Latvijā
Sabiedrība

Atceļ no amata Jūrmalas tiesas tiesnesi Glaudāni 16


Jūrmalas tiesas tiesnese Solvita Glaudāne  pasludina saīsināto spriedumu bijušā pilsētas mēra Raimonda Munkevica un kādreizējā “Jūrmalas ātrās palīdzības” valdes locekļa Normunda Pīranta kukuļdošanas krimināllietā.
Jūrmalas tiesas tiesnese Solvita Glaudāne pasludina saīsināto spriedumu bijušā pilsētas mēra Raimonda Munkevica un kādreizējā “Jūrmalas ātrās palīdzības” valdes locekļa Normunda Pīranta kukuļdošanas krimināllietā.
Foto: LETA

Saeima ceturtdien nobalsoja par Jūrmalas tiesas tiesneses Solvitas Glaudānes atcelšanu no amata, aģentūra BNS uzzināja parlamentā.

Parlaments par tiesneses atcelšanu no amata balsoja vienprātīgi.

Glaudānes atstādināšanu no amata ierosināja Saeimas Juridiskā komisija.

Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība) iepriekš norādīja, ka komisija nolēmusi rosināt tiesneses atstādināšanu, pamatojoties uz Tiesnešu disciplinārlietu kolēģijas lēmumu, kurā konstatēts, ka tiesnese pieļāvusi rupju nolaidību krimināllietas izskatīšanā.

Bērziņš norādīja, ka disciplinārlietu kolēģija ir vērtējusi arī apstākli, ka pret minēto tiesnesi jau vienreiz ir bijusi ierosināta disciplinārlieta un šis disciplinārsods joprojām ir spēkā. “Tiesnese arī nav pirmajā reizē izturējusi likumā paredzēto kvalifikācijas pārbaudījumu. Disciplinārlietas kolēģija ir ņēmusi vērā arī šo apstākli,” viņš piebilda.

Jau ziņots, ka oktobrī Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums “De facto” vēstīja, ka būtisks pārkāpums, ko pieļāvušas bijušā Jūrmalas mēra Raimonda Munkevica lietas tiesneses, ļauj viņam notiesāšanas gadījumā cerēt uz mīkstāku sodu.

Pirmās instances tiesa Munkevicam piesprieda četrus gadus cietumā. Skatot lietu otrajā instancē, atklājās, ka Jūrmalas pilsētas tiesas tiesneses pārkāpušas tiesas apspriedes noslēpumu. Tiesnešiem, gatavojot spriedumu vienā krimināllietā, ir aizliegts vienlaikus skatīt citas lietas, bet divas Jūrmalas tiesneses – Glaudāne un Ilze Freimane – to nav ievērojušas.

Apgabaltiesas lēmums vēl nav publiski pieejams, jo nav stājies spēkā, taču “De facto” kļuvis zināms, ka šā gada janvārī, kad bija paredzēta apspriešanās par Munkevica lietu, tiesnese Glaudāne ir pieņēmusi lēmumu citā krimināllietā, un viņas kolēģe Freimane šajā laikā skatījusi civillietas, tostarp pieņēmusi spriedumu. “Šobrīd lieta vēl nav atgriezusies no apgabaltiesas, tādēļ man ir grūti komentēt,” raidījumam sacīja Glaudāne. Viņa apgalvoja, ka vienlaicīgi nav skatījusi citas lietas. Savukārt tiesnese Freimane tik senus notikumus neatceroties.

Jūrmalas tiesas priekšsēdētāja skaidroja, ka tiesneses Munkevica sprieduma rakstīšanas laikā pieņēmušas procesuālus lēmumus. Taču Rīgas apgabaltiesa to uzskatījusi par pārkāpumu, tādēļ tiesnesēm lūgts skaidrot apstākļus. “Man jāsagaida paskaidrojumi, tad tie tiks vērtēti. Tiks domāts par to, vai tas bija tīšs pārkāpums, nolaidība vai kādi citi apstākļi,” saka tiesas priekšsēdētāja Svetlana Beļajeva.

Negaidītais tiesnešu pārkāpums nozīmē, ka vēl ilgu laiku Munkevicam cietums nedraud, norāda raidījums. Pats Munkevics noliedz, ka tiesneses kļūdījušās viņa interesēs. “Katrā ziņā viņas mani par to nav informējušas,” teica bijušais kūrortpilsētas mērs.

Pagaidām nav skaidrs, vai kāds rosinās disciplinārlietu pret tiesnesēm. Viņām paskaidrojumus prasījusi arī Tieslietu ministrija. Pēc tam tā lems par tālāko rīcību. Tiesnese Glaudāne jau reiz disciplināri sodīta. Par atrašanos darbā alkohola reibumā viņai uz gadu tika samazināta alga. Tiesību pārzinātāji uzskata, ka Munkevica tiesas prāva pārkāps ” saprātīgos termiņus”, tādēļ Munkevics un otrs lietā apsūdzētais Normunds Pīrants varēs pretendēt uz mīkstāku sodu, ja tiks atzīti par vainīgiem.

LA.lv