×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
3. jūnijs, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Norises Donbasā turpina attīstīties Kremlim vajadzīgajā virzienā (15)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pagarināt vai nepagarināt Eiropas Savienības sankcijas pret Krieviju – jautājums, kas allaž izraisījis tik daudz strīdu. Lai gan tas nebūt nav galvenais. Uzmanība tiek koncentrēta uz Donbasu (ne uz agresijas pirmsākumiem Krimā), un diskusijas vienmēr raisījušās ap to, ciktāl “konfliktā” iesaistītās puses, respektīvi, Krievija un Ukraina, ievēro Minskas vienošanos jeb dažādām interpretācijām pakļautu darījumu. Tāpēc arī nekad pilnībā neievērotu.

Gandrīz par mantru kļuvusī atsaukšanās uz Minskas vienošanos nevar aizstāt prasību ievērot starptautisko tiesību normas un principus. Minskas vienošanās pamatā bija Berlīnes un Parīzes iniciatīva. Lielā mērā apsveicama, jo tā ir arī palīdzējusi panākt Nadijas Savčenko atbrīvošanu. Bet atvirza otrā plānā faktu, ka viņas nolaupīšana un varmācīgā aizvešana uz Krieviju, kur tika sarīkota staļinisma ēras cienīga paraugprāva, ir noziegums pats par sevi. Un nelikumīgā ieslodzījumā Krievijā atrodas vēl citi Ukrainas pilsoņi, kuru “vaina” ir savas valsts aizstāvēšana pret agresiju. Tā arī vērtējama kā starptautisks noziegums, kura rezultātā tika okupēta un anektēta svešas valsts teritorija, pārkāpjot ANO statūtus un starptautiskos līgumus, ieskaitot Ukrainai dotās teritoriālās integritātes un spēka draudu nelietošanas garantijas (Budapeštas memorands) apmaiņā pret Kijevas atteikšanos no kodolieročiem.

Valsts atbildība ir viens no starptautisko tiesību pamatprincipiem, taču, lai tas tiktu vismaz respektēts, nepieciešama starptautisko organizāciju efektīva darbība un zināma politisko aprindu apņēmība to nodrošināt. Bet ANO ir viegli paralizējama ar Drošības padomes pastāvīgās dalībvalsts veto palīdzību. Savukārt Eiropas organizācijas – EDSO un Eiropas Padome – nav spējušas atrisināt nevienu t. s. iesaldēto konfliktu pēcpadomju telpā. Arī 2008. gadā, kad Krievija iebruka Gruzijā, tās drīzāk atradās skatītāju, nevis galveno politisko aktieru lomā, un, protams, izrādījās nesagatavotas 2014. gadā Ukrainā uzsāktā hibrīdkara gadījumā. Šīm organizācijām trūkst juridiski saistošu mehānismu, lai iespaidotu situāciju, kaut gan, no otras puses, piemēram, Eiropas Padome skaitās “galvenā institūcija visos juridiskajos jautājumos, visās cilvēktiesību jomās”, kā mēdz atgādināt EP cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks. EP un arī EDSO augstāko amatpersonu vārdus zina nosaukt laikam tikai minētajās organizācijās strādājošie un politologi.

Noteiktas administratīvās sviras tomēr pastāv. Un pastāv iespējas aktīvāk izplatīt informāciju. Teiksim, pagājušajā mēnesī EP Parlamentārās asamblejas ziņotāju publiskotos secinājumus, ka Donbasa “hibrīdaneksija” jau būtībā esot notikusi un ka tur “Kremlis ir izveidojis piecas “ministrijas”, kuras faktiski vada tā saucamās Luhanskas un Doņeckas republikas”. Respektīvi, kamēr ilgst sarunas “Minskas formātā”, norises Donbasā turpina attīstīties Kremlim vajadzīgajā virzienā. Krimas pussalā Krimas tatāri kā tauta var “klusi izzust”. Varbūt Ukrainas parlamentāriešu delegācijas sastāvā esošās Nadijas Savčenko dalība EPPA sesijās padarīs Eiropas Padomes balsi saklausāmāku.

Nenoliedzami, EP ietekmīgākā iestāde ir Eiropas Cilvēktiesību tiesa. Tagad tajā nonācis iesniegums no Austrālijas juristiem, kuri pārstāv Donbasā 2014. gada jūlijā notriektās pasažieru lidmašīnas katastrofas upuru tuviniekus, un, iespējams, drīzumā prasību izvirzīs arī Nīderlandes pilsoņi. Tas ir principiāli svarīgi, jo šī traģēdija savā ziņā simbolizē Ukrainā izvērsto netīro karu, par kuru jānoskaidro patiesība un jānosaka atbildība Strasbūrā vai citā starptautiskā tiesā. Lai pēc juridiskajiem slēdzieniem izdarītu politiskos.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Kad beidzot tiks ieviests sankcijas pret Ukrainu par Minskas vienošanās sistemātisku pārkāpšanu un genocīdu pret savu tautu izmantojot militāru spēku???

 2. boļševiks Pūķins Atbildēt

  Sūds ar visu Krievijas attīstību, ka tik es varu paplašināt I m p ē r i j u !

