×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
7. marts, 2013
Drukāt

Atbalsta īsākus termiņus būvatļaujas apstrīdēšanai

Foto - LETAFoto - LETA

Saeima šodien otrajā lasījumā atbalstīja Būvniecības likuma grozījumus, kas paredz noteikt īsākus termiņus būvatļaujas apstrīdēšanai un izmaiņas sabiedrības informēšanas kārtībā.

Deputātu atbalstu guva arī deputāta Vjačeslava Dombrovska (RP) priekšlikums, kas paredzēja papildināt likumu ar normu, ka pieteikuma iesniegšana tiesā par būvatļaujas pārsūdzēšanu automātiski neaptur tās darbību. Iepriekš šis ierosinājums netika atbalstīts Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā.

Šīs priekšlikums izraisīja debates arī šodienas Saeimas sēdē. Dombrovskis skaidroja, ka patlaban ir paredzētas ļoti plašas tiesības apturēt izsniegtās būvatļaujas darbību, tam pietiekot tikai iesniegt prasību tiesā. Savukārt viņa piedāvājums paredz, ka lēmumu šādos gadījumos pieņemtu tiesa, nevis lēmums tiktu pieņemts automātiski līdz ar iesnieguma iesniegšanu.

Savukārt deputāts Ingmārs Līdaka (ZZS) atgādināja, ka praktiski par analoģisku priekšlikumu Saeima jau balsojusi un noraidīja. Politiķis pauda viedokli, ka, likvidējot Valsts būvinspekciju, strīdu izskatīšana kļuvusi daudz sarežģītāka, jo tieši Valsts būvinspekcija varēja būt šī pirmā instance, kas varētu izskatīt jautājumu par būvatļaujām un novērtēt, vai ar konkrētas būvatļaujas izsniegšanu viss bija kārtībā.

Deputāte Rasma Kārkliņa (V) vērsa uzmanību, ka 50% no apstrīdētām būvatļaujām tomēr izdotas nelikumīgi. Jautājums par būvatļauju apstrīdēšanu ir komplicēts, norādīja politiķe, aicinot tagad “neiet uz priekšu” ar šo komisijā neatbalstīto priekšlikumu, bet ātri virzīt uz priekšu visu komplekso būvatļauju regulējumu.

Tomēr Saeimas vairākums atbalstīja Dombrovska priekšlikumu, par to nobalsoja 56 deputāti no Reformu partijas, nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK, pie frakcijām nepiederošie deputāti, kā arī opozīcijā esošā “Saskaņas centrs” pārstāvji, savukārt pret balsoja 26 “Vienotības” un Zaļo un zemnieku savienības pārstāvji, bet vēl četri koalīcijas deputāti balsojumā atturējās.

Saeimas atbalstītie likuma grozījumi noteiks, ka visos gadījumos būvatļaujas apstrīdēšanas termiņš būs viens mēnesis. Kā speciālo regulējumu būvniecībā paredzēts noteikt, ka iestāde administratīvo lietu izskata mēneša laikā, bet, ja nepieciešams papildu izvērtējums, termiņu varēs pagarināt, nepārsniedzot kopējo izskatīšanas termiņu – četrus mēnešus.

Pašreizējais būvniecības regulējums paredz, ka būvniecības procesā izdotu administratīvo aktu likumā noteiktajā kārtībā var apstrīdēt, iesniedzot iesniegumu iestādē, vai pārsūdzēt, iesniedzot pieteikumu tiesā. Praksē apstrīdēšanas gadījumu izskatīšana pašlaik var ilgt no viena mēneša līdz pat vairāk nekā vienam gadam.

Deputāti atbalstīja izmaiņas sabiedrības informēšanas kārtībā, nosakot, ka būvniecības pasūtītājam turpmāk par saņemto būvatļauju trīs darba dienu laikā būs jāinformē nekustamo īpašumu īpašnieki, kuru īpašumi robežojas ar būvniecībai plānoto zemes gabalu, nosūtot paziņojumu ierakstītā pasta sūtījumā uz deklarēto dzīvesvietas vai juridisko adresi un arī izvietojot zemes gabalā informējošu būvtāfeli.

Tāpat jaunajā regulējumā pašvaldībai būs pienākums trīs darba dienu laikā publicēt savā mājaslapā informāciju par saņemto būvniecības iesniegumu. Pašlaik likums noteic, ka pašvaldībām šāda informācija jāpublicē vismaz reizi mēnesī savā mājaslapā vai vietējā laikrakstā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+