×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
14. janvāris, 2015
Drukāt

Programmā pirmā mājokļa iegādei cer atbalstīt nedaudz vairāk kā 200 ģimeņu (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Bankas “Citadele” vadība trešdien parakstīja līgumu ar Latvijas attīstības finanšu institūciju “Altum” par dalību atbalsta programmā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem, aģentūra BNS uzzināja līguma parakstīšanas pasākumā.

Programmai bankā “Citadele” varēs sākt pieteikties no ceturtdienas, 15.janvāra.

Bankas “Citadele” valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis žurnālistiem pastāstīja, ka banka nolēmusi iesaistīties valsts atbalsta programmā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem, neskatoties uz esošo tirgus situāciju. “Decembra sākumā mēs nolēmām, lai vai kāda ir tirgus situācija, mēģinājums palaist programmu ir daudz labāks nekā gaidīt, ka notiks kāds brīnums,” viņš teica.

Savukārt ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola pauda gandarījumu, ka banka “Citadele” kā pirmā no bankām ir iesaistījusies minētajā valsts atbalsta programmā. “Man ir liels prieks, ka šajā ļoti jutīgajā brīdī, kad daudzas komercbankas no mājokļu programmas ir atteikušās, banka “Citadele” ir pieņēmusi drosmīgu lēmumu un pateikusi – jā, mēs esam gatavi šajā programmā piedalīties,” sacīja ministre.

Tajā pašā laikā “Altum” valdes priekšsēdētājs Rolands Paņko atzīmēja, ka klientiem, kuri vēlēsies saņemt aizdevumu mājoklim ar valsts atbalsta programmas galvojumu, būs jāvēršas bankā, kura izvērtēs klienta aizdevuma pieteikumu un nepieciešamības gadījumā vērsīsies “Altum” pēc garantijas, savukārt “Altum” izvērtēs pieteikuma atbilstību noteikumiem un nedēļas laikā sniegs atbildi bankai.

Ekonomikas ministrijas izstrādātā mājokļa atbalsta programma paredz sniegt valsts galvojumu ģimenēm ar bērniem mājokļa iegādei vai būvniecībai. Galvojuma maksimālā summa ir atkarīga no bērnu skaita ģimenē, proti, ja ģimenē ir viens nepilngadīgs bērns, galvojums ir 10%, bet ne vairāk kā 10 tūkstoši eiro, ja ģimenē aug divi nepilngadīgi bērni – 15%, bet ne vairāk kā 15 tūkstoši eiro, savukārt, ja ģimenē ir trīs un vairāk bērnu, galvojums ir 20%, bet ne vairāk kā 20 tūkstoši eiro.

Valsts galvotās programmas ietvaros pirmā iemaksa būs atkarīga no bērnu skaita ģimenē, un trīs bērnu ģimenes varēs saņemt hipotekāros kredītus ar 5% pirmo iemaksu, ģimenes ar diviem bērniem – 10%, bet ar vienu bērnu – 15% pirmo iemaksu.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka Saeima pērn septembrī atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, lai atvieglotu pirmā mājokļa iegādes iespēju ģimenēm ar bērniem. Atbalsta programmas mājokļa iegādei ietvaros ģimenēm ar bērniem paredzēts izsniegt 1000 galvojumu kredītiem par 6,314 miljoniem eiro.

Taču Saeima septembra beigās, lemjot par grozījumiem Maksātnespējas likumā, tajā atstāja normu par nolikto atslēgu principu, un pēc minētā parlamenta lēmuma vairākas bankas paziņoja, ka aptur dalību valsts programmā ģimenēm mājokļa iegādei.

Šobrīd Maksātnespējas likuma grozījumu spēkā stāšanās atlikta līdz martam, tostarp atlikta arī nolikto atslēgu principa ieviešana, taču atsevišķas bankas vēl pirms nolikto atslēgu principa ieviešanas jau pagājušā gada nogalē palielināja pirmās iemaksas apmērus mājokļa kredītiem.

Pēc aktīvu apmēra banka “Citadele” septembra beigās bija septītā lielākā banka Latvijā. Valstij piederošās bankas “Citadele” akcijas iegādājusies 12 starptautisku investoru grupa un “Ripplewood Advisors LLC”, taču darījuma īstenošanai vēl jāsaņem Finanšu un kapitāla tirgus komisijas atļauja, kā arī Lietuvas un Šveices banku uzraugu piekrišana.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ko darīt tām jaunajām ģimenēm, kurām bērnu vēl nav?
    Hipotekāro kredītu dzīvokļa iegādei ārpus lielajām pilsētām vispār nepiešķir- no šī gada janvāra…

Draugiem Facebook Twitter Google+