×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.9°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
19. aprīlis, 2017
Drukāt

Vardes stārķiem nemaz tik ļoti negaršo (2)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

“Latvijas Avīzes” lasītājs Roberts Brišs no Kabiles uztraucas par atlidojušiem stārķiem un vaicā: vai putniem ir ko ēst, jo visas vardes iznīkušas ar lauku miglošanu. Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas vadošā pētniece Māra Janaus, kurai vaicāju padomu, mierina: vardes nav galvenā stārķu barība.

Stārķi ir gaļēdāji, un viņu ēdienkarte ir ļoti daudzveidīga – ēd visus dzīvniekus, ko vien var norīt, turklāt gan dzīvā, gan beigtā veidā. Pavasaros stārķi ļoti iecienījuši sliekas, kurmjus, kas sāk līst ārā, dažādus peļveidīgos grauzējus, kukaiņus, to kūniņas un kāpurus. Stārķi nesmādē arī maitas, gar ceļu malām notriektus dzīvniekus. Stārķiem garšo arī uz zemes ligzdojošo putnu mazuļi un zaķēni.

“Par to, ka vardes nav galvenā stārķu barība, liecina arī tas, ka pirms trīsdesmit gadiem Latvijā varžu bija stipri vairāk nekā šobrīd, toties balto stārķu – mazāk. Stārķu skaits ir pieaudzis ļoti strauji, neskatoties uz to, ka varžu skaits ir stipri samazinājies,” skaidro stārķu pētniece. 2014. gadā, veicot stārķu monitoringu, konstatētas apmēram 14 tūkstoši apdzīvotu ligzdu. Tas ir vairāk nekā jebkad agrāk, piebilst M. Janaus.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Nu protams tagat stārķiem paradīze. Toties krasi samazinājies zaķu, griežu…utt pļaujiet ti nost katru palielienu, grāvi, mežmalu uttneaugs ne zāle, ne vairosies zvēri, paliks tik vārnas un stārķi. Igājušo vasaras sākumu meža ceļā vārnas bij uzgājušas vāveres ligzdu un stiepa knābī mazos vāverēnus uz ligzdu lai jaunie vārnulēni ar zin kas jāēd. Bet varžu un krupju iztrūkumu dabā aizvieto odu un citu knišļu pieaugums

  2. vajag ēst tās vardes, kuras nevis ar dūņām bet ar graudiem barojušās, tās garšīgākas

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +21.9
Alūksne +19.0
Daugavpils +18.8
Saldus +19.6
Liepāja +20.7
Jelgava +19.8
Ventspils +20.6
Limbaži +18
Madona +19.1
Rēzekne +18.4
Draugiem Facebook Twitter Google+