×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
27. decembris, 2016
Drukāt

Atbalss no 500 kilogramu smagas godības

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Zebalds Heinrihs Blaus. Mērces trauki ar pamatnēm no Rīgas servīzes. 1781 – 1783. Augsburga, Vācija. Džona Medvecka kolekcija.

Pateicoties vērtīgam deponējumam, mākslas muzejā “Rīgas birža” līdz jaunā gada 31. jūlijam ir iespēja skatīt daļu zudušas, bet tomēr joprojām intriģējošas un iekārojamas godības –  Krievijas imperatores Katrīnas Lielās valdīšanas laikā pasūtītās Rīgas gubernatora galdā reiz celtās sudraba servīzes.

Greznos traukus 18. gs. 80. gados darinājis slavenais Augsburgas zelta un sudrabkalis Zebalds Heinrihs Blaus (1739 – 1788). Mākslas muzeja “Rīgas birža” īpašumā tie nonāca nupat kā deponējums no Latvijas Goda konsula Filadelfijā (ASV), uzņēmēja, Atzinības krusta komandiera Džona Medvecka kolekcijas. Krievijas ķeizarienei Katrīnai II Lielajai (valdīja no 1762. līdz 1796. gadam) patika grezni dzīvot pašai un viņa smalko reprezentācijas prieku neliedza arī varas pārstāvjiem impērijas nomalēs. Sākot no 1775. gada, valdniece pasūtījusi sudraba pusdienu servīžu sērijas, pazīstamas kā gubernatora servīzes, kas darinātas Augsburgā, Parīzē un Londonā, lai tiktu izmantotas guberņu galvaspilsētās. Gubernatora servīze, kas gatavota Rīgai, tika piegādāta 1784. gada 4. aprīlī – Rīgas gubernators tad bija grāfs Džordžs fon Brauns – īru izcelsmes virsnieks ar visai vētrainu dzīvesgājumu. Ķeizarienes Annas laikā viņš bija pārgājis krievu dienestā. Pēc tam, krievu–turku kara laikā (1735 – 1739) krita turku gūstā – no verdzības viņu atpestīja franču sūtņa iejaukšanās. 1740. gadā Brauns ar vērtīgām ziņām par Osmaņu impērijas kara plāniem pamanījās atbēgt uz Krieviju, kur viņš kādu laiku bija Krievijas armijas feldmaršals. Pēc atteikšanās vadīt krievu armiju pret Dāniju ķeizars Pēteris III iecēla Braunu par Vid­zemes ģenerālgubernatoru un šajā amatā viņš bija 30 gadus – līdz nāvei.

Rīgas gubernators grāfs Džordžs fon Brauns (1762 – 1791). Publicitātes fotoRīgas gubernators grāfs Džordžs fon Brauns (1762 – 1791). Publicitātes foto

Zināms, ka Brauna servīze bijusi apjomīga – svērusi ap 17 000 uncēm (ap 482 kilogramiem) un paredzēta banketam līdz četrdesmit personām. Komplektā bijušas četras ovālas terīnes, astoņi kandelabri, divdesmit četri svečturi, astoņi vīna dzesējamie trauki, mērces trauki, šķīvji un vēl un vēl… Rīgas servīze tomēr tikusi lietota maz. 1784. gadā, kad to atveda uz Rīgu, gubernators fon Brauns licis to iepakot un noglabāt. Ja nu smalkos traukus ievajadzējās lietošanai, vajadzēja rakstīt pieteikumu, uzskaitot vajadzīgos priekšmetus. Šobrīd tāds lūgums atrasts tikai viens – datēts ar 1795. gada janvāri, kad servīzes daļa likta uz galda dinejā par godu Kurzemes hercoga Pētera fon Bīrona uzņemšanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+