Uncategorized

Atbalsta maksājumus sola gada beigās 16

Foto-LETA

Līdz 2015. gada beigām vienotā platību maksājuma avansa maksājumus saņems vairāk nekā 90% lauksaimnieku, sola Lauku atbalsta dienests (LAD).

Zemnieki sašutuši, ka vairākus mēnešus kavējas solītie platību maksājumi. LAD solījis jau oktobra vidū sākt to izmaksu, taču tagad ir jau decembra vidus. “Valsts ieņēmumu dienests bija izsaucis manu junioru uz pārrunām. Viņš teica, lai Lauku atbalsta dienests pa tiešo pārskaita atbalstu uz VID kontu, kāpēc zemnieks kā trešais nepieciešams pa vidu?” emocionāli piebilda zemnieks Jānis no Kandavas.

Lauku atbalsta dienests skaidro, ka ES regulās ir noteikts, ka platību maksājumu izmaksu var uzsākt no katra gada 16. oktobra. LAD vienotā platību maksājuma (VPM) avansa izmaksu 70% apmērā Latvijas lauksaimniekiem uzsāka no šā gada 23. oktobra. VPM izmaksa tiek veikta pakāpeniski, pirmie maksājumus saņēma visi tie lauksaimnieki, kuru iesniegumos netika konstatētas problēmas. Avansa maksājumus uzreiz nav iespējams izmaksāt gadījumos, ja nav saņemtas atbildes uz LAD vēstulēm un nav atrisinātas problēmas ar lauksaimnieku iesniegumiem, piemēram, kad vairāki lauksaimnieki atbalsta saņemšanai ir pieteikuši vienu platību u.tml. Līdz 2015. gada beigām VPM avansa maksājumus saņems vairāk nekā 90% lauksaimnieku. Avansa maksājums 70% apmērā ir 37,80 eiro par hektāru lauksaimniecības zemes.

Šobrīd LAD veic arī maksājumus par saimniekošanu apgabalos, kuros ir dabas vai citi specifiski ierobežojumi (iepriekš MLA). Līdz gada beigām tikšot uzsākts izmaksāt arī maksājumu par zaļināšanu (34 eiro/ha). Saistītā atbalsta maksājumus lauksaimnieki arī sāks saņemt jau līdz šā gada beigām. Šis atbalsts (147 eiro par govi) šobrīd būtiski atvieglotu piena ražotāju norēķināšanos ar saviem kreditoriem.

Zemnieki, kas pieteikušies mazo lauksaimnieku shēmai, maksājumus saņems, sākot no 2016. gada februāra. Šis atbalsts ir 500 eiro gadā. Līdz gada beigām plānots izmaksāt arī ES pagaidu ārkārtas atbalstu piena ražotājiem un cūku ganāmpulku īpašniekiem.

Aizkavēšanos ar atbalsta maksājumu izmaksu LAD skaidro ar to, ka šogad stājās spēkā jaunā platību maksājumu reforma. Tas prasa izstrādāt arī jaunas IT sistēmas, lai varētu maksājumus veikt, ņemot vērā jaunās prasības. Līdz ar to LAD iegulda lielus resursus jauno sistēmu izstrādē, tāpēc arī visus maksājumus nevar samaksāt ātrāk, nekā tas tiek veikts tagad.

LAD nekādus finanšu līdzekļus, kas jāizmaksā lauksaimniekiem, neskaita uz VID. Maksājumi tiek veikti tieši uz tiem kontiem, kurus norādījuši LAD klienti, piebilst LAD komunikācijas speciāliste Kristīne Ilgaža.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv