×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
23. decembris, 2013
Drukāt

Finansiāls atbalsts jaunajiem vecākiem

Foto - Aija GeidaFoto - Aija Geida

“Vairāk nekā gadu strādāju vienā darba vietā, bet pašlaik esmu bērniņa gaidībās. Vai varat paskaidrot, kā aprēķina dekrēta naudu un bērna kopšanas pabalstu un kā uz šīm naudām attiecas slimības pabalsts un ikgadējais atvaļinājums? Uzņēmums, kur strādāju, no 1. janvāra vairs nebūs SIA, bet gan mikrouzņēmums. Es dekrēta atvaļinājumā aizeju tikai februārī. Vai tas kaut kā ietekmēs dekrēta un bērna kopšanas naudu?” 
Elēna

Speciālisti Labklājības ministrijā (LM) secina, ka šajā gadījumā vēstules autore visdrīzāk vēlējusies noskaidrot tieši maternitātes un vecāku pabalstu piešķiršanas kārtību.

Likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 5. pantā teikts, ka maternitātes pabalstu piešķir sociāli apdrošinātām sievietēm par visu grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku, ja sieviete neierodas algotā darbā un tādējādi zaudē ienākumus vai arī, ja sieviete, kura reģistrējusies kā pašnodarbināta persona, zaudē ienākumus. Maternitātes pabalstu piešķir 80 % apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Likuma 10.4 pantā tostarp paredzēts, ka vecāku pabalstu piešķir sociāli apdrošinātai personai (darba ņēmējam vai pašnodarbinātajam) par mazuļa kopšanu vecumā līdz vienam gadam, ja šī apersona atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai atvaļinājumā bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu, vai kā pašnodarbinātais, kas bērna kopšanas laikā negūst ienākumus. Vecāku pabalstu šobrīd piešķir 70 procentu apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, bet ne mazāk kā 100 latu mēnesī.

Vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanu, ko ņem vērā maternitātes pabalsta un vecāku pabalsta aprēķināšanai, arī nosaka likums “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Likuma 31. panta pirmajā daļā noteikto vidējo apdrošināšanas iemaksu algu valsts sociālās apdrošināšanas pabalsta (tostarp vecāku pabalsta un maternitātes pabalsta) aprēķināšanai ņem vērā divpadsmit mēnešu periodu, šo laiku beidzot uzskaitīt divus mēnešus pirms tā mēneša, kad jāuzsāk pabalstu maksājumi.

Ja grūtniecības atvaļinājums sāksies 2014. gada februārī, vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina periods maternitātes pabalsta noteikšanai būs no 2012. gada decembra līdz 2013. gada novembrim. Aprēķinot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu, slimības pabalsta saņemšanas periodu no konkrētā 12 mēnešu perioda būs jāizslēdz, bet ikgadējā atvaļinājuma dienas un summas, kas izmaksātas no darba samaksas fonda ikgadējā atvaļinājuma laikā, šajā aprēķinā iekļauj.

Savukārt, ja vecāku pabalstu pieprasīsiet, piemēram, 2014. gada jūnijā, tad vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina periods vecāku pabalsta noteikšanai būs no 2013. gada aprīļa līdz 2014. gada martam.

Aprēķinot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu, slimības pabalsta saņemšanas periodu, kā arī grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma periodu no konkrētā divpadsmit mēnešu perioda izslēdz, bet ikgadējā atvaļinājuma dienas un summas, kas izmaksātas no darba samaksas fonda ikgadējā atvaļinājuma laikā, šajā aprēķinā iekļauj.

Tas, ka uzņēmums no 2014. gada 1. janvāra maina savu statusu no SIA uz mikrouzņēmumu, maternitātes pabalsta aprēķinu nekādi neietekmēs, bet vecāku pabalsta aprēķinu ietekmēs daļēji – 2014. gada janvārī un februārī (līdz grūtniecības atvaļinājumam) mikrouzņēmumā aprēķinātās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas var būt atšķirīgas.

Atgādinām, ka nupat Saeimā pieņemti grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Tie paredz, ka personām, kurām vecāku pabalsts 70 procentu apmērā no personas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas piešķirts līdz 2014. gada 30. septembrim par bērna kopšanas periodu, kas turpinās no 2014. gada 1. oktobra, šā pabalsta izmaksu noteiktajā apjomā paliek tāds pats līdz mazuļa viena gada vecumam, bet par kopšanu no viena gada līdz pusotram gadam jums piešķirs vecāku pabalsta kompensāciju 100 eiro mēnesī un vienlaikus vēl izmaksās arī bērna kopšanas pabalstu 171 eiro mēnesī.

Precīzu maternitātes un vecāku pabalsta aprēķinu veiks tuvākā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļa.

UZZIŅA


• Pabalsti, ko var saņemt vecāki: – maternitātes; – paternitātes; – bērna piedzimšanas; – vecāku vai bērna kopšanas; – ģimenes; – pašvaldības (katra pašvaldība par to lemj pēc saviem ieskatiem).

• Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras e–pasta adrese konsultācijām: konsultācijas@vsaa.lv vai tiešsaistes forma: Jautājiet mums.

Konsultēja LM Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā referente Ināra Baranovska.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+