Latvijā
Pasaulē

Atdzimst Eiropas Latviešu kultūras svētku tradīcija 16


Aldis Austers
Aldis Austers
Foto – LETA

Vakar Briselē sākās Eiropas Latviešu kultūras svētki (ELKS), kas pulcē ap 850 dalībnieku no visas Eiropas. Svētki turpināsies līdz 21. jūnijam.

Eiropas Latviešu apvienības prezidija priekšsēdētājs Aldis Austers teic – nav bijis viegli pārliecināt Briseles pašvaldību atvēlēt svētkiem vienu no centram tuvākajiem un no visām pusēm labi pārskatāmajiem laukumiem, kur tapusi svētku skatuve. “Visgrūtākā politiskā izšķiršanās pašvaldībai bija par to, ka uz vairākām dienām tiks slēgta pilsētas centrālā avēnija. Sākumā pašvaldība bija skeptiski noskaņota, un galvenais arguments, kas viņus pārliecināja, bija Vispārējo dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta ieraksts. Šobrīd ELKS ir atzīti par vienu no pieciem svarīgākajiem notikumiem Briselē šonedēļ.”

Nevar īsti teikt, ka šie ir pirmie Eiropas Latviešu kultūras svētki, jo tradīcija pulcēties izveidojās jau drīz pēc kara un turpinājās līdz 1989. gadam. Tad tradīcija aprāvās, jo bija radusies iespēja brīvi apmeklēt Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkus Latvijā. Ir pagājuši 26 gadi, un Austers bilst: šis ir tradīcijas turpinājums jaunā kvalitātē. “Ceru, ka šis varētu būt sākums jaunai tradīcijai, ka ELKS varētu notikt ik pēc pieciem gadiem, taču tas nav pašmērķis – daudz svarīgāk, lai mēs, ārpus Latvijas dzīvojošie latvieši, izveidotu kontaktus, iemācītos sadarboties.”

LA.lv