Mobilā versija
+9.0°C
Ņina, Ninona, Antoņina, Oksana
Piektdiena, 28. oktobris, 2016
26. februāris, 2015
Drukāt

Atbalsta ciešāku profesionālās izglītības sistēmas sasaisti ar darba tirgu

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Saeima šodien otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kas paredz nodrošināt plašāku šīs izglītības sistēmas un programmu sasaisti ar darba tirgus vajadzībām, informēja Saeimas Preses dienestā.

Profesionālās izglītības likuma grozījumi nepieciešami, lai nostiprinātu nozaru ekspertu padomju funkcijas, lai dotu iespēju audzēkņiem iegūt dokumentu par vispārējo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un lai nostiprinātu darba devēju lomu izglītības iestāžu pārvaldībā.

Pašreiz spēkā esošajā Profesionālās izglītības likumā nav ietverts regulējums attiecībā uz profesionālās kvalifikācijas līmeņu atbilstību Latvijas kvalifikāciju ietvarstruktūrai. Tāpēc tā grozījumi paredz noteikt, ka Latvijas izglītības sistēmā ir noteikti pieci profesionālās kvalifikācijas līmeņi.

Lai novērstu šķēršļus profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem turpināt izglītību, tiek paredzēts izsniegt atsevišķus iegūto izglītību un iegūto profesionālo kvalifikāciju apliecinošos dokumentus. Paredzēts, ka profesionālo kvalifikāciju apliecinošs dokuments ir profesionālās kvalifikācijas apliecība. Likums reglamentēs arī profesionālās tālākizglītības īstenošanu.

Grozījumi papildina Profesionālās izglītības likumu ar jaunu pantu, kur noteikta nozaru ekspertu padomju, arodbiedrību un citu biedrību vai nodibinājumu izveidošana un kompetence. To darbības mērķis ir sekmēt attiecīgās nozares profesionālās izglītības efektivitātes un kvalitātes paaugstināšanu, veicinot valsts un pašvaldību, nozares darba devēju un to apvienību, arodbiedrību un nozares speciālistu sadarbību cilvēkresursu attīstības jautājumos un profesionālās izglītības atbilstību darba tirgus prasībām.

Paredzēts, ka valsts un pašvaldības profesionālās vidējās izglītības iestādēs un tehnikumos izveido koleģiālu padomdevēju institūciju konventu, kura mērķis ir veicināt profesionālās izglītības iestādes attīstību atbilstoši darba tirgus prasībām. Konventa lēmumiem būs ieteikuma raksturs.

Tas darbosies profesionālās izglītības iestādēs, izņemot Aizsardzības ministrijas padotībā esošās izglītības iestādes un profesionālās izglītības iestādes attiecībā uz medicīniskās izglītības īstenošanu. Uz Iekšlietu ministrijas iestādēm norma par konventu attieksies tik lielā mērā, cik tā nebūs pretrunā ar citiem likumiem. Tāpat attiecīgais regulējums attieksies tikai uz tām profesionālās izglītības iestādēm kultūrizglītības jomā, kas būs ieguvušas profesionālās izglītības kompetences centra statusu mākslas, mūzikas vai dejas jomā.
Izmaiņas paredzēs reglamentēt arī profesionālās izglītības saturu reglamentējošos pamatdokumentus, kā arī profesijas standartu un profesionālās kvalifikācijas prasības.

Pievienot komentāru

Sējumi šoruden attīstījušies sliktāk; uz augstu graudu ražu nākamgad nevar cerētLatvijā ziemāju sējumi kopumā šoruden ir attīstījušies sliktāk nekā pērn, līdz ar to uz augstu ražu nākamgad nevar cerēt, aģentūrai LETA pastāstīja aptaujātie lauksaimnieku pārstāvji.
Pasaulē
"Zelta ķivere" tiek diviem labākajiem uzņēmumiemLabas prakses balva “Zelta ķivere” šogad pasniegta alus darītavai “Cēsu alus” un biofarmācijas uzņēmumam “AbbVie”, kuri izrādījuši lielākās rūpes par veselīgu darba
Draugiem Facebook Twitter Google+