Pasaulē
Eiropa

Atcelts populārākais Ziemassvētku koncerts0


Ziemassvētku koncerts Ērebrū – tradīcija, kas šogad neturpinās.
Ziemassvētku koncerts Ērebrū – tradīcija, kas šogad neturpinās.
Foto: ÖREBRO UNIVERSITY

Ziemassvētku koncerts “Svētā nakts”, kurš tradicionāli notika decembra sākumā Ērebrū pilsētā Zviedrijā, šogad atcelts. Sociālajos tīklos, tostarp “Facebook”, zibensātrumā izplatījās ziņa, ka koncerta atcelšana ir saistīta ar to, ka tā pārraidīšana varētu būt aizskaroša citu reliģiju pārstāvjiem Zviedrijā. Šādu ziņu izplatīšana tiek skaidrota ar labējo ekstrēmistu aktivizēšanos.

 

Populārākais koncerts

Ziemassvētku koncerts “Svētā nakts” no 2001. gada tradicionāli notika pilsētā Ērebrū un ir tautā populārs un Zviedrijas lielākais Ziemassvētku koncerts, pulcinot līdz pat 20 000 klausītāju un skatītāju.

Ērebrū ir Zviedrijas septītā lielākā pilsēta ar mazliet vairāk nekā 107 000 iedzīvotāju un atrodas 200 km no Stokholmas. Populārais Ziemassvētku koncerts ir bijis viens no pilsētas vārda popularizēšanas pasākumiem, tāpēc līdz pat šim gadam pilsētas pašvaldība bijusi viens no sadarbības partneriem un lielākajiem atbalstītājiem šajā projektā.

Koncertā tika aicināti uzstāties gan Zviedrijā pazīstami mākslinieki, gan vietējās zvaigznes kopā ar orķestri. Neiztrūkstoši tajā tika iekļauta tautā iemīļoto Ziemassvētku dziesmu kopīga dziedāšana.

Tradicionāli koncerts notika Otrajā Adventē un tika pārraidīts Zviedrijas televīzijas 4. kanālā Ziemassvētku vakarā. Šogad 17 gadus ilgusī tradīcija tika atcelta. Uz “LA” jautājumu par koncerta atcelšanas iemesliem Zviedrijas “TV4” pārstāvis atbildēja, ka tas ir saistīts ar pārmaiņām, kas skar pašus organizatorus.

Zviedrijas presē un interneta materiālos atrodama informācija, ka Ērebrū pilsētas pašvaldība, kas ir lielākais šā pasākuma atbalstītājs, ir lauzusi līgumu ar organizatoriem. Pašvaldība uz “LA” jautājumu par iemesliem atbildi nav sniegusi.

 

“Svētā nakts” finansiālās grūtībās

9. oktobrī Zviedrijas TV nāca klajā ar paziņojumu, ka šogad tradicionālais Ziemassvētku koncerts netiks iekļauts programmā. Saskaņā ar 4. kanāla izpilddirektores Karinas Dofas paziņojumu koncerta pārraidīšana nenotiks, lai gan sarunas ar koncerta organizatoru vēl joprojām turpinās.

Nedēļu pirms Zviedrijas televīzijas paziņojuma Ērebrū pilsētas pašvaldības atpazīstamības veicināšanas uzņēmums “Orebrokompaniet” apstiprināja ziņu, ka līgums ar koncerta “Svētā nakts” organizatoriem netiks slēgts.

Kā jau teikts, sociālajos medijos izplatījās “sazvērestības teorijas” ziņa par atcelšanas iemesliem – koncerta aizskarošais saturs citām reliģijām. Lai mazinātu maldinošo ziņu radīto spriedzi, Zviedrijas televīzijas ziņu dienests centās sazināties ar koncerta organizatoriem, lai noskaidrotu patiesos iemeslus, taču, kā vēsta TV dienesta pārstāvji, koncerta organizatorus neizdevās nedz sazvanīt, nedz satikt ofisā.

Tikai pēc nedēļas – 17. oktobrī – koncerta organizatoru pārstāvis un uzņēmuma īpašnieks Davors Dundics nāca klajā ar paziņojumu, kurā skaidroja Ziemassvētku koncerta izpalikšanu ar uzņēmuma sarežģīto ekonomisko situāciju. “Kad mēs pārņēmām uzņēmumu, mums izdevās to glābt no bankrota, taču vēl nav pilnībā sakārtota finansiālā situācija, tāpēc esam nolēmuši šogad “iepauzēt” ar pasākuma organizēšanu,” piebilda Davors Dundics.

 

Nodokļu maksātāju naudu nevēlas piešķirt

Protams, cilvēki Zviedrijā vēlas, lai nu jau iemīļotais un tautā populārais koncerts notiktu, taču Ērebrū pašvaldības uzņēmums “Orebrokompaniet”, kas līdz šim ir finansiāli sponsorējis koncertu, atbild, ka “Svētās nakts” koncerta ideja un formāts pieder privāt­uzņēmumam, tāpēc pašvaldība nevar “pārņemt” koncerta organizēšanu. Lai gan pašvaldības uzņēmums “Orebrokompaniet” bija atbalstījis Ziemassvētku koncertu vairāku gadu ilgumā, arī šogad bija iecerēts atbalstīt ar 900 000 SEK (90 000 EUR), tomēr šogad līgums netiks slēgts.

Viens no iemesliem – šogad koncerta organizatori nebija iesnieguši visus nepieciešamos dokumentus, tostarp budžeta pārskatu atbilstoši pašvaldības izvirzītajiem kritērijiem atbalsta saņemšanai. Ullisa Sandberga, “Orebrokompaniet” priekšsēdētāja, skaidro: “Mūsu uzdevums ir rūpīgi izvērtēt nodokļu maksātāju naudas piešķiršanu privātiem uzņēmumiem.

Saistītie raksti

Kā būs nākotnē, es nevēlos komentēt pašreizējā brīdī, bet šobrīd mēs neredzam iespēju koncerta organizatorus atbalstīt, jo trūkst pārliecības, ka koncerts notiks.”

Sociālajos tīklos pavīd ziņas par koncerta organizatoru smago parādu summu citiem uzņēmumiem. Papētot pieejamos datus uzņēmumu reģistrā, tas gan neapstiprinājās.

Acīmredzot šogad Ziemassvētkos Zviedrijas 4. kanālā būs pieejamas citas programmas.

LA.lv