 3. Domāju ka Krievija pati sevi ir iedzinusi stūrī tikai to vel lāgā nesaprot. Neviens no Krievijas sankcijas neatcels netikai kamērt tiks uzturēta agreija Dobasā ,bet arīokupētā Krimas ps. Ukrainai nau jadiskutē ar EDSO ,Vāciju ,Franciju vai kādu citu mazsvarīgu,impotentu spēlētāju,bet tikaiar ASV ! Nadjas Savčenko atbrīvošana šo procesu darīs skaidrāku un saprotamāku,Ukrainai Minska-2 nau vajadzīga,tā ir attelpa Krievijai.

 4. Абсолютное русофобство и открытая ненависть к России, лишили автора возможности думать и рассуждать трезво. А ещё автору приходиться просто лгать, чтобы хоть как то обосновать свои обвинения. «Arī 2008. gadā, kad Krievija iebruka Gruzijā,…» Автор, до сих пор считает, что миротворцы в Цхинвали сами себя из градов обстреляли?! Автор вспомнил про сумашедшую лезбо, а вот про убитых при её помощи граждан России, между прочим журналистов и коллег автора, почему то не вспомнил?! Почему то образчик демократии США совсем не стесняется преследовать убийц своих граждан по всему миру, и даже убивать их без суда и следствия.
  Если бы автор поменьше упражнялся в пустословии, то лучше бы он попытался представить себе, а что было бы, если у этих майдананутых было атомное оружие?! Автору не стало бы страшно? Ведь эти придурки не побоялись обстреливать территорию Домбаса тактическими ракетами!
  После Югославии и Косово, после Ирака с Хусейном и много другого, что произошло уже после этого, все отсылки автора к международному праву выглядят очень натянуто, почти как насмешка. США наглядно показали всему миру чего стоят эти права.

  • ਤਮਿਲ ਲਿਪੀ (தமிழ் அரிச்சுவடி) ਇੱਕ ਅਬੂਗੀਦਾ ਲਿਪੀ ਹੈ ਜੋ ਭਾਰਤ, ਸ੍ਰੀ ਲੰਕਾ ਅਤੇ ਮਲੇਸ਼ੀਆ ਵਿੱਚ ਤਮਿਲ ਲੋਕਾਂ ਦੁਆਰਾ ਤਮਿਲ ਭਾਸ਼ਾ ਲਿਖਣ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ। ਇਸ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਪੂਜਾ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਸੰਸਕ੍ਰਿਤ ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਲਈ ਵੀ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ ਜਿਸ ਲਈ ਇਸ ਵਿੱਚ ਕੁਝ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ ਵਰਣਾਂ ਅਤੇ ਧੁਨਾਤਮਕ ਚਿੰਨ੍ਹਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ।[2] ਹੋਰ ਛੋਟੀਆਂ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਸੌਰਾਸ਼ਟਰ, ਬਡੁਗ, ਇਰੁਲਾ ਅਤੇ ਪਾਨੀਆ ਵੀ ਇਸ ਲਿਪੀ ਵਿੱਚ ਲਿੱਖੀਆਂ ਜਾਂਦੀਆਂ ਹਨ।

   • Чего вы хотели сказать то? Ну кроме того, что использовали тамильский язык? Если умеете им пользоваться, то сказали бы что-нибудь осмысленное!

 5. Komisāru Nilu Muižnieku jātiesā par bezdarbību laikā, kad krievu teroristi Ukrainā veic kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci.

  • Nils tāds interesants tēls…Nez no kurienes uzradās, tika uzreiz amatos…Un tik visiem māca dzīvot…

   • Rīgu pārstāv viens Nils,Briseli arī Nils ,tikai cits ,kopā ir divi Nili un arī latvieši pamazām ,, klusi izzūd,, gan emigrējot vai noslīkstot pudelē ,bet Rīga un Jūrmala jau tagad ir pilnīgi ,,naša,,.

  • Опаньки! Могу себе представить чему вы учите своих учеников в школе, господин учитель. Хотя нет, не учитель, вы скорее похожи на фюрера. О, майн гот!

   • 現行のタミル文字は、紀元4〜5世紀に北インドで用いられたブラーフミー文字をその源とする。また同様に南インドでサンスクリットを表記するため歴史的に用いられてきたグランタ文字と並行的に発展進化してきたという経緯があり、両者には非常に多くの共通点がある。

    • Вы бы лучше арабский учили да Коран. Такие знания вам точно пригодятся. Причём здесь скверная Индия 5 века?!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kusties, kusties!

Valsts finansiāli atbalstīs pedagogu algu celšanu tikai tajās pašvaldībās, kas sakārtos skolu tīklu, uzsver izglītības ministrs Kārlis Šadurskis. Intervijā LTV ministrs teica, ka valdība pildīs solījumu – ja pašvaldības būs ietaupījušas līdzekļus ar skolu tīkla reformēšanu, tad valdība pretī liks līdzvērtīgu summu, lai varētu nodrošināt skolotāju algu palielināšanu. Realitātē tikai 18 pašvaldībās esot notikusi reāla skolu tīkla reorganizācija ar summāro ietaupījumu 2 – 3 miljoni eiro, kas ļoti būtiski atpaliekot no cerētajiem nepilniem desmit miljoniem eiro, kam valsts bijusi gatava likt pretī līdzvērtīgu summu, skolotāju algu palielināšanai kopā nodrošinot 19 miljonus eiro. Pēc Šadurska vārdiem, pašvaldībās, kur ir notikusi skolu reorganizācija, pedagogu algas būšot ievērojami lielākas par 710 eiro par slodzi un varētu būt robežās no 750 līdz nedaudz vairāk par 800 eiro par slodzi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+