×
Mobilā versija
Brīdinājums +29°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
8. februāris, 2018
Drukāt

Saeima sāk ceļu uz latvisku izglītību (42)

Foto Timurs Subhankulovs/Latvijas AvîzeFoto Timurs Subhankulovs/Latvijas Avîze

Saeima šodien sāka skatīt grozījumus vairākos likumos, kas paredz no 2019.gada 1.septembra vispārējās izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā.

Tikmēr ārpusē pie Saeimas nama norisinājās tā dēvēto krievu skolu aizstāvju rīkota protesta akcija pret šo iniciatīvu. Tā pulcēja ap 200 lielākoties vecāka gadagājuma cilvēku. Viņi turēja plakātus ar uzrakstiem latviešu un krievu valodās, kurās izglītības reforma tiek pielīdzināta asimilācijai, bet runāšana latviski – narkomānijai.

Vairāki “Saskaņas” deputāti pa ceļam uz Saeimas namu piegāja parunāties ar piketa dalībniekiem. Latvisko partiju deputātus protestētāji centās izsvilpt, bet atpazina tikai dažus. Lielākoties tautas kalpi pašmauca garām nemanīti. Nelielās diskusijās iesaistījās jaunais “Vienotības” frakcijas vadītājs Hosams Abu Meri, aizrādot protestētājiem, ka pāreja uz latviešu valodu skolās ir atbalstāma. “Šeit taču ir Latvija! Es esmu par!” viņš ar dienvidnieka karstasinību no Saeimas trepēm uzsauca krievu skolu aizstāvjiem. Protestētāji atbildēja ar saukļiem “Rokas nost no krievu skolām” krievu un lauzītā latviešu valodā. Tāpat viņi abās valodās nolasīja Raiņa dzejoli “Lauztās priedes”.

Protestētājus uzrunāja Miroslavs Mitrofanovs, Aleksandrs Gapoņenko un citi prokrieviskie aktīvisti. Lielākoties uzrunas tika teiktas krieviski. Kāda sieviete žēlojās, ka viņas dēls Latvijā juties apspiests dēļ prasības apgūt latviešu valodu, tādēļ devies uz Angliju, kur tagad mācās angļu valodā.

Tikmēr Saeimā norisinājās deputātu diskusijas par šo pašu tēmu. Hosams Abu Meri (“Vienotība”) uzsvēra, ka šis ir valsts pašcieņas un pastāvēšanas jautājums. Viņš skaidroja, ka izmaiņas nepieciešamas, lai nodrošinātu kvalitatīvu izglītību. Tāpat būtiski, lai Latvijas iedzīvotāji nedzīvotu “divās paralēlās pasaulēs”, atšķirīgās mediju telpās. “Šeit ir Latvija. Latviešu valoda bija, ir un būs vienīgā valsts valoda,” vēlreiz uzsvēra deputāts.

Savukārt Igors Pimenovs (“Saskaņa”) aicināja neatbalstīt šādas izmaiņas, jo tas esot otrais mazākumtautību mācību latviskošanas vilnis. Pimenovs uzsvēra, ka pēc 2011. gada tautas skaitīšanas datiem Latvijā 37,2% cilvēku mājās runā krieviski, bet 28% no visiem skolēniem mācoties krievu skolās. Viņaprāt tas liecina par pieprasījumu pēc izglītības krieviski un likumdevējs to nedrīkstot ignorēt. Pimenovs arī atgādināja, ka Latvija ratificējusi Eiropas Padomes mazākumtautību aizsardzības konvenciju, kas cita starpā uzliekot valstij pienākumu nodrošināt izglītību mazākumtautību valodās, ja pēc tās ir pietiekams pieprasījums.

Neskatoties uz “Saskaņas” iebildumiem un protestētāju bļaustīšanos, grozījumus Vispārējās izglītības likumā atbalstīja vairāk kā 60 deputāti no visām latviskajām partijām, pret balsoja 21 parlamentārietis (galvenokārt “saskaņieši”), bet Juris Viļums (LRA) šajos balsojumos nepiedalījās.

Pievienot komentāru

Komentāri (42)

 1. Sekmīgs solis izglītības sistēmas sakārtošanā un pilnveidošanā!

 2. Pareizi!
  Kaut arī vēlu viens jautājums sakārtots!
  Tagad jāķeras pie nākamiem!

  • Интересно, и что же у вас следущим запланировано?! Atbildēt

   Gestapo, konclagerja dlja russkih i massovije rastreli?!

 3. Kundziņiem nepatīk izglītība valsts valodā?
  Protestē tikai pensionāri!
  Bērniem pie kājas – mācās labprāt, ja senči īpaši nekacina!!!
  Problēma strauji izbeidzas, jo nav jau to bērnu!
  Tikai pa kādam apjukušajam!

