Latvijā
Politika

Atbalsta LB prezidenta pilnvaru termiņa ierobežošanu0


Latvijas Bankas ēka.
Latvijas Bankas ēka.
Foto: LETA

Valdošās koalīcijas partijas konceptuāli atbalsta ierosinājumu par divu pilnvaru termiņu ierobežojumu noteikšanu Latvijas Bankas prezidentam, kā arī grozījumus likumā, kas paredzētu iespējas atsaukt centrālās bankas prezidentu no amata, žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Pašlaik likumā par Latvijas Banku nav noteikti šādi termiņa ierobežojumi. Koalīcija ir gatava virzīt šādu likumprojektu, taču Finanšu ministrija šo ieceri vispirms pārrunās ar Eiropas Centrālo banku.

Kučinskis skaidroja, ka tāpat likumā ir jāparedz iespēja apturēt Latvijas Bankas prezidenta pilnvaras uz kriminālprocesa laiku.

“Vienotība”, kas rosinājusi šīs izmaiņas, rosina amatpersonu pilnvaru termiņu ierobežojumus – iecelšanu amatā ne vairāk kā uz diviem termiņiem – noteikt arī citām amatpersonām, kam šāda ierobežojuma pašlaik nav, piemēram, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas un Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājiem.

Kā ziņots, Rimšēvičs tiek turēts aizdomās kriminālprocesā pēc Krimināllikuma 320.panta 4.daļas par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā. Kā preses konferencē paziņoja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Jēkabs Straume, konkrētajā kriminālprocesā figurē divas personas – augsta Latvijas Bankas amatpersona un kāda fiziska persona, bet kukuļa apmērs esot vismaz 100 000 eiro.

Lieta neesot saistīta ar kredītiestādēm, kas pašreiz darbojas Latvijā – ne ar ASV Finanšu ministrijas paziņojumiem par “ABLV Bank” darbību, ne arī ar potenciālo tiesvedību starp Latvijas valsti un “Norvik” banku, norādīja Straume.

Izmeklētāju pārstāvji sīkākas ziņas par lietu izmeklēšanas interesēs sniegt atteicās, tostarp neprecizēja, vai lieta ir saistīta ar likvidējamo “Trasta komercbanku”, saistībā ar kuras likvidēšanu ir ierosināta lieta, kurā figurē maksātnespējas administratori Māris Sprūds un Ilmārs Krūms.

KNAB sāktajā kriminālprocesā aizturēti tika Rimšēvičs un uzņēmējs Māris Martinsons. Piektdien Rimšēviča darbavietā un privātīpašumā Langstiņos veiktas kratīšanas. Piektdien tika aizturēts arī Martinsons, taču svētdienas vakarā viņu no VP izolatora atbrīvoja.

Rimšēviču nav lūgts apcietināt, bet viņam piemērota drošības nauda 100 000 eiro apmērā, kas jau ir iemaksāta, iepriekš skaidroja viņa advokāts Saulvedis Vārpiņš, prognozējot, ka Latvijas Bankas prezidentu pirmdienas pirmdienas vakarā atbrīvos no VP izolatora.

Latvijas Bankas prezidenta amatā Rimšēvičs tika iecelts 2001.gada 20.decembrī, bet 2007.gadā un 2013.gadā Saeima viņu atkārtoti ievēlēja Latvijas Bankas prezidenta amatā uz sešiem gadiem. Viņam 2019.gada nogalē beigsies trešais pilnvaru termiņš. Rimšēvičs iepriekš izteicies, ka neplāno kandidēt uz nākamo pilnvaru termiņu šajā amatā.

LA.lv