×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
4. marts, 2015
Drukāt

Atbrīvo no padomju laiku piespriestās diagnozes (12)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Aizritējis pusotrs gads, kopš stājies spēkā likums par personām, kas padomju laikā bija ievietotas psihiatriskajās ārstniecības iestādēs, jo pauda iekārtai nepieņemamus politiskos uzskatus. Vakar Specializētās vairāku nozaru prokuratūras virsprokurore Sandra Daugaviete Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputātiem pastāstīja, ka prokuratūra saņēmusi tikai sešu personu iesniegumus ar lūgumu atzīt, ka piespiedu ārstēšanai bijuši politiski, nevis medicīniski iemesli, un noņemt no psihiski slimu pacientu uzskaites. Tikai vienā gadījumā ar prokurora lēmumu atzīts, ka personas ārstēšanas iemesls bijuši politiskie uzskati un ka psihiski slimo cilvēku skaitā persona iekļauta nepamatoti. Tas ir Jānis Apse, kurš iesniegumu bija sagatavojis jau pirmajā likuma stāšanās dienā. Kopš trīsdesmit viena gada vecuma sasniegšanas viņš bijis spiests dzīvot ar padomju laiku psihiatru noteikto diagnozi: paranoidālā šizofrēnija, ko saņēma par to, ka lūdza atļauju emigrēt no Padomju Savienības uz Rietumvāciju. J. Apsi piecdesmit vienu dienu ar spēcīgiem medikamentiem ārstēja psihiatriskajā slimnīcā Rīgā. Likums aizliedz ar šādu diagnozi vadīt automašīnu, nēsāt ieroci pašaizsardzībai, dienēt armijā, pat nevar strādāt par pārmijnieku uz dzelzceļa vai par konduktoru.

Likuma tapšanas laikā tika prognozēts, ka atbildīgās iestādes saņems vairākus desmitus iesniegumu, taču prognoze nav piepildījusies. Virsprokurore secināja, ka, visticamāk, šie cilvēki ir cienījamā vecumā un nevēlas doties uz prokuratūru ar iesniegumu, lai pēc tam gaidītu psihiatru ekspertīzes rezultātus. S. Daugaviete uzsvēra, ka ekspertīzi veicot ārsti, kuri nav piedalījušies cilvēku zāļošanā par viņu uzskatiem, tātad uzticami.

Sēdē piedalījās arī Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra virsārste Lūcija Arāja, kura, 53 gadus strādādama psihiatrijā, nav pamanījusi, ka cilvēki par saviem nepareizajiem politiskajiem uzskatiem ir sodīti ar piespiedu ārstēšanu. “Neesmu nekad piedzīvojusi, ka kādu ārstētu ar varu,” sacīja daktere. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, kura ir arī šīs komisijas deputāte, uzaicinātās ārstes nezināšanu diplomātiski nodēvēja par bīstamu noti.

Komisijas vadītāja Inese Laizāne (Nacionālā apvienība) pauda gandarījumu, ka, neraugoties uz to, cik smagi deputāti strādājuši pie minētā likuma, tomēr tas ir sasniedzis mērķi.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. 2017.gada februaris.man jau 2 gadus nav gimenes arsta un jebkada mediciniska palidziba liegta,jo par velti neviens nearstes.diagnozi shizofrenija pagarinaja uz visu muzu,jo vecaki pie normalas veselibas,un ja kas, nesis garduminjus tvaika ielas iemitniekiem.akatovs man nevar iedod pildspalvu un erti apsedinat,admine ir ljoti aiznemta,jo vinai trauce apkurinatas telpas stradat-lv ir pari par 10 miljonu psihiski slimo,tapec vajadziga speciala nodalja arpus apvienotas.

  vai neesi manijis ,ka uz februara beigam vakars isaks nepaliek un no rita saule lec no citas puses.ari es pamostos,paskatos datora datumu un atjedzu,ka sodien pirmdiena,scetdienas nav bijis.bet ta jau es,sizofrenike,ne tu,tu svetdienu sveti gimenes loka,smagi noguris pec darba ofisa.

  SAGAIDIET!!!!!!!!NEBUS NEKADAS ZELASTIBAS!!!!!lidmasinas turpinas krist,masu mediji dirsis par kaut kadiem terorisma aktiem,kars nav aiz kalniem,iespejams,lv bus inficets udens.

  no kurienes mani savaci,tur ari noliec-tas ir sniega

 2. rit ziemassvetki,pieliksu vel,jo laiks ir labveligs lugsanam….