  • Откуда такая уверенность? Ты у них спрашивал? Ведь нет! Atbildēt

   Jasnoe delo, esli nas nebudet, to i problem ne budet! Na kakoje vremja u vas rastreli zaplanirovani, a?

 4. В лице этих депутатов, сейм объявил войну нам и нашим детям! Мы это запомним! Atbildēt

  Spisok progolosovashih “za” opublikujte, please!

 5. Esmu sašutusi par to,ka atļaujat SAVĀ teritorijā naida runu un necenzētu lamāšanos !!!!Pilnīgs vājprāts ko tādu lasīt latviskā !!!L.A.!!

 6. Atklāšu noslēpumu – mans pacients piedzīvo tik strauju degradāciju, ka vairs nekontrolē nedz teikto, nedz savas dabiskās vajadzības, ko mēdz nokārtot tepat komentāros …

 7. Lai Ušaks apmaksā valodas/ valsts/ kursus deputātiem no SC gan RD,gan Saeimā.Man nav jāklausās tā .. muldēšana.

 8. Vai mums maz vajadzīga tā krievu kopiena,jo sanāk,ka tur praktiski tupi ļautiņi vien ir,JO pagājuši kopš okupācijas beigām/ nosacīti!!/ 27 gadi un plus vēl palēnām/ pēc Vājoņa/ būs pieci gadi t.i. = 32 gadi kad itkā būs skolas latviskas!!!!!Māte mana par tādu laika sprīdi pat šimpanzi varētu iemācīt runāt.Bet knifs jau ir iekš tam,ka tas krievs PRINCIPĀ negrib runāt valsts val.Ne velti piketē veci krievu dinozauri,jo varbūt jauniešiem kauns.Ja jaunie krievi runās latviski,būs īsta integrācija,kopēji pasākumi,Kremļa propogandai nebūs augsnes.Vecie učuki arī ir bremze tam visam!

  • Bidlo,tu varētu ar savu putina valodu braukt uz lubjanku,tur tā ir cieņā!Žēl,bet jākonstatē,ka ļermontovi un puškini krievijā sen izmiruši un neatdzims,jo topā ir putina VDK / FSB/ valoda.Nožēlojami!

   • От быдла слышу! Как буд то вы сами ангелы?! Atbildēt

    A kto zapreschaet russkij jazik? V tom chisle i na etom portale? Razve ne vi?! Nenavistj porozdaet nenavistj! Poluchaejete v otvet to, chto delajete sami!!!

    • Tu esi krievu fašists!Ne latvieši lien kā utis bada nomocītā Krievijā.Jūs visur lienat kur labi dzīvo un izturaties kā parazīti.Kapēc nebraucat pie bandīta iz FSB Putina,jo tur ir socparadīze vai ne tā?Bet te tev ir ļooti labi ko neceri dabūt mātuškā.kura drīz nomirs badā un sabruks.

 9. Vai man dieniņ,kā es tā- sajaucu pimpenovu ar mitro fanu!

 10. Skatos bildes un sirds vai plīst: senili palīgskolu absolventi – gņiluhas elektorāts …

 11. Aicinu krievu šovinistus (sevišķi vecos praulus) pārcelties atpakaļ uz savām vai savu vecāku sādžām.

 12. Ždanoka atkal izmanto vecās metodes savā priekšvēlēšanu kampaņā

 13. Pensionāru saiets. Jauniešus uz kuriem tas attiecas kaut kāpēc neredzēju.

 14. Tas pimpenovs cepuri pazaudējis,pauri apsaldējis!

 15. Un lielais patriots Viļums – kāda tad ir tava pozicija? Vai latviešu valodas vietā latgaliešu dialektu?

 16. Šadurskis malacis, uz priekšu, rašistiem – nē!

 17. pīīīīīīīīīīīīīīīīīīīīīīimenovs! Atbildēt

  Dūc utainīši. Krāsaina izrāde bērniem un elektorātam.

 18. Laiks ir pienācis!
  Pimenovs ir tikai mazliet samelojies! 2011.g. Mācījās aptuveni 22-25%! Kas noklusēts?
  Ka starp jaunajiem 0-10 gadi 82-83% latviešu, krievu paliek 10+% UN tendence turpinās!!!
  Un tas ir galvenais iemesls, kādēļ mūsu mīkstčauļi ir gatavi pieņemt šo likumu!
  Jebkurā gadījumā – priecīga ziņa!!!

 19. pimenov laid uz maskavu un macies krieviski.Te ir Latvija un to neaizmirstiet.Paradiet kur maskava ir latvie;su skolas un latviesi ir vald’iba Doma ko runa.Krievu skola ir Pinkos macieties cik uziet.

 20. Kāpēc tik ilgi ievieš pašsaprotamas lietas? Te ir Latvija. Lai brauc prom, kuriem tas nepatīk.

Draugiem Facebook Twitter Google+