×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
12. janvāris, 2016
Drukāt

Vai par vīnogu lauka ierīkošanu pienākas atbalsts? Atbildam lasītājam

Foto - Imants KārkliņšFoto - Imants Kārkliņš

Vai par vīnogu plantācijas ierīkošanu var saņemt atbalstu? JĀNIS BAUSKAS NOVADĀ

Pasākuma “Atbalsts ieguldījumiem materiālajos aktīvos” ietvaros (atbilstīgi Ministru kabineta 2014. gada 30. septembra noteikumiem Nr. 600 “Kārtība, kādā piešķir valsts un Eiropas Savienības atbalstu atklātu projektu konkursu veidā pasākumam “Ieguldījumi materiālajos aktīvos””) ir iespēja saņemt atbalstu ilggadīgo augļkopības kultūru, piemēram, vīnogu, stādu, stādījumu balstu sistēmu, žogu iegādei, kā arī ierīkošanai. Nav ierobežojumu platību ierīkošanai, bet, vērtējot iesniegtos projektus, ņem vērā katra uzņēmuma saimnieciskās darbības ekonomiskos rādītājus un ieguldīto investīciju apmēru salīdzinājumā ar plānotajiem ieņēmumiem.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2015. gada 7. aprīļa noteikumiem Nr. 171 “Noteikumi par valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanu, administrēšanu un uzraudzību vides, klimata un lauku ainavas uzlabošanai 2014.–2020. gada plānošanas periodā” atbalsta aktivitātē “Vidi saudzējošu metožu pielietošana dārzkopībā” vīnogas stāda 1,5 x 3 m (3 x 4 m) attālumā, hektāra platībā rēķinot 1000–2000 augu.

Vīnkopju un vīndaru biedrības vadītājs Ričards Ivanovs stāsta, ka Latvijā pagaidām nav oficiāli apstiprināta saraksta ar ieteicamajām vīnogu komercšķirnēm. Pie mums vīnkopība attīstās divos virzienos. Daļa vīndaru audzē populārās Paula Sukatnieka un ziemeļu šķirnes (piemēram, ‘Zilga’, ‘Guna’, ‘Supaga’, ‘Sukribe’), jo tās ir izturīgas pret salu, ražīgas. Tiesa, vīnu no šīm šķirnēm gatavot ir samērā grūti, ne visi vīndari sasniedz labus rezultātus. Citi audzētāji savos dārzos stāda Ziemeļrietumeiropas šķirnes (piemēram, ‘Rondo’, ‘Solaris’), kā arī Ukrainas, Moldovas un Krievijas dienvidu šķirnes. Tās ir grūtāk audzējamas, jo ir mazāk salcietīgas, turklāt daudzas ir slimību ieņēmīgas. Tomēr, ja ogas nogatavojas, vīna darīšana no Ziemeļrietumeiropas vīnogām neprasa tik daudz pūļu (cukura ir pietiekami daudz, skābes – mazāk, turklāt nav specifiskā hibrīdu aromāta).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+