×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
5. jūnijs, 2012
Drukāt

Atbalsta mātes un bērna veselības uzlabošanas plānu 2012.-2014.gadam

babijs2

Ministru kabineta komiteja šodien atbalstīja Veselības ministrijas izstrādāto Mātes un bērna veselības uzlabošanas plānu 2012.-2014.gadam, kurā paredzēti pasākumi zīdaiņu mirstības samazināšanai un mātes veselības uzlabošanā.

Veselības ministrija norāda, ka viena no būtiskajām problēmām seksuāli reproduktīvās veselības jomā ir neauglība. Latvijā līdz šim vēl nav izveidota statistikas datubāze neauglības problēmu risināšanai, bet attīstīto valstu pieredze rāda, ka neauglīgi ir vidēji 6%-10% pāru. Plāns paredz pasākumus neauglības ārstēšanas iekļaušanu valsts apmaksātajos pakalpojumos.

Tāpat ministrija informē, ka Latvijā kopš 2009.gada pakāpeniski samazinās dzimstība un arī zīdaiņu mirstības rādītāji ir augstāki nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES). Zīdaiņu mirstības rādītājs ir viens no tiem, kas raksturo mātes un bērna vispārējo veselības stāvokli un veselības aprūpi pirms un pēc dzemdībām. Salīdzinot ar ES valstu vidējo rādītāju, mātes mirstība Latvijā ir salīdzinoši augsta.

Kā norādīts plānā, nozīmīga loma zīdaiņu dzīves kvalitātes uzlabošanā ir sabiedrības izglītošanai par zīdaiņu mirstības riska faktoriem un to novēršanas pasākumiem, īpaši ģimenēm, kurās ir bērns līdz viena gada vecumam.

Turpmākajos gados ir plānots pastiprināti izglītot topošos vecākus seksuālās un reproduktīvās veselības jomā. Šim nolūkam tiks apmācīta ģimenes ārstu komanda, kas tālāk izglītos un uzraudzīs jaunos vecākus. Ministrija uzsver, ka pirms bērna piedzimšanas topošajiem vecākiem ir svarīgi iegūt pirmās iemaņas par bērna kopšanu un drošību, tostarp zīdīšanu. Tāpat arī pēc bērna piedzimšanas ģimenes ārstam vai ģimenes ārsta komandai ir jānodrošina jaundzimušā vecākiem apmācība par bērna kopšanu un drošību pēcdzemdību aprūpes laikā.

Plānā paredzēti arī pasākumi grūtnieču veselības pakalpojumu pieejamības uzlabošanu, piemēram, paredzot, ka grūtniecēm būs iespējams saņemt valsts apmaksātus veselības pakalpojumus, ja viņas būs reģistrējušās arī ginekoloģijas privātpraksēs.

Lai samazinātu risku grūtniecēm inficēties ar gripu, plāns paredz inaktivēto gripas vakcīnu grūtniecēm jebkurā grūtniecības trimestrī. Pasaules Veselības organizācija rekomendē vakcinēties tām sievietēm, kam ir vai būs grūtniecība gripas sezonas laikā. Gripas vakcīna nodrošina aizsardzību pret gripu grūtniecēm, jaundzimušajiem un pasargā zīdaiņus līdz sešiem mēnešiem pēc piedzimšanas, kad sieviete ir vakcinējusies pret gripu grūtniecības laikā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+