Latvijā
Politika

Atbalsta četru gadu termiņu amatpersonas publiskai personai radīto zaudējumu atgūšanai0

Foto: Ernests Dinka, Saeima

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija šodien atbalstīja četru gadu termiņu amatpersonas publiskai personai vai kapitālsabiedrībai radīto zaudējumu atgūšanai.

Komisija atbalstīja grozījumu Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā virzīšanu izskatīšanai galīgajā lasījumā.

Ja amatpersona vai darbinieks ar savu rīcību būs nodarījis publiskai personai vai kapitālsabiedrībai zaudējumus un neatlīdzinās tos labprātīgi, zaudējumus piedzīs, ja no pārkāpuma izdarīšanas nebūs pagājuši vairāk kā četri gadi. Dienesta, darba vai amata tiesisko attiecību izbeigšana nebūs pamats, lai zaudējumu nepiedzītu.

Četru gadu noilgums gan nebūs piemērojams tiem zaudējumiem, kuri būs nodarīti pirms šo grozījumu stāšanās spēkā.

Likumprojekta sākotnējā varianta anotācijā skaidrots, ka ar izmaiņām netiek grozīts princips, ka amatpersonu un darbinieku materiālās atbildības noteikšanas citi nosacījumi tiek piemēroti atbilstoši Darba likumam.

Likumprojekts tikai paredz citu noilguma termiņu nelikumīgas rīcības ar finanšu līdzekļiem vai mantu gadījumā, kā arī zaudējumu piedziņu saprātīgi ierobežojošus nosacījumus, skaidroja tā iesniedzēji vēl 12.Saeimas laikā. Izmaiņas neskars noilguma jautājumu, ja zaudējumus būs jākompensē kriminālprocesā.

Reizē likumā tiks noteikts, ka, ja zaudējumi nodarīti aiz rupjas neuzmanības, tos atlīdzina ne vairāk kā attiecīgās amatpersonas vai darbinieka viena gada mēnešalgas apmērā, ņemot vērā pārkāpuma izdarīšanas gadā aprēķināto vidējo mēnešalgu pēc nodokļu nomaksas.

Par rupju neuzmanību nebūs uzskatāma tajā brīdi par juridiski adekvātu rīcību, pat ja to vēlāk augstāka institūcija būs paudusi citu viedo

kli. Tāpat par rupju neuzmanību neuzskatīs saistošo norādījumu izpildi, kā arī situācijas saistībā ar to, ka amatpersonas pienākumi parasti būs saistīti ar augstu risku nodarīt zaudējumus.

Saistītie raksti

Likumā paredzēts noteikt, ka amatpersona vai darbinieks atlīdzina zaudējumus tādā apmērā, kādu varēja saprātīgi paredzēt prettiesiskās rīcības laikā kā šīs rīcības sagaidāmās sekas, ja vien rīcība nav notikusi ļauna nolūka vai rupjas neuzmanības dēļ.

Noziedzīga nodarījuma rezultātā nodarītos zaudējumus atlīdzinās (tai skaitā noteiks noilguma termiņu un zaudējumu apmēru) saskaņā ar Krimināllikumu un Kriminālprocesa likumu.

LA.lv
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
“Alfas” skandāla atbalsis Krievijā 1
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Šovu vadītāja Baiba Sipeniece – Gavare atklāti pasaka, ko domā par tievēšanas līdzekļiem
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Siguldas pašvaldība lauž līgumu ar izglītības iestāžu ēdinātāju
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Pipara burgeri labdarībai. Roju Puķi piesaka “Latvijas lepnumam” 2
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Dienas Biznesam” par slēptu politisko reklāmu draud 100 000 eiro sods
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Kāda filma stundā matemātikas skolotājam Rīgā maksā darbu 1
47 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Tramps draud sagūstītos “Islāma valsts” kaujiniekus izlaist pie Eiropas robežām
23 minūtes
LE
LETA
Sports
Bukša uzaicināta piedalīties pasaules čempionātā vieglatlētikā
13 minūtes