×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
31. janvāris, 2015
Drukāt

Kādu atbalstu varēs saņemt mazie lauksaimnieki (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Zemkopības ministrija solīja 2015. gadā mazajām saimnie­cībām maksāt 500 eiro. Kā var pieteikties šim atbalstam, un kad to varēsim saņemt? Vai tiesa, ka vairs nevar pieteikties platību maksājumam, ja šī summa saņemta JĀNIS LEJA DAGDĀ

Vai ir jau atvērta atbalsta programmu mazo saimniecību attīstībai? KAZIMIRS MADLIENĀ

500 eiro gadā

Ja lauksaimnieks negrib pildīt zaļināšanas un savstarpējās atbilstības prasības, viņš var pieteikties fiksētam atbalsta maksājumam – 500 eiro gadā. To varēs izdarīt tikai 2015. gadā no aprīļa vidus līdz 15. maijam, iesniedzot pieteikumu Lauku atbalsta dienestā (tajā pašā laikā notiks arī pieteikumu iesniegšana platību maksājumu saņemšanai). Izstāties no mazo lauksaimnieku atbalsta shēmas varēs jebkurā brīdī, sākot ar 2016. gadu, taču jāņem vērā: ja saimniecība no tās reiz ir izstājusies, atpakaļ tajā vairs nevar iekļūt.

Mazo lauksaimnieku shēmas atbalstam, tā sauktajiem 500 eiro, var pieteikties gan juridiskas personas, gan fiziskas personas. Nozare, kurā strādā atbalsta pretendents, arī nav ierobežota. Tas ir fiksēts ikgadējs maksājums vienai saimniecībai. Vienīgais atbalsta saņemšanas nosacījums – visā periodā jāsaglabā vismaz tāds hektāru skaits, kāds atbilst lauksaimnieka īpašumā esošo vai nomāto atbalsttiesīgo hektāru skaitam, kas deklarēti 2015. gadā (platība nedrīkst samazināties). Minimālā platība ir viens hektārs.

Piecsimt eiro atbalstu plānots izmaksāt vienā maksājumā, sākot no 2015. gada decembra. Ja būs daudz pretendentu, atbalsta summu proporcionāli nesamazinās, tas nozīmē, ka katrs pieteicējs saņems 500 eiro.

Lauku atbalsta dienests informē, ka nekādas mazo lauksaimnieku shēmas priekšrocības nepiešķirs tiem lauksaimniekiem, par kuriem ir noskaidrots, ka pēc 2011. gada 18. oktobra viņi mākslīgi radījuši apstākļus, lai gūtu priekšrocības no mazo lauksaimnieku atbalsta shēmas. Tas nozīmē, ka tiks rūpīgi pētīts, vai nenotiek mākslīga saimniecību sadalīšana, piemēram, sievai un vīram ir viena 3 ha saimniecība, ko sadala uz pusēm, lai katrs varētu saņemt 500 eiro.

Piesakoties mazo lauksaimnieku atbal­stam, nebūs tiesību saņemt citus tiešos maksājumus, proti, vienoto platību maksājumu, saistīto atbalstu un maksājumu gados jaunajiem lauksaimniekiem. Taču saglabājas tiesības pretendēt un saņemt:

• pārejas posma valsts atbalstu (PPVA);

• maksājumus par saimniekošanu apgabalos, kuros ir dabas vai citi specifiski ierobežojumi (MLA);

• atbalstu par bioloģiskās daudzveidības uzturēšanu zālājos (BDUZ);

• atbalstu par vidi saudzējošu metožu lietošanu dārzkopībā (VSMD, iepriekš bija IDIV);

• atbalstu par rugāju lauku ziemas periodā (RLZP);

• ja ir bioloģiskā lauksaimniecība;

• “Natura 2000” mežiem.

Kuros gadījumos un kam izdevīgāk izvēlēties 500 eiro atbalstu un atteikties no platību maksājuma, katram lauksaimniekam jārēķina pašam, ņemot vērā savas platības, kā arī plānotās aktivitātes turpmākajos gados. Fiksētais 500 eiro atbalsts būtu izdevīgs lielākoties saimniecībām ar 4–5 ha platību.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pasviež zemniekiem nabaga grašus, pat pamanās atpakaļ paņemt, ja kaut kas ne tā. Tā nav nevienā citā valstī, ka prasa atskaitīt maksājumu atpakaļ.Visas LAD funkcijas varēja administrēt pāris cilvēki ministrijā, bet te jāuztur uzpūsts štatu tūkstotis. Ja kaut kas notiek ar biol.saimniecības ipašnieku, jāatmaksā atpakaļ 3 gadu maksājums. Bezkauņas.

Draugiem Facebook Twitter Google+