Mobilā versija
Brīdinājums +2.1°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
26. februāris, 2015
Drukāt

Atbalsta ciešāku profesionālās izglītības sistēmas sasaisti ar darba tirgu

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Saeima šodien otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kas paredz nodrošināt plašāku šīs izglītības sistēmas un programmu sasaisti ar darba tirgus vajadzībām, informēja Saeimas Preses dienestā.

Profesionālās izglītības likuma grozījumi nepieciešami, lai nostiprinātu nozaru ekspertu padomju funkcijas, lai dotu iespēju audzēkņiem iegūt dokumentu par vispārējo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un lai nostiprinātu darba devēju lomu izglītības iestāžu pārvaldībā.

Pašreiz spēkā esošajā Profesionālās izglītības likumā nav ietverts regulējums attiecībā uz profesionālās kvalifikācijas līmeņu atbilstību Latvijas kvalifikāciju ietvarstruktūrai. Tāpēc tā grozījumi paredz noteikt, ka Latvijas izglītības sistēmā ir noteikti pieci profesionālās kvalifikācijas līmeņi.

Lai novērstu šķēršļus profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem turpināt izglītību, tiek paredzēts izsniegt atsevišķus iegūto izglītību un iegūto profesionālo kvalifikāciju apliecinošos dokumentus. Paredzēts, ka profesionālo kvalifikāciju apliecinošs dokuments ir profesionālās kvalifikācijas apliecība. Likums reglamentēs arī profesionālās tālākizglītības īstenošanu.

Grozījumi papildina Profesionālās izglītības likumu ar jaunu pantu, kur noteikta nozaru ekspertu padomju, arodbiedrību un citu biedrību vai nodibinājumu izveidošana un kompetence. To darbības mērķis ir sekmēt attiecīgās nozares profesionālās izglītības efektivitātes un kvalitātes paaugstināšanu, veicinot valsts un pašvaldību, nozares darba devēju un to apvienību, arodbiedrību un nozares speciālistu sadarbību cilvēkresursu attīstības jautājumos un profesionālās izglītības atbilstību darba tirgus prasībām.

Paredzēts, ka valsts un pašvaldības profesionālās vidējās izglītības iestādēs un tehnikumos izveido koleģiālu padomdevēju institūciju konventu, kura mērķis ir veicināt profesionālās izglītības iestādes attīstību atbilstoši darba tirgus prasībām. Konventa lēmumiem būs ieteikuma raksturs.

Tas darbosies profesionālās izglītības iestādēs, izņemot Aizsardzības ministrijas padotībā esošās izglītības iestādes un profesionālās izglītības iestādes attiecībā uz medicīniskās izglītības īstenošanu. Uz Iekšlietu ministrijas iestādēm norma par konventu attieksies tik lielā mērā, cik tā nebūs pretrunā ar citiem likumiem. Tāpat attiecīgais regulējums attieksies tikai uz tām profesionālās izglītības iestādēm kultūrizglītības jomā, kas būs ieguvušas profesionālās izglītības kompetences centra statusu mākslas, mūzikas vai dejas jomā.
Izmaiņas paredzēs reglamentēt arī profesionālās izglītības saturu reglamentējošos pamatdokumentus, kā arī profesijas standartu un profesionālās kvalifikācijas prasības.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+