 3. pavadu laiku darbā.Rokpelnim vēzis,Barsovai vēzis,Arājai un tiesnesītim no Tvaika ielas būs vēl patīkamāk,gara acīm redzu-pa Rīgas ielām neviens nestaigā,augsti kvalificēti speciālisti-psihiatri saņem algas par smago darbu,ilgi gaidīt nav palicis,es to vēl piedzīvošu savā dzīvē.Lūdz par savu no dirsas izvilkto dvēseli,gans!Tu domā esi neaizskarams?Ha ha ha ha!A es te ņi pri čom!Visiem ar kuriem saskāros pa šo laiku,kas vairākas reizes sūca manas asinis,ņirgājās par mani,izmantoja manu meitenes bezpalīdzīdzību un vājumu,izlauza durvis manā dzīvoklī saņēma profesionālu lāstu vairākās paaudzēs,ta ka jums ārstiņi dzims dauniņi,jūs paši ārstēsiet savus bumbulīšus,sanitārīši,kas ienāk telpās tikai atņemt mantas un piesiet pie gultas staigās bez rokām un kājām.Pēc 2 gadiem man bez problēmam atjaunos diagnozi šizofrēnija.forši pabalsti tek,nauda no eiropas savienības,a tu ,pilsoni,neko nesaproti,ja kas,man ir gan autovadītāja tiesības,gan atļauja nēsāt ieroci,gan iespēja zagt naudu nestrādājot.Netici?Redzēsi!Uzliku tādu programmu,ka dirsdami staigāsiet un neviens jums nespēs palīdzēt!ar cieņu,Margarita Bankova

 4. Kad tiesās”virsārsti” Arāju, J.Apses ārstējošo ārstu,kura vārds nav nosaukts,bet kurš indēja Apsi ar graujošiem medikamentiem?! Pat visu šajā spīdzināšanā iesaistīto ārstu uzvārdus bail nosaukt?!

 5. Latvijas likumi ir izveidoti tā, ka pilsonis kļūst par lūdzēju. Rietumeiropā, ja ir pieņemts tāds likums, tad valsts ierēdnis pārbauda slimo cilvēku sarakstus, nosūta likumu paragrāfus lasīšanai un veidlapas aizpildīšanai, un tās ir jāaizsūta ierēdnim. Te rullējam vēl komunistu stilā, juristi.

 6. Dr. Arāja melo. Rīgas PNS uz piespiedu ārstēšanos bija stacionēti daudzi politiski represētie.
  Katru gadu Dr. Kiršentāls – Rīgas Psihoneiroloģiskā dispansera galvenais ārsts pašrocīgi parakstīja nosūtījumus uz PNS cilvēkiem, kas varētu radīt nekārtības oktobra un maija svētku laikā. Ātrās palīdzības psihiatriskās brigādes apbraukāja šo cilvēku mājas un piespiedu kārtā hospitalizēja viņus.

 7. lai spētu pilnīgi atbrīvoties „no padomju laiku piespriestajām diagnozēm”, kā psihiatrijā, tā arī ar to saistītā tiesvedībā, nebūtu jāgaida šo apzināti novājinātās psihes pacientu pieteikumi (kā noziedznieku lūgumi par apžēlošanu), bet gan jāatbrīvojas no pašiem „padomju laiku” tiesnešiem un psihiatriem, kā iespējamiem „bendēm”, kuru personības ir principiāli mazāk saudzējamas par netaisnīgi cietušajiem.

 8. Bilde ir galīgi maldinoša. 33.autobuss jau vairāk kā gadu nepastāv

 9. Nevajadzētu nonievāt mūs, pārmijniekus. Pārmijniekam ir ļoti atbildīgs darbs. Ja to veic šizofrēniķis, tad viss sastāvs var iebraukt pļavā.

 10. Cilvēkiem,kuri ir cietuši no padomju psihiatrijas,paradoksālā sakritībā ir jākontaktejas ar okupācijas režīma represīvo organu darbniekiem un psihiatriem,kuri ir arī bijušie noziedzīgā režīma partijas biedri.Šāds stāvoklis īstenībā ir Molotova kokteilis tautas garīgam līdzsvaram.Man bija domstarpibas ar valsts sociālo un veselības sistēmu likuma interpretācijas problēmās.Nejauši uzzināju ka veselības inspekcijas tiesai iesniegtajos ir rakstīts ka ilgāku laiku esmu ārstēts1.slimnīcā no kādas smadzeņu kaites,neskatoties ka tāda kaite man nekad nav bijusi un šo slimnīcu no ārpuses nesen apskatīju no ārpuses ziņkāres dēļ.Tā kā vecā LPSR sistēma ar okupācijas režīma aktīvistu palīdzību turpina darboties pilnā sparā.

 11. Kāpēc ārsti, kuri zāļoja cilvēkus , bet tēlo tagad nezinīšus, vēl strādā psihiatrijā? Ir taču to ārstu uzvārdi
  zināmi, kuri “ārstēja” Apsi. Kāpēc nepublicē viņu uzvārdus, vai viņi tik neaizvietojami? Acīmredzot, čeka
  no viņiem paņēmusi parakstu par ziņu neizpaušanu.

 12. Sanāk tā, ka tagad tas nabaga garā slimais cilvēks Jānis Apse beidzot varēs strādāt uz dzelzceļa par pārmijnieku vai konduktoru, vadīt automašīnu, nēsāt ieroci pašaizsardzībai, dienēt armijā un emigrēt no Padomju Savienības uz Rietumvāciju.
  Veiksmes stāsts.

Draugiem Facebook Twitter Google+