūt ir citi iemesli, kādēļ nepatīk savs prezidents, bet šajā situācijā neredzu tam pamatojumu.”

Savukārt “Voice of America” galvenais Baltā nama korespondents Stīvens Hermans skaidro, ka “diez vai kāds šai situācijai ASV vispār pievērsa uzmanību”. Žurnālists vairās vērtēt Latvijas prezidenta rīcību, bet norāda, ka “šis ir viens no D. Trampa pastāvīgajiem izgājieniem pret presi, kas salīdzinājumā ir diezgan maigs”. Viņaprāt, šādi “joki”, kas vērsti pret medijiem, var būt bīstami.

Saistītie raksti
LA.lv