Kultūra
Māksla

Atbrīvojošie “Medūzas smiekli” galerijā “Bastejs” 16


Keramiķes Ingūna Skuja un Melisa Bradena.
Keramiķes Ingūna Skuja un Melisa Bradena.
Publicitātes foto

No 5. oktobra līdz 5. novembrim galerijā “Bastejs” būs apskatāma “Skuja Braden” izstāde “Medūzas smiekli”, LA.lv uzzināja galerijā.

Medūza simbolizē vīrieša bailes no sievietes. Freids rakstīja, ka bailes no Medūzas Gorgonas ir galējais kastrācijas kompleksa cēlonis. Nogrieztā medūzas galva, tāpat kā Svētā Georga nogalinātais pūķis, kļuva par spēka triumfu attēlojošiem globālo patriarhālo sistēmu aizsargājošiem simboliem.

“Mūsu smiekli ir vēl senāki par mūsu smadzeņu garozu. Tie uzburbuļo mūsu mugurkaulā un uzzied virs smadzeņu stumbra, kas ir mūsu mežonīgāko fizioloģijas dārzu dzīvības koks. Nekontrolējami smiekli ir spēks, kas sašķoba civilizēto ķermeni un gāž racionālo domāšanu. Smiekli ir revolucionāri, jo tas ir unikāls miesisks izvirdums, kas vienmēr kaut ko nozīmē atšķirībā no šķaudīšanas vai purkšķināšanas. Medūzas smiekli ir vēl neuzrakstīta stāsta sastāvdaļa; tie nevar tikt pieradināti vai pakļauti, jo tie ir mūžīgi. Medūzas smiekli ir metafora transformācijai, kas atklāj smieklu kā atbrīvošanās stratēģijas spēku, pieļaujot jaunus, kultūru mainošus, domāšanas veidus,” teic izstādes autores.

LA.lv