×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Piektdiena, 25. maijs, 2018
15. janvāris, 2015
Drukāt

Juka Rislaki: Arī somi prāto, kā atvairīt Krievijas propagandu (15)

Foto - Dainis BusmanisFoto - Dainis Busmanis

Juka Rislaki

Somu politiķi un ierēdņi, kuri agrāk uzskatīja, ka attiecības ar Krieviju ir labas, tagad norūpējušies prāto, kā atbildēt uz Krievijas propagandas un masu mediju izplatītajiem meliem par Somiju un somiem.

Šai propagandai, šķiet, ir vismaz trīs mērķi – attālināt Somiju no Rietumu sankciju politiskās līnijas, kavēt Somijas pievienošanos NATO un iedvest pašmāju ļaudīm, ka somi ir rusofobi, kuri savā zemē apspiež krievu minoritāti.

Latviešiem tā ir labi pazīstama lieta, kaut gan propagandas bungu rīboņa pret Somiju nav tik nepārtraukta un mērķtiecīga kā pret Latviju vērstā. Savā ziņā tas tomēr ir satriecis somus, kuri bija pieraduši pie “mierīgas līdzāspastāvēšanas” ar kaimiņvalsti.

Krievu rakstnieks Mihails Šiškins precīzi formulējis, par ko ir runa: “Krievijas televīzija no izklaides un muļķības izplatītājas kļuvusi par masu iznīcināšanas līdzekli.”

Bez Krievijas TV jauns­ pārbaudījums abām valstīm, Latvijai un Somijai, ir tas, ka Krievija nesen nodibinājusi radio un interneta mediju dienestu “Sputnik”, kas vērsts uz ārzemju auditoriju un darbosies arī latviešu un somu valodā.

Speciālisti uzskata, ka šogad, kad Latvija pirmo reizi ir ES Padomes prezidējošā valsts, Latvijas nomelnošanas un diskreditēšanas kampaņa, iespējams, var pastiprināties.

Cerību dod ārlietu ministra Edgara Rinkēviča paziņojums, ka ES plāno jaunu TV kanālu, kas piedāvās nevis propagandu, bet dažādus “normālus” alternatīvus viedokļus, kā arī objektīvas un patiesas ziņas.

Somijas Eiropas un ārējās tirdzniecības ministre Lenita Toivaka nesen rakstīja, ka pret melīgu ziņu izplatīšanu jāattiecas ļoti nopietni. “Visnepatīkamākie ir klaji meli, kas nomelno somu tautas tēlu.”

“Somijas atbilde uz propagandu tomēr nevar būt propaganda. Tāda rīcība neatbilst mūsu pieejai un vērtībām. Somijas atbilde ir atklātība.” Lai atbildētu uz apmelojumiem, Somijai nav nepieciešama īpaša valstiska informācijas mašinērija, nedz arī “troļļu armija”.

Ministre uzskata, ka pareizu ziņu izplatīšana ir daļa no atklātas, demokrātiskas pārvaldes un līdz ar to uzskatāma par ikviena valsts darbinieka darba uzdevumu sastāvdaļu. Ārlietu ministrijai ir jāseko informācijas plūsmai un vēstniecībām jāapgāž melīgie apgalvojumi, bet par saturu atbildību nes dažādas pārvaldes jomas un eksperti.

Tomēr ar to vēl nepietiek. Ministre uzskata, ka tagad ir jāuzlabo savas informācijas koordinēšana un ātrums. “Mums nepieciešama valsts līmeņa uzraudzība, plānošana un vadība.” Vislabāk tas izdosies, uzdodot atbildību par šo darbību dažādu ministriju preses dienestu vadītājiem.

Arī Kārlis Kangeris rudenī intervijā “Latvijas Avīzei” teica, ka uz ārzemju mediju melīgām ziņām vajadzētu reaģēt, piemēram, Ārlietu vai Iekšlietu ministriju preses dienestam. “Ikdienā ar to vajadzētu nodarboties kādai ministrijai.”

Vai Latvijai nav pienācis laiks nodibināt kādu augsta līmeņa dienestu, kura uzdevums būtu atbildēt uz meliem un tos ātri atspēkot? Bez pārvaldes pārstāvjiem varbūt palīgā vajadzētu aicināt mediju un vēstures speciālistus, un kāpēc arī ne rakstniekus.

Vajadzētu sekot arī tiem medijiem, kas darbojas Latvijā, jo tie izmanto Krievijas propagandu – reizēm pat to nenojaušot. Valdība, protams, nevar vadīt informācijas plūsmu, bet, kā teikusi somu ministre, oficiālo personu uzdevums ir palīdzēt atpazīt dezinformāciju, kas tiek izplatīta pašmāju medijos.

Jaunākie pētījumi liecina, ka 40% no Somijas krievvalodīgajiem iedzīvotājiem vairāk uzticas Somijas nekā Krievijas plašsaziņas līdzekļiem un tikai 13% vairāk uzticas Krievijas medijiem. (Tiesa, 47% aptaujāto neprata vai negribēja atbildēt.)

