×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
23. septembris, 2013
Drukāt

AT attaisno vērienīgajā naftas kontrabandas lietā apsūdzēto Oderovu (papildināts)

LETALETA

Pretēji pirmās instances tiesai, Augstākā tiesa (AT) šodien pilnībā attaisnoja apjomīgajā naftas kontrabandas krimināllietā apsūdzēto bijušo SIA “Ovi” valdes priekšsēdētāju miljonāru Vladimiru Oderovu, kā arī vēl trīs no desmit šajā lietā apsūdzētajiem – Vadimu Harunžiju, Viktoru Piļutinu un Vladimiru Černovu.

 

Rīgas apgabaltiesa 2008.gadā Oderovu šajā pašā krimināllietā bija atzinusi par vainīgu kontrabandas atbalstīšanā, dokumentu viltošanā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, par to piespriežot viņam reālu cietumsodu uz pieciem gadiem un vienu mēnesi ar daļēju mantas konfiskāciju. Turpretim AT pirmās instances tiesas spriedumu daļā par Oderova notiesāšanu atcēla, tā vietā attaisnojot viņu.

Nu jau likvidētās SIA “Magvejs” kādreizējo direktoru Valēriju Vasiļjevu, kurš kopā ar Oderovu tika uzskatīts par vienu no galvenajiem šajā lietā apsūdzētajiem, AT šodien sodīja ar nosacītu brīvības atņemšanu, lai gan pirmās instances tiesa viņam bija piespriedusi reālu cietumsodu uz četriem gadiem ar daļēju mantas konfiskāciju.

AT Vasiļjevu atzina par vainīgu kontrabandas preču glabāšanas vai realizēšanas atbalstīšanā, dokumentu viltošanā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, par to piespriežot viņam nosacītu brīvības atņemšanu uz divarpus gadiem ar tikpat ilgu pārbaudes laiku, kā arī piemērojot apsūdzētajam daļēju mantas konfiskāciju.

Harunžiju, kuru AT šodien attaisnoja, Rīgas apgabaltiesa iepriekš bija atzinusi par vainīgu kontrabandā, sodot viņu ar nosacītu brīvības atņemšanu uz trīs gadiem bez mantas konfiskācijas, ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem. Savukārt Piļutinu un Černovu, kurus arī AT šodien attaisnoja, apgabaltiesa bija atzinusi par vainīgiem kontrabandas atbalstīšanā un dokumentu viltošanā, sodot viņus ar nosacītu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem bez mantas konfiskācijas, ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem.

Ar AT spriedumu vēl četri apsūdzētie – Vladimirs Karebo, Vladislavs Jakubovskis, Raivo Horsts un Artūrs Baļukēvičs – šodien saņēma nosacītus brīvības atņemšanas sodus. Karebo un Jakubovsim nosacītu brīvības atņemšanu jau 2008.gadā bija piemērojusi arī Rīgas apgabaltiesa, bet Horstam un Baļukēvičam pirmās instances tiesa iepriekš bija piespriedusi reālus cietumsodus.

Bez tam AT šodien atstāja negrozītu pirmās instances tiesas spriedumu daļā par desmitās apsūdzētās – bijušās AS “Rietumu banka” filiāles darbinieces Inas Mačanovskas – attaisnošanu.

Kā aģentūru LETA informēja AT preses sekretāre Baiba Kataja, vairākus apsūdzētos AT šodien attaisnoja tāpēc, ka prokuratūra viņiem bija cēlusi apsūdzību par naftas kontrabandu, taču lietā nav pierādījumu, ka naftas produkti tikuši pārvietoti pāri Latvijas robežai.

Attiecībā uz atsevišķiem apsūdzētajiem AT gan atzina par pierādītu, ka naftas produkti pārvietoti Latvijas teritorijā, līdz ar to apelācijas instances tiesa grozīja noziedzīgo nodarījumu kvalifikāciju no nelikumīgas preču pārvietošanas pāri Latvijas robežai uz kontrabandas ceļā ievestu preču glabāšanu, pārvietošanu vai realizēšanu. Kā skaidroja Kataja, apsūdzība tika grozīta no Krimināllikuma (KL) 190.panta 2.daļas uz KL 191.panta 2.daļu (redakcijā līdz 2005.gada 1.jūnijam).

Pilns šodien pasludinātā sprieduma teksts būs pieejams AT ne ātrāk kā 8.oktobrī, bet pēc tam desmit dienu laikā to varēs pārsūdzēt kasācijas kārtībā.

Apelācijas instances tiesā šī krimināllieta nonāca jau 2008.gada rudenī, bet dažādu iemeslu dēļ tās izskatīšana ieilga aptuveni piecus gadus. No šodienas sprieduma secināms, ka ilgā tiesvedība labvēlīgi ietekmējusi apsūdzētajiem piemērojamos sodus, proti, tiesa atzinusi, ka nav ievērotas apsūdzēto tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā, tāpēc viņiem noteikts mīkstāks sods.

Ja šodien pasludinātais spriedums netiks pārsūdzēts un stāsies likumīgā spēkā, tad no desmit krimināllietā apsūdzētajiem pieci būs uzskatāmi par pilnībā attaisnotiem, bet pieci – vismaz daļēji atzīti par vainīgiem un sodīti nosacīti. Reālu cietumsodu neviens nesaņems, ja vien nepārkāps likumu tiesas noteiktajā pārbaudes laikā.

Prokurore šodien pēc sprieduma noklausīšanās tiesas sēžu zāli nekavējoties atstāja un nevēlējās aģentūrai LETA paust valsts apsūdzības komentāru par nolēmumu.

LETA jau ziņoja, ka visas desmit šajā lietā tiesātās personas tika apsūdzētas par kontrabandu, bet astoņas no tām – arī par naudas atmazgāšanu jeb noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Vēl četrām no šīm personām tika uzrādītas apsūdzības arī par dokumentu viltošanu.

Rīgas apgabaltiesa uzskatīja par pierādītu, ka deviņi apsūdzētie veikuši nelikumīgus darījumus saistībā ar kontrabandas ceļā ievestiem naftas produktiem, apgrozot ievērojamas naudas summas. Vasiļjevs tiesā liecināja, ka nelikumīgo darbību shēmu ieteikusi kāda izmeklēšanas laikā nenoskaidrota Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersona, kuras vārdu apsūdzētais neizpauda.

Uz žurnālistu uzdoto jautājumu, vai izmeklēšanas gaitā nenoskaidrotā persona bija toreizējais VID Muitas kriminālpārvaldes vadītājs Vladimirs Vaškevičs, Vasiļjevs atbildēt nevēlējās.

No pamata lietas izdalītais process par valsts amatpersonu iespējamo līdzdalību kontrabandas shēmas organizēšanā joprojām tiekot izmeklēts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+