Tas varētu iedrošināt latviešus, valsts varai tikai vajadzētu izdomāt, kā palīdzēt uzlabot Latvijas latviešu un krievu valodu mediju darbības priekšnoteikumus, līmeni, kvalitāti un izplatību. Tas protams, prasīs vairāk laika, tomēr arī šis ir būtiski svarīgs uzdevums.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Kas tur ko tik daudz raudāt?
  Maskalija vienmēr bijusi melu bedre, Ja vajag melu, paprasi maskalim. Lieta darita.

  Pēc tam parādi maskalim garu degunu.

 2. jokerit pieder krieviem Atbildēt

  Somi somi – kādi somi – piņņi tie ir!

 3. tā vietā mums liks skatīties rietumu sagatavotos melus. Man personīgi jau pietiek ar dombrovska un co nepārtraukto melošanu daudzu gadu garumā.Gribas dzirdēt citu viedokli arī.Tad vismaz patiesība kļūst nojaušama

  • Es dziivoju rietumos un neredzu te nekaadus melus. Toties uzskatu dazhaadiibu-. Ir pat vaacieshi, kas censhaas Putinu saprast. Bet vaacieshi biezhi nostaajaas lielaako un stipraako pusee. Es nee.

  • Pēc tavas rakstības saprotams, ka esi krievs. Tāpēc tev vispazīstamākais un mīļākais ir – briesmīgā .. teiktais . Brauc uz Krieviju un tur uz vietas arī klausies. Bet ja negribi braukt – mīļais tev vajadzēs pakļauties un cienīt šās zemes, tautas un valsts likumus!

 4. Vispirms vajadzēja nodrošināt normālu LTV pieejamību visā Latvijā, katrā pierobežas nostūrī. Bet kreivu pavāru, jumora un citus šovus….. nu kurš tos visu ēd un kuram tas viss tik labi garšo … lai ēd. Ko mēs tur varam darīt???

 5. Kaut kāds murgs ,ka tik ko aizliegt ,es skatos tikai krievu programmas ,jo tur ir ko skatīties ,ziņas neskatos ne vienas ,jo neinteresē filmas ir labas šovi un koncerti , PIEDODIET nu nekādīgi neiet pie sirds tās angļu valodā izmocītās dziesmas Sākas čekistu laiki ,ka tik ko aizliegt Es maksāju par pārraidēm kādēļ nevaru izvēlēties skatīties ko gribu

  • Brauc uz Maskavu dzivot un KTV skatīties !

   • kāpēc jābrauc uz Maskavu, ja tepat visu var redzēt? Ir arī KTV daudz labu raidījumu, tikai varētu kaut kā to drausmīgo agresīvo propagandu nobloķēt, lai solovjovi un kiseļovi pie vārda netiek Latvijā

 6. Varētu publicēt sarakstu ar atšķirībām pilsoņu un nepilsoņu tiesībās Latvijā un Krievijā. Ko drīkst, ko nedrīkst, kādi ierobežojumi. Nu jau daudz gadu pagājis, kopš šādas ziņas sniedza LA. Kad notiek diskusijas ar Latvijai naidīgiem cilvēkiem,mūsu pusei parasti vispār nav argumentu.

 7. Vislabākais veids, kā atvairīt krievu propagandu, ir izdot A. Kavaca grāmatu “Baltu senvēsture” pēc iespājas vairākās valodās, īpaši jau angļu un krievu. Tad baltie cilvēki zinās, kas viņi ir. bet krieviem būs izsists beņkītis no dibenapakšas, kas saucas “senslāvu teritorijas”. Zinām, ka tās bija baltu teritorijas. Arī liela daļa Krievijas. Nesaproti, kāpēc mēs nezimantojam šo trumpi.

 8. Ko vēlas panākt? Uzspiest trulo rietumu TV? Varbūt franču komēdijas – ko vairāk līķu jo lielāka komēdija?

 9. Ļoti daudz skatos Krievijas TV , bet kur ir tā propoganda??? Kulinārijas šovos, ceļojumu raidijumos, paralēlajās pasaules vai k-filmās?? Ziņas neskatos NE pa vienu kanālu, jo līdz nelabumam ir visa melu plūsma un visvaieāk tieši no LV TV!

  • Tu akls vai kurls ??!! Krievijas ziņās to vien stāsta, ka Latvija sitot krievus, liekot tiem strādāt visnetīrākos darbus , ko negrib strādāt latvieši. Krieviem mazāk maksājot kā latviešiem un Latvijā amerikāņi vien. Pie vsām Krievijas nelaimēm – vainīgi ASV. Vien Krimu “atguvuši” paši krievi. Bet par to , ka Krievija savā laikā apmaiņā saņēma bagāto Ukrainas Tagnrogas apgabalu – gan nestāsta..utt… Krievija = “Ļaunuma un melu impērija”.

 10. Atbalstu,bez intelekta analīzes neiztikt.

Draugiem Facebook Twitter